Pacjenci.pl

canva.com

Czy cukrzycy mogą jeść owoce? Zapytaliśmy lekarza, odpowiedź nie pozostawia złudzeń

23 Lutego 2023

Autor tekstu:

Joanna Kamińska

W ostatnich dekadach obserwujemy prawdziwą epidemię cukrzycy. Może mieć podłoże genetyczne bądź też być wynikiem niezdrowego stylu życia. Cukrzyca typu 2, zwana cukrzycą dorosłych związana jest m.in. z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi, brakiem aktywności fizycznej, nadwagą i otyłością. Warto przyjrzeć się bliżej, jak powinna wyglądać dieta osób z cukrzycą. 

Czy owoce są zakazane dla cukrzyków?

Aby poziom cukru mógł wrócić do prawidłowego poziomu, ważna jest redukcja masy ciała i wybór pokarmów z niskim indeksem glikemicznym. Często osoby z cukrzycą zastanawiają się, czy mogą spożywać owoce, ze względu na zawarte w nich cukry proste. Nie są to produkty zakazane, jednak należy zwrócić uwagę na porę dnia, kiedy możemy sobie na nie pozwolić. „Moim pacjentom z otyłością i cukrzycą zalecam, aby spożywali owoce w czasie aktywności, do godziny szesnastej. W ciągu dnia, kiedy jesteśmy aktywni, możemy od razu spalić cukry zawarte w owocach. W godzinach popołudniowych i wieczorem nasza aktywność spada i dostarczona duża ilość cukrów prostych przy insulinooporności będzie się odkładała w nadmierną masę ciała.” - mówi  dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog. Przygotowując kolację, należy unikać owoców i warto postawić na warzywa. 

Kiedy mamy ochotę na owoc, warto wybrać taki, który ma niższy indeks glikemiczny. Bezpiecznymi owocami są m.in. truskawki, poziomki, maliny porzeczki. Możemy też sięgnąć po jabłko i gruszkę, ale w pojedynczych ilościach.

jabłko

otyłość

Otyłość - przyczyny, leczenie, skutki. Ekspert tłumaczy

CZYTAJ DALEJ
cukrzyca

Cukrzyca - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

CZYTAJ DALEJ

Uwaga na soki owocowe!

Jeśli zmagamy się z cukrzycą, powinniśmy unikać soków owocowych. Lepiej zjeść cały owoc, niż wypić z niego sok. „Pamiętajmy, że w soku mamy wszystkie cukry proste! Jedząc owoc, dostarczamy także błonnik powodujący, że cukry proste są uwalniane powoli. Zachęcam więc do jedzenia owoców, a nie picia soków!” - powiedziała dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog. 

Jak zapobiegać cukrzycy typu 2?

Podstawą profilaktyki cukrzycy typu 2 jest zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Zalecane są trzy dobrze zbilansowane posiłki dziennie. Jeśli mamy problem z nadwagą lub otyłością, powinniśmy zredukować masę ciała. „Często bywa tak, że u pacjentów ze wcześnie rozpoznaną cukrzycą, po redukcji nadmiernej masy ciała (około 10 - 15 kilogramów), poziomy glikemii wracają do normy. Nie musimy wtedy stosować żadnych środków farmakologicznych, ale profilaktyka to przede wszystkim powrót do prawidłowej masy ciała i utrzymanie aktywności fizycznej.” - powiedziała dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, diabetolog. 

śledź

Zdrowa ryba, której my Polacy wciąż nie doceniamy. Włącz ją do diety nie tylko od święta

CZYTAJ DALEJ
picie

Uwielbiany przez Polaków napój rozpuszcza szkliwo zębów. Lepiej nie sięgać po niego zbyt często

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Cukrzycadieta - pacjenciOtyłość

Podobne artykuły

Zdrowie

Czy przed myciem zębów należy zmoczyć szczoteczkę?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Jak odróżnić katar alergiczny od przeziębienia?
Czytaj więcej >

Zdrowie

Czy kawa odwadnia i podnosi ciśnienie? 5 zadziwiających faktów na temat kawy
Czytaj więcej >

Zdrowie

4 ważne powody, dla których warto jeść pomidory i przetwory pomidorowe
Czytaj więcej >

Zdrowie

Jakie są objawy miażdżycy tętnic kończyn dolnych? Tych symptomów nie można bagatelizować!
Czytaj więcej >

Zdrowie

Endometrioza - bolesny problem wielu kobiet. Przyczyny, objawy, leczenie w rozmowie z ekspertem
Czytaj więcej >
Joanna Kamińska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]