Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Nowy rodzaj urlopu od 19 marca 2025 roku. Kto skorzysta?
Fot. Shutterstock / Nopphon_1987

Nowy rodzaj urlopu od 19 marca 2025 roku. Kto skorzysta?

20 stycznia 2025
Autor tekstu: Daria Siemion

Już od 19 marca 2025 roku pracownicy w Polsce będą mogli skorzystać z nowego rodzaju urlopu – dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który może wynosić nawet 15 tygodni. Jak skorzystać z dodatkowego urlopu i komu przysługuje? Oto szczegóły.

Dodatkowy urlop macierzyński – 8 lub 15 tygodni

Nowe regulacje przewidują dwa warianty długości dodatkowego urlopu macierzyńskiego – do 8 lub 15 tygodni. Decydującym czynnikiem ma być tydzień ciąży, w którym urodzi się dziecko, jego masa urodzeniowa oraz okres hospitalizacji.

Z nowego urlopu macierzyńskiego mogą korzystać rodzice dzieci urodzonych przed 28. tygodniem ciąży lub z masą urodzeniową poniżej 1000 g –  ci rodzice mają prawo do 15 tygodni urlopu . Dodatkowo każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu daje rodzicom prawo do kolejnego tygodnia wolnego. Na 8 tygodni urlopu mogą liczyć  natomiast rodzice dzieci urodzonych między 28. a 37. tygodniem ciąży lub z masą urodzeniową powyżej 1000 g.

Na wsparcie mogą liczyć również rodzice dzieci urodzonych w terminie, wymagających jednak hospitalizacji w okresie od 5. do 8. tygodnia po porodzie . Warunkiem przyznania takiego urlopu jest co najmniej 2-dniowy pobyt dziecka w szpitalu w okresie od 5. do 28. dnia po urodzeniu.

Ważne!

Urlop przysługuje nie tylko biologicznym matkom i ojcom, ale również prawnym opiekunom dzieci, rodzicom adopcyjnym oraz zastępczym.

Koniec z nadużywaniem L4. Kontrolerzy mają nowe uprawnienia
Nawet 24 dni w sanatorium za darmo. ZUS zapłaci za turnus tych pacjentów

Ochrona Państwowej Inspekcji Pracy gwarantowana

Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) podkreśla, że będzie dbała o prawa rodziców korzystających z urlopu. Pracodawcy w trakcie dodatkowego macierzyńskiego nie będą mogli wypowiedzieć ani rozwiązać umowy z pracownikiem. Co istotne, Ochrona zaczyna się od momentu złożenia wniosku i obowiązuje aż do zakończenia urlopu. W trakcie wolnego pracownik ma otrzymywać 100 proc. pensji .

Jak wnioskować o dodatkowy urlop na dziecko?

Wniosek o dodatkowy urlop macierzyński należy złożyć najpóźniej na 21 dni przed zakończeniem standardowego urlopu macierzyńskiego. Do wniosku trzeba dołączyć oświadczenie, że drugi rodzic nie będzie korzystać w tym czasie z dodatkowego urlopu oraz zaświadczenie ze szpitala o problemach zdrowotnych noworodka.

W przypadku rodziców adopcyjnych lub zastępczych dokumentację trzeba uzupełnić o oświadczenia o adopcji dziecka lub zaświadczenie z urzędu.

Zobacz też:

Lista chorób, przy których ZUS wypłaca 1780 zł miesięcznie - bez limitu dochodu

Rewolucja w diagnostyce raka trzustki. Nowa metoda oparta na rezonansie magnetycznym wykrywa zmiany przednowotworowe

Pacjenci zdigitalizowani? Nowy system e-Doręczeń zrewolucjonizuje nie tylko szpitale

To znak, że możesz mieć raka trzustki. Przyjrzyj się swojemu stolcowi
Masz taki kod na L4? Oznacza utratę pieniędzy
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko