W jakich sytuacjach pacjenci tracą prawo do darmowego leczenia? NFZ przypomina
Narodowy Fundusz Zdrowia postanowił przypomnieć, w jakich sytuacjach pacjenci mogą stracić prawo do darmowych świadczeń. Leczenie w Polsce jest bezpłatne w większości przypadków i pacjent nie ponosi za nie żadnych opłat, choć oczywiście trzeba być ubezpieczonym.
Zdarza się, że w niektórych sytuacjach z bezpłatnego leczenia mogą skorzystać też pacjenci nieubezpieczeni. Zgodnie z Konstytucją RP każda osoba powinna mieć zapewniony taki sam dostęp do świadczeń zdrowotnych ze środków publicznych. W pewnych sytuacjach pacjenci tracą do nich prawo. Co wtedy zrobić?
Nieubezpieczeni pacjenci tez mogą korzystać z bezpłatnych świadczeń
W Polsce zgodnie z Konstytucją każdy z nas powinien mieć zapewniony równy dostęp do świadczeń zdrowotnych, który finansowany jest ze środków publicznych. Prawo do świadczeń mają osoby ubezpieczone, zarówno obowiązkowo oraz dobrowolnie.
Z kolei w niektórych sytuacjach z bezpłatnego leczenia mogą korzystać też pacjenci, którzy nie posiadają ubezpieczenia. Chodzi o dzieci czy kobiety, posiadające polskie obywatelstwo, mieszkające na terenie naszego kraju, będące w ciąży lub połogu.
Jak uniknąć efektu jo-jo po Ozempicu? Kluczowa jest jedna rzecz. Ekspertka wyjaśnia Uchroń się przed jaskrą. Ruszają darmowe badania w całej PolsceW jakich sytuacjach wygasa prawo do świadczeń opieki zdrowotnej?
Z darmowej pomocy mogą skorzystać też osoby uzależnione od narkotyków i alkoholu. Chodzi o leczenie odwykowe oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi. W jakich sytuacjach wygasa prawo do świadczeń opieki zdrowotnej? Mowa o takiej sytuacji w momencie, gdy mija 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. To zdarza się, gdy na przykład przed nami jest zmiana pracy.
Wtedy możemy tylko przez miesiąc skorzystać z darmowego leczenia. Co ważne, zasada ta dotyczy również zatrudnionych osób, przebywających na urlopie bezpłatnym. To jeszcze nie wszystko, gdyż, prawo do bezpłatnych świadczeń gaśnie w momencie zakończenia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Istnieją pewne wyjątki
Istnieją jednak pewne wyjątki. W momencie gdy uczeń skończył szkołę ponadpodstawową, wtedy prawo do świadczeń przysługuje przez 6 miesięcy od dnia zakończenia nauki lub też skreślenia z listy uczniów.
W tym przypadku mowa też o osobach, które skończyły studia lub tez zostały skreślone z listy studentów. Wtedy prawo do świadczeń przysługuje przez 4 miesiące od dnia zakończenia nauki lub skreślenia z listy studentów. Mowa też w tym przypadku o doktorantach.
Jeśli osoba ma zawieszone prawo do renty socjalnej – w przypadkach, o których mowa w art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. z 2020 r. poz. 1300) – prawo do świadczeń przysługuje z kolei przez 90 dni od wygaśnięcia ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Pamiętajmy, że gdy wygaśnie prawo do bezpłatnych świadczeń, ale chcemy korzystać z usług w ramach NFZ, do wyboru mamy kilka opcji. Jest to dobrowolne ubezpieczenie się lub zgłoszenie jako członek rodziny. Jeśli z kolei tego nie zrobimy, wtedy trzeba będzie płacić za daną usługę.
Źródło: Zdrowieradiozet.pl
Zobacz też:
Zmiany na SOR-ach stają się faktem. Czy kolejki będą jeszcze dłuższe?
NFZ z ważnym apelem do pacjentów. Nie dajcie się nabrać!
Do lekarza można dostać się poza kolejką. Jest na to sposób