Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Uchroń się przed jaskrą. Ruszają darmowe badania w całej Polsce
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 11.03.2024 14:20

Uchroń się przed jaskrą. Ruszają darmowe badania w całej Polsce

Jaskra, oczy, zdrowie
Fot. Pexels/ Ksenia Hednaya

Jaskra jest chorobą, która nie leczona prowadzi do pogorszenia, a nawet do utraty wzroku. Rozwija się powoli, przez długi czas nie dając objawów. 

Zdiagnozowanie i wdrożenie leczenia może ochronić przez utratą wzroku. Warto wiedzieć, że już od 11 marca ruszają bezpłatne badania w kierunku wykrycia tej choroby w związku ze Światowym Tygodniem Jaskry. Jak można się na nie zapisać? 

Jaskra dotyka nawet 800 tys. osób

Jaskra dotyka w Polsce nawet 800 tys. osób. Za przyczynę tej choroby uważa się wysokie ciśnienie w gałce ocznej. Wśród osób narażonych na to schorzenie wymienia się m.in. osoby cierpiące na cukrzycę czy miażdżycę, ale też migrenowców, osoby narażone na stres oraz wszystkich tych, którzy przeszli wcześniej operacje oczu. 

Według lekarzy jedynie połowa osób ma zdiagnozowaną jaskrę. Wszystko przez to, że choroba może przebiegać bezobjawowo. W związku z czym lekarze apelują, by raz na dwa lata zbadać się pod tym kątem, przechodząc pełne badanie okulistyczne, natomiast osoby szczególnie narażone, raz na 12 miesięcy.

pexels-karolina-grabowska-5201883.jpg
Fot. Pexels/ Karolina Grabowska

 

Możesz mieć jaskrę i o tym nie wiedzieć. Oto pierwsze objawy choroby W Polsce powstaje nowe uzdrowisko. To raj dla chorych na nadciśnienie

Można przebadać się bezpłatnie

Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry od 10 do 16 marca w ramach akcji “Polscy Okuliści Kontra Jaskra” organizowane są bezpłatne badania. To inicjatywa lekarzy okulistów, która ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa odnośnie jaskry, ale też zwiększenie jej wykrywalności we wczesnych stadiach zaawansowania. 

Jak wyjaśniał przewodniczący Sekcji Jaskry Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, Jacek Szaflik, z bezpłatnych badań mogą skorzystać wszyscy ci, którzy nie mają rozpoznanej jaskry, natomiast u okulisty nie były w ciągu ostatniego roku.

“Najczęściej jest to badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz badanie nerwu wzrokowego. Jeśli okulista stwierdzi, że sytuacja jest niepewna, ze pacjent jest w grupie ryzyka, bądź też stwierdzi wręcz cechy jaskrowe w takcie takiego badania, diagnostyka zostaje rozszerzona” - cytuje słowa profesora serwis Rdc.pl.pl.

Zobacz też: Trzynasta emerytura nie dla wszystkich? Te osoby nie dostaną pieniędzy

Jak można zapisać się na badanie?

Mimo że akcja badań profilaktycznych trwa od 10 marca, realnie do okulisty można zapisać się od poniedziałku - 11 marca. Powód? Wszystkie inne placówki biorące udział w tym programie, są zamknięte w weekend. Aby zbadać się pod kątem jaskry, konieczne są zapisy. W tej akcji bierze udział ponad 50 gabinetów w 36 miastach. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.tydzienjaksry.pl/lista-gabinetow.

Warto podkreślić, że każdy z gabinetów indywidualnie decyduje o tym, w  jakich godzinach oraz dniach przeprowadzane są badania, oraz jaka liczba miejsc zostanie udostępniona. Aby skorzystać z bezpłatnego badania, trzeba na wspomnianej stronie internetowej wyszukać gabinet niedaleko swojego miejsca zamieszkania, następnie telefonicznie zarezerwować wizytę. 

Co ważne, liczba miejsc jest ograniczona. O tym, na kiedy uda się zapisać, decyduje kolejność zgłoszeń. W ubiegłym roku podczas akcji dostępne były aż 1904 miejsca dla pacjentów. Do tej pory podczas siedmiu akcji “Polscy Okuliści kontra Jaskra” przebadano aż ponad 16 tysięcy osób, natomiast 30 procent z nich skierowano do dalszej diagnostyki.

Źródło: Medonet.pl/ rdc.pl/

Czytaj też:

Możesz mieć jaskrę i o tym nie wiedzieć. Oto pierwsze objawy choroby

Pierwszych objawów jaskry często nie kojarzymy z tą chorobą! To może kosztować Cię wzrok

Prof. Jerzy Szaflik: Często miewasz migreny? Zbadaj wzrok pod kątem jaskry

Polecane