Marzec jest miesiącem świadomości raka jelita grubego – nowotworu, który każdego roku zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie i którego profilaktykę wciąż zaniedbujemy. Wczesne wykrycie nowotworu zdecydowanie zwiększa szanse na całkowite wyleczenie, dlatego warto się badać, nawet jeśli nie widzimy niepokojących objawów.Dane dotyczące raka jelita grubego w Polsce są zatrważające. Eksperci przewidują, że do końca 2025 roku diagnozę otrzyma 20 tys. pacjentów, a 12 tys. Polaków umrze z powodu tej choroby.
Tylko w 2020 roku ból dolnego odcinka pleców dotknął aż 619 mln pacjentów na całym świecie. Zdaniem WHO osób cierpiących z tego powodu będzie przybywać. Chociaż przyczyną bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa najczęściej są problemy natury mechanicznej – np. wypadający dysk – w niektórych przypadkach może on świadczyć o nowotworze.W przebiegu choroby nowotworowej dochodzi do niekontrolowanego rozrostu patologicznych komórek w organizmie. Komórki te mogą tworzyć guzy, atakować pobliskie tkanki i rozprzestrzeniać się po innych częściach ciała przez układ krwionośny lub limfatyczny. W zależności od tego, gdzie rozwija się rak i do jakich części ciała się rozprzestrzenia, może powodować ból w różnych miejscach.
Ze statystyk wynika, że liczba zachorowań na nowotwory w naszym kraju stale rośnie. Ma na to wpływ wiele czynników, ale jednym z nich jest to, że nie badamy się tak często, jak trzeba, a także bagatelizujemy różne objawy, które organizm nam wysyła.Wiele wczesnych objawów nowotworów może być oczywiście myląca, ale jest kilka takich, które powinny szybko sprawić, by zapaliła nam się, tak zwana, czerwona lampka. Mówi o nich onkolog.
Wśród polskich pacjentów onkologii jest kilka nowotworów, których jest szczególnie dużo. Nie każdy rak jednak daje oczywiste objawy. Ten, o którym mowa zabija rocznie 900 osób, a to za sprawą zbyt później diagnostyki. Warto zatem wiedzieć, co powinno nas szczególnie zaniepokoić. Wczesne wykrycie możne znacząco zwiększyć rokowania na całkowite wyleczenie. Na całym świecie każdego roku odnotowuje się około 2 miliony zachorowań na ten konkretny rodzaj raka.
O zaburzeniach odczuwania zapachów i smaku słyszeliśmy chyba wszyscy. Jednak ten dziwny objaw nie pojawia się wyłącznie w przebiegu zakażenia wirusem Covid-19. Jeśli masz w ustach gorzkawy lub metaliczny smak, przebadaj się jak najszybciej.
Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurator generalny, dowiedział się o swojej chorobie 13 listopada 2023 roku. W szczerych wywiadach przyznawał, że nie poświęcił należytej uwagi początkowym objawom. W emocjonalnym wpisie na swoim profilu w serwisie X namawia innych do lepszej profilaktyki zdrowia.Rak przełyku jest nowotworem stosunkowo rzadkim – w Polsce rozpoznaje się ok. 1300 nowych przypadków rocznie, a chorują głównie mężczyźni. Niestety ten nowotwór złośliwy cechuje się bardzo złym rokowaniem.
Najczęstszym i najbardziej charakterystycznym objawem raka tarczycy jest guzek na szyi. Można wyczuć go podczas zwykłego badania palpacyjnego, a czasami nawet zobaczyć po odchyleniu głowy do tyłu. Jednak nowotwór tarczycy może dawać też mniej specyficzne, a nawet zaskakujące objawy.Rak tarczycy jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym gruczołów wydzielania wewnętrznego i zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Każdego roku w Polsce diagnozuje się ok. 2 tys. nowych zachorowań. W większości przypadków rokowania są dobre, jednak – jak w przypadku wszystkich nowotworów – kluczowe jest wczesne rozpoznanie i szybkie wdrożenie leczenia.
Rak płuca jest najbardziej śmiertelnym z nowotworów złośliwych w Polsce. Co roku takie rozpoznanie otrzymuje 22 tys. pacjentów w kraju. Szanse na skuteczne leczenie daje możliwie wczesne wykrycie choroby. Jakie objawy daje rak płuca na wczesnym etapie rozwoju?Objawy raka płuca są bardzo niespecyficzne, zwłaszcza na początkowym etapie. Z tego względu wczesna diagnostyka choroby jest mocno utrudniona. Podpowiadamy, na jakie symptomy warto zwrócić uwagę.
Objawy raka nie zawsze są oczywiste. Poza rutynowymi badaniami warto dokładnie obserwować swoje ciało. Zebraliśmy 10 powodów, przy których można zacząć się martwić.
Nowotwory dają różnorodne dolegliwości. Warto więc przyglądać się swojemu ciału, które często alarmuje, że dzieje się coś złego. Jeden z początkowych objawów nowotworu można zobaczyć na skórze. Warto zwrócić uwagę na takie ślady.Jak podaje Medonet, Najnowszy Narodowy Test Zdrowia Polaków, czyli największe internetowe badanie zdrowia w polskim internecie (ponad 1 mln wypełnionych ankiet) wykazał, że w 2020 r., z powodu nowotworów zmarło w Polsce blisko 109 tys. osób, z czego 92 proc. zgonów stanowiły nowotwory złośliwe.
Statystyki dotyczące raka płuc są niezwykle przygnębiające. Z jego powodu umiera ponad 20 tysięcy osób każdego roku. A najgorsze jest to, że większość tych nowotworów wykrywana jest tak późno, że szanse na przeżycie 5 lat wynoszą zaledwie 14 procent...Dlatego tak ważne są badanie kontrolne i obserwacja swojego ciała. Warto być świadomym tego, jak w początkowej fazie może manifestować się rak płuc i nie bagatelizować tych objawów.
Dermatolodzy mówią, że skóra to zwierciadło, w którym odbija się kondycja naszego ciała. Jej stan, pojawiające się na niej zmiany, mogą świadczą o poważnych chorobach, w tym o raku żołądka. Jakie objawy skórne daje ten nowotwór?
Rak płuca to jeden z nowotworów odpowiadających za największą liczbę zgonów i jeden z najbardziej podstępnych. Latami nie daje żadnych objawów, by wreszcie zaatakować z pełną siłą. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że raka płuca diagnozuje się co roku u 2 milionów osób. W Polsce taką diagnozę słyszy prawie 25 tys. osób rocznie. Niestety wiele z nich umiera, ponieważ chorobę zdiagnozowano zbyt późno.Jak rozpoznać nowotwór płuca, zanim zniszczy organizm? Okazuje się, że choroba może wysyłać pewne subtelne sygnały. Jednym z takich znaków ostrzegawczych jest zespół Hornera, który widać na twarzy.