Jej przyczyny wciąż nie są do końca znane. Ból brzucha, biegunka, utrata masy ciała to dopiero początek
Przewlekła choroba zapalna jelit, może poważnie wpływać na jakość życia pacjentów. Jeszcze w ubiegłym wieku boleśnie pogarszała jego komfort lub przyczyniała się do przedwczesnej śmierci. Czym jest choroba Leśniowskiego-Crohna?
Trudna diagnostyka i zalecone badania
Diagnostyka choroby Leśniowskiego-Crohna, zaliczana do nieswoistego zapalenia jelit, bywa trudna ze względu na objawy, które mogą prowadzić również do innych typowych schorzeń układu pokarmowego. Rozpoznanie więc wymaga kompleksowych badań, dzięki którym możliwe będzie wykluczenie innych chorób. Gastrolog w tym wypadku zaleca wykonanie badań laboratoryjnych, m.in. oznaczenie markerów stanu zapalnego (OB, CRP, kalprotektyna, laktoferyna), badanie genu NOD2 CARD15, badania mikrobiologiczne stolca, krew utajona w kale, a także wykonanie kolonoskopii, biopsji, gastroskopii. Pomocne w diagnozie mogą okazać się również tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.
Upadek na oblodzonym chodniku. Podpowiadamy, co robić „Badanie kompetencji ruchowych młodzieży szkolnej”. To czeka nawet małe dzieci w przyszłym rokuObjawy, które powinny nas zaniepokoić
Pacjenci cierpiący na chorobę Leśniowskiego-Crohna skarżą się zwykle na biegunki (w tym biegunki tłuszczowe), bóle brzucha i nawracającą gorączkę. Zwykle dochodzi też do utraty masy ciała, a w związku z niedożywieniem (brak możliwości przyswajania składników odżywczych z przewodu pokarmowego) do osłabienia organizmu. Choroba może rozwijać się w dowolnym odcinku układu pokarmowego, począwszy od jamy ustnej, a na odbycie kończąc. W jej rozwiniętym stadium może być wyczuwalny guz w dolnej części jamy brzusznej, zlokalizowany po prawej stronie. W przypadku, gdy stan zapalny rozwinie się w górnej części przewodu pokarmowego, jej objawem mogą być afty i owrzodzenia jamy ustnej. Każdorazowo należy zwracać uwagę na ból, który pojawia się w miejscu rozwinięcia stanu zapalnego.
Poza typowymi objawami ze strony układu pokarmowego, pacjenci mogą skrzyć się na wyraźne zmiany skórne, silne zmęczenie bez wyraźnej przyczyny czy zapalenie stawów.
Skąd bierze się choroba?
Dokładne przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna nie są znane. Jest to choroba autoimmunologiczna, może pojawić się „znikąd”. Lekarze podejrzewają jednak, że ma ona związek z genetyką i osłabionym układem odpornościowym. Nie bez znaczenia może być również styl życia, np. sięganie po używki, głównie papierosy i dieta bogata w żywność przetworzoną. Stan zapalny mogą nasilać również częste infekcje jelitowe i patologiczne zmiany w mikrobiocie. Choroba Leśniowskiego-Crohna ma przebieg przewlekły, występują w niej okresy zaostrzeń i remisji.
Ujawnia się zwykle w bardzo młodym wieku, między 15. a 25. rokiem życia, diagnozowana bywa również w wieku ok. 50 lat. Rozpoznanie choroby jest niezwykle ważne, ponieważ nieleczona może prowadzić do ciężkich powikłań, takich jak tworzenie się ropni lub przetok między organami, krwotoki wewnętrzne, kamica żółciowa i moczowa. Konsekwencją może być również rak jelita grubego.
Zobacz także:
Nowe zasady na L4. Zmiany w prawach pracowników i obowiązkach pracodawców
Działa na zakrzepy jak rozpuszczalnik. Jedz codziennie
Te prawa pracownika odchodzą w zapomnienie. Wielkie zmiany w L4