Nowa metoda oszustów na "bon z apteki". NFZ ostrzega pacjentów
Na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia pojawił się komunikat z ostrzeżeniem: „Uważaj na fałszywe bony lekowe”. To nowa metoda oszustów w celu wyłudzenia danych i pieniędzy od pacjentów.
NFZ podkreśla, że nie wydaje żadnych kart podarunkowych ani bonów na leki do aptek. Apeluje też, aby nie klikać w podejrzane linki, bo mogą służyć do wyłudzania danych.
Nowa metoda na "bon do apteki"
NFZ informuje, że w mediach społecznościowych pojawiają się informacje o bonach lub kartach podarunkowych na leki do aptek, które rzekomo wydaje NFZ. Ostrzega, że to próba wyłudzenia danych i pieniędzy .
„Odbieramy niepokojące sygnały od pacjentów o bonach lub kartach podarunkowych, które rzekomo wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia. W internecie, w tym w mediach społecznościowych, pojawiają się informacje, że aby otrzymać taką kartę, o wartości np. 2 tys. zł, wystarczy opłacić kilka euro podatku i potwierdzić swoje dane w ankiecie. Ostrzegamy, to oszustwo i próba wyłudzenia danych i pieniędzy!” - czytamy na stronie NFZ.
NFZ pokazał przykładowy wpis oszustów na portalu społecznościowym:
Tak możemy stracić dane i pieniądze
Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla, że nie wydaje żadnych kart podarunkowych czy bonów na leki do aptek. Apeluje też, aby nie klikać w linki, które pojawiają się przy informacjach o rzekomych bonach, gdyż w ten sposób możemy stracić dane i pieniądze .
Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla, że wiarygodne i prawdziwe informacje na temat świadczeń medycznych, w tym dostępu do leków refundowanych, znajdziemy na oficjalnych stronach NFZ oraz na infolinii NFZ – 800 190 590.
Na stronie NFZ czytamy:
- Narodowy Fundusz Zdrowia NIE WYDAJE żadnych kart podarunkowych, bonów i innych bonifikat na leki do aptek
- Nie klikaj w link, który pojawia się przy informacjach o rzekomych bonach z NFZ. MOŻESZ STRACIĆ DANE I PIENIĄDZE!
- Jeśli masz wątpliwości, SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI przez bezpłatną i całodobową infolinię 800 190 590 lub POWIADOM NAJBLIŻSZĄ JEDNOSTKĘ POLICJI.”
Zobacz też: Kiedy przejść na emeryturę? ZUS będzie musiał płacić więcej
Nie daj się cyberoszustom
Cyberoszuści stosują najróżniejsze metody w celu wyłudzenia danych, np. loginów i haseł do bankowości elektronicznej czy danych kart płatniczych. Używając podstępu chcą nakłonić potencjalne ofiary do wykonania przelewów na ich rachunki.
Przestępcy wymyślają nowe scenariusze ataków, a także modyfikują te, którymi posługiwali się wcześniej, dostosowując je do aktualnie panujących trendów oraz sytuacji w kraju i na świecie. Ich cel zawsze jest ten sam - wyłudzenie środków finansowych.
Pamiętajmy, że należy zawsze kierować się zasadą ograniczonego zaufania – nigdy nie jesteśmy do końca pewni z kim mamy do czynienia w sieci. Nie klikajmy w podejrzane linki i pod żadnym pozorem nie podawajmy osobom trzecim kodów z wiadomości SMS do autoryzacji transakcji bankowych.
Źródła: nfz.gov.pl, knf.gov.pl
Zobacz też:
Uchroń się przed jaskrą. Ruszają darmowe badania w całej Polsce
Pielęgniarki dla Pacjenci.pl: „Polacy bez fachowej opieki? Potrzebujemy wsparcia"
W tych sytuacjach farmaceuta może odmówić sprzedaży leku. Przepisy są bezwzględne