Pacjenci.pl Choroby Nikt nie zwraca na to uwagi. 10 nieoczywistych objawów raka
Fot. Canva

Nikt nie zwraca na to uwagi. 10 nieoczywistych objawów raka

18 stycznia 2025
Autor tekstu: Klaudia Tomaszewska

Objawy raka nie zawsze są oczywiste. Poza rutynowymi badaniami warto dokładnie obserwować swoje ciało. Zebraliśmy 10 powodów, przy których można zacząć się martwić.

Zmiany neurologiczne

Mimo, że profilaktyka wczesnego wykrywania i tym samym skuteczniejszego leczenia raka bardzo się pogłębiła, ta choroba nadal budzi trwogę. Nic w tym dziwnego, bowiem jest wyjątkowo śmiertelna, a skuteczne leczenie łączy się zazwyczaj z przyjmowaniem chemioterapii.

Warto zatem wnikliwie przyglądać się swojemu organizmowi i nie bagatelizować żadnych objawów. Skupmy się na głowie, to w końcu jeden z nowotworów, który jest najpóźniej wykrywany. Uporczywy, w zasadzie nieustępujący ból głowy może okazać się guzem. W aż 50% przypadków właśnie tak jest. Jeśli dochodzą do tego zawroty głowy i utraty pamięci, lepiej szybko zgłoś się do neurologa.

Pozostając w obrębie głowy, również gałki oczne mogą dawać nam subtelne znaki. Masz mroczki przed oczami, a wzrok coraz częściej cię zawodzi? Takie objawy mogą być zwiastunem raka, który czai się właśnie w tym organie. Niepokojące są także nadwrażliwość na światło, ograniczenie pola widzenia i problemy z ostrością. One z kolei są jednym z objawów guza w mózgu, raka płuc czy piersi.

Okulary za półdarmo na NFZ? Sprawdź, komu się należą
Jej przyczyny wciąż nie są do końca znane. Ból brzucha, biegunka, utrata masy ciała to dopiero początek

Zmiany skórne, bóle w plecach, problemy z zaparciami i przełykaniem

Wszystkie pieprzyki, owrzodzenia, suche plamy, blizny czy nawet przebarwienia mogą mieć drugie dno. Szczególnie jeśli utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, a do tego zmiany te powiększają się lub stają się wystające. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na kontur czy jest on regularny. Jeśli nie, natychmiast udaj się do specjalisty.

Jeśli ból pleców doskwiera ci mimo braku przeciążenia, a przy tym nie masz wady postawy, może to świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem. Mowa m.in. o nowotworze płuc, piersi, a nawet wątroby. Również problemy w przełykaniu, które nie wiążą się z przeziębieniem lub zapaleniem krtani, mogą przy pierwszymi objawami raka przełyku.

Trwające po kilkanaście dni zaparcia, które dodatkowo łączą się z krwią w kale to objaw, który powinien cię zaniepokoić. To, co może się wówczas dziać w twoim układzie pokarmowym, może okazać się nowotworem jelita grubego.

Krwawienie z dróg rodnych, powiększone węzły, utrata wagi i nagłe stany podgorączkowe

Zawsze powinno nas zaniepokoić jeśli nasze ciało nagle traci na wadze. Szczególnie bez deficytu kalorycznego. To może oznaczać raka trzustki. Natomiast stany podgorączkowe niepowiązane z przeziębieniem to pierwszy sygnał o raku wątroby.

Powiększone węzły chłonne, szczególnie te twarde i w zbitych skupiskach mogą okazać się niebezpieczne. Zwiastują zapalenie, które trawi organizm. Może to być nawet rak piersi czy nowotwór krwi.

Ten objaw dotyczy jedynie kobiet. Niespodziewane krwawienie z dróg rodnych czy nieregularna miesiączka zawsze wymagają wizyty u lekarza. Nie można tego lekceważyć, bowiem w najgorszy przypadku może to zwiastować nawet raka szyjki macicy.

Te zmiany skórne mogą być objawem raka
Objaw chorego serca zauważysz na kostkach. To powinno wzbudzić czujność
Obserwuj nas w
autor
Klaudia Tomaszewska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko