Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Te osoby czeka głodowa emerytura. Muszą złożyć specjalne dokumenty w ZUS-ie
Daria Siemion
Daria Siemion 13.03.2024 13:58

Te osoby czeka głodowa emerytura. Muszą złożyć specjalne dokumenty w ZUS-ie

Starsza kobieta ciągnąca wózek z zakupami
Fot. East News / Marek Bazak

Składki emerytalne trafiają na indywidualne konta w ZUS od 1999 roku, ale co z pieniędzmi z wcześniejszych lat pracy? Okazuje się, że osoby zatrudnione przed 1999 rokiem mają niemały problem. Swoje zatrudnione muszą dokumentować na różne sposoby, ponieważ ZUS nie posiada takich danych. Jeśli tego nie zrobią, ich świadczenie będzie głodowe.

Jak udokumentować swoje zatrudnienie przed 1999 rokiem? Co warto mieć w swojej szufladzie, by świadczenie emerytalne było adekwatne do stażu pracy?

Dokumenty potrzebne do uzyskania emerytury

Od 1999 roku każdy ubezpieczony posiada w ZUS-ie indywidualne konto, na które wpływają składki – wiadomo, ile ich jest i jest ich kwota. Przypomnijmy, że składka emerytalna jest w Polsce obowiązkowa.

Problem pojawia się w przypadku osób zatrudnionych przed 1999 rokiem, których składki nie wpływały do ZUS-u. Takie osoby muszą potwierdzić, że były zatrudnione – jeśli tego nie zrobią, ich emeryta będzie zaskakująco niska.

Dokumenty potrzebne do emerytury dla osób pracujących przed 1999 rokiem:

 • legitymacje ubezpieczeniowe,
 • umowy o pracę,
 • wpisy w dowodzie osobistym,
 • legitymacje służbowe,
 • legitymacje związków zawodowych,
 • pisma od pracodawcy,
 • kopie dokumentów z archiwum,
 • zaświadczenia z uczelni,
 • oświadczenia świadków, np. współpracowników.

Ważne: nie są potrzebne wszystkie na raz.

Osoby, które przed 1999 rokiem pobierały zasiłek dla bezrobotnych, mogą udokumentować to zaświadczeniem z urzędu pracy. Kobiety, które urodziły dzieci i korzystały z urlopu macierzyńskiego, powinny przedstawić akty ich urodzenia.

pexels-anete-lusina-4792288.jpg
W dokumentach lepiej mieć porządek Fot. Pexels / Anete Lusina
13. emerytura 2024. Ile w tym roku dostaną Polacy? Co z wypłatami i wysokością emerytur w przyszłości. ZUS odpowiada

Wpływ stażu pracy na wysokość świadczeń

Staż pracy jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na wysokość świadczeń emerytalnych z ZUS. Jest to łączna długość poszczególnych okresów, w których emeryt zostawał zatrudniony lub się uczył.
 Na staż pracy składa się:

 • okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych,
 • okres prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego,
 • wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym należącym do współmałżonka,
 • czas zawodowej służby wojskowej,
 • bycie żołnierzem zawodowym,
 • służba w policji,
 • praca nakładcza,
 • praca za granicą,
 • urlop bezpłatny,
 • urlop szkoleniowy.

Przypomnijmy, że aby przyszły emeryt mógł pobierać świadczenie, musi mieć ukończone 60 lub 65 lat – kolejno dla kobiet i mężczyzn, a jego staż pracy powinien wynosić co najmniej 20 i 25 lat dla kobiet i mężczyzn.

Inne czynniki wpływające na wysokość świadczeń emerytalnych

Oprócz stażu pracy na wysokość emerytury ogromny wpływ ma ilość zgromadzonego na koncie emerytalnym kapitału oraz oczekiwanej długości wypłacania świadczenia –  osoba, która idzie na emeryturę później, będzie miała ją wyższą.

Czynniki mające wpływ na wysokość emerytury:

Emerytura jest wyliczana na następująco: zwaloryzowaną podstawę  (to, co wymieniliśmy wyżej) dzieli się przez oczekiwaną długość życia, uzyskując miesięczną wysokość świadczenia. Wbrew pozorom wcale nie jest to trudne.

Gdzie i jak sprawdzić wysokość emerytury?

Wiele osób, które zbliżają się do wieku emerytalnego, zastanawia się, jaką emeryturę otrzyma. Czy otrzymana kwota wystarczy na pokrycie niezbędnych kosztów? Czy jeśli popracują jeszcze kilka lat, świadczenie będzie wyższe?

–  Kwotę swojej przyszłej emerytury można poznać bardzo łatwo – mówi portalowi samorzad.gov.pl Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

– Wystarczy skorzystać z kalkulatora emerytalnego, który znajduje się na stronie internetowej ZUS lub na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, można też skorzystać z pomocy doradcy emerytalnego – dodaje ekspertka.

Przypomnijmy, że rozmowa z doradcą emerytalnym może odbyć się zarówno na miejscu w urzędzie, jak i online, poprzez skorzystanie z e-wizyty. Istotne jest to, aby posiadać przy sobie dokument potwierdzający tożsamość.

Kwotę przyszłej emerytury można poznać wchodząc na swój profil PUE ZUS, gdzie ZUS każdemu ubezpieczonego udostępnia “Informacje o Stanie Konta Ubezpieczonego”. Przypomnijmy, że od 1 marca obowiązują nowe stawki rent i emerytur – o 12,2 proc. wyższe.

Źródło: ZUS

Zobacz też:

Podwyżki emerytur. Nie każdy "załapie" się na "trzynastkę". ZUS ogłosił, kiedy kolejne wypłaty

Paragon grozy z apteki. Zapłaciła 500 zł za dwa leki i suplementy [KOMENTARZ]

Miłość seniorów. Niewiele kobiet jest zadowolonych z życia intymnego. Ekspert podpowiada, jak to zmienić

Polecane