Te zmiany skórne mogą być objawem raka
Skóra to największy organ ludzkiego ciała – jej powierzchnia u dorosłego człowieka to ok. 2 m2. Służy naszym ciałom jako bariera przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz, a jednocześnie jest prawdziwym lustrem zdrowia. Wszelkie zmiany skórne, jak nietypowe przebarwienia czy niegojące się rany mogą być sygnałem poważnych problemów. Dlatego warto uważnie ją obserwować.
Określenie „rak skóry” używane jest dla aż trzech nowotworów o różnym przebiegu: raka podstawnokomórkowego, raka płaskonabłonkowego skóry i czerniaka.
Objawy czerniaka
Jednym z najczęstszych objawów raka skóry są zmiany w wyglądzie znamion. Nowotwór skóry często zaczyna się od niewielkiego przebarwienia lub pieprzyka, który z czasem zmienia kształt, kolor lub rozmiar. Szczególną uwagę należy zwrócić na asymetryczne znamiona, o nierównych granicach, różnorodnym zabarwieniu oraz średnicy większej niż 6 mm. Ważne jest również, aby monitorować nowe zmiany skórne, które pojawiają się nagle i szybko rosną. Charakterystyczne objawy czerniaka to:
- owrzodzenie,
- świąd,
- krwawienie lub zaczerwienienie wokół znamienia,
- zmiana kształtu zmiany,
- obwódka wokół znamienia.
Każdego roku w Polsce wykrywa się ok. 3 tys. nowych zachorowań czerniaka, który jest najbardziej złośliwym nowotworem skóry. Czerniaki źle rokują i często dają przerzuty, dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka i szybkie wdrożenie terapii.
Tak wygląda czerniak oka. Te zdjęcia powinien zobaczyć każdy Nowotwór nosa i zatok przynosowych. Główny objaw można długo bagatelizowaćObjawy raka płaskonabłonkowego i podstawnokomórkowego skóry
Około 75% przypadków raka skóry stanowi rak podstawnokomórkowy (BCC). Najczęściej rozwija się on w skórze powiek, czoła, nosa, policzków, nigdy na stopach, dłoniach czy błonach śluzowych. Rak płaskonabłonkowy skóry (SCC) rozwija się w komórkach warstwy naskórka i również obejmuje części ciała poddawane ekspozycji na promieniowanie UV.
Sygnałem rozwoju raków płaskonabłonkowego i podstawnokomórkowego skóry bywają rany, które nie goją się w ciągu kilku tygodni. Charakterystyczne są także zmiany przypominające strupy lub owrzodzenia, które mogą krwawić i wydzielać płyny.
Niepokojącym objawem powinny być także czerwone, łuszczące się plamy na skórze, które mogą być bolesne lub swędzące. Takie zmiany są charakterystyczne dla raka płaskonabłonkowego, który w początkowej fazie bywa mylony z łuszczycą lub wypryskiem. Jeśli leczenie dermatologiczne nie przynosi efektów, konieczna jest dalsza diagnostyka.
Pojawienie się twardych guzków, zwłaszcza w miejscach nietypowych, takich jak skóra pod paznokciami, również powinno wzbudzić czujność. Rak podstawnokomórkowy czy mięsak skóry mogą objawiać się właśnie w ten sposób.
Skórne objawy raka żołądka
Zmiany skórne mogą być nie tylko objawem raka skóry, ale także sygnałem ostrzegającym o innych nowotworach rozwijających się w organizmie. Ciemne plamy na skórze, przypominające przebarwienia, mogą występować w przebiegu raka żołądka, a także innych nowotworów narządów wewnętrznych, w tym trzustki, wątroby, jelit, płuc i jajników.
Stan ten, nazywany rogowaceniem ciemnym (acanthosis nigricans), charakteryzuje się aksamitnymi, ciemnymi zmianami, które najczęściej pojawiają się w fałdach skóry, takich jak szyja, pachy czy pachwiny. Jego przyczyną w przebiegu raka jest nadmierne wydzielanie hormonów wzrostu, prowadzące do przerostu naskórka. Zmiany tego typu powinny niepokoić szczególnie mocno, gdy towarzyszą im zmiany w obrębie jamy ustnej oraz błon śluzowych.
Czytaj także:
Gdy zaczyna się rak żołądka, zmienia się skóra. Jeśli zauważysz takie zmiany, biegnij do lekarza
Rak nie znosi tego warzywa – jedz je kilogramami!
Dlaczego zimą swędzi skóra? Prosty sposób, by problem zniknął