Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Czy cukrzycy mogą jeść owoce? Zapytaliśmy lekarza, odpowiedź nie pozostawia złudzeń
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 23.02.2023 10:05

Czy cukrzycy mogą jeść owoce? Zapytaliśmy lekarza, odpowiedź nie pozostawia złudzeń

cukrzyca
canva.com

W ostatnich dekadach obserwujemy prawdziwą epidemię cukrzycy. Może mieć podłoże genetyczne bądź też być wynikiem niezdrowego stylu życia. Cukrzyca typu 2, zwana cukrzycą dorosłych związana jest m.in. z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi, brakiem aktywności fizycznej, nadwagą i otyłością. Warto przyjrzeć się bliżej, jak powinna wyglądać dieta osób z cukrzycą. 

Czy owoce są zakazane dla cukrzyków?

Aby poziom cukru mógł wrócić do prawidłowego poziomu, ważna jest redukcja masy ciała i wybór pokarmów z niskim indeksem glikemicznym. Często osoby z cukrzycą zastanawiają się, czy mogą spożywać owoce, ze względu na zawarte w nich cukry proste. Nie są to produkty zakazane, jednak należy zwrócić uwagę na porę dnia, kiedy możemy sobie na nie pozwolić. „Moim pacjentom z otyłością i cukrzycą zalecam, aby spożywali owoce w czasie aktywności, do godziny szesnastej. W ciągu dnia, kiedy jesteśmy aktywni, możemy od razu spalić cukry zawarte w owocach. W godzinach popołudniowych i wieczorem nasza aktywność spada i dostarczona duża ilość cukrów prostych przy insulinooporności będzie się odkładała w nadmierną masę ciała.” - mówi  dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog. Przygotowując kolację, należy unikać owoców i warto postawić na warzywa. 

Kiedy mamy ochotę na owoc, warto wybrać taki, który ma niższy indeks glikemiczny. Bezpiecznymi owocami są m.in. truskawki, poziomki, maliny porzeczki. Możemy też sięgnąć po jabłko i gruszkę, ale w pojedynczych ilościach.

jabłko

Otyłość - przyczyny, leczenie, skutki. Ekspert tłumaczy Cukrzyca - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Uwaga na soki owocowe!

Jeśli zmagamy się z cukrzycą, powinniśmy unikać soków owocowych. Lepiej zjeść cały owoc, niż wypić z niego sok. „Pamiętajmy, że w soku mamy wszystkie cukry proste! Jedząc owoc, dostarczamy także błonnik powodujący, że cukry proste są uwalniane powoli. Zachęcam więc do jedzenia owoców, a nie picia soków!” - powiedziała dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog. 

Jak zapobiegać cukrzycy typu 2?

Podstawą profilaktyki cukrzycy typu 2 jest zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Zalecane są trzy dobrze zbilansowane posiłki dziennie. Jeśli mamy problem z nadwagą lub otyłością, powinniśmy zredukować masę ciała. „Często bywa tak, że u pacjentów ze wcześnie rozpoznaną cukrzycą, po redukcji nadmiernej masy ciała (około 10 - 15 kilogramów), poziomy glikemii wracają do normy. Nie musimy wtedy stosować żadnych środków farmakologicznych, ale profilaktyka to przede wszystkim powrót do prawidłowej masy ciała i utrzymanie aktywności fizycznej.” - powiedziała dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog. 

Polecane