Rewolucja w diagnostyce raka trzustki. Nowa metoda oparta na rezonansie magnetycznym wykrywa zmiany przednowotworowe
Nowotwory trzustki to jedne z najgroźniejszych chorób onkologicznych, ze względu na późne wykrywanie. Naukowcy Fundacji Champalimaud w Lizbonie w Portugalii przeprowadzili badanie, w którym wykryto zmiany przednowotworowe w trzustce za pomocą obrazowania tensora dyfuzji (DFI). Wyniki badań opublikowali w czasopiśmie Investigative Radiology.
Choroba, która przeraża nawet lekarzy
W przeciwieństwie do niektórych nowotworów, objawy raka trzustki, które obejmują m.in.: ból żołądka, utratę wagi, świeżo stwierdzoną cukrzycę i in., mogą być mylone z innymi chorobami na wczesnym etapie. Diagnostyka raka trzustki jest bardzo trudna, a stosowane metody mają swoje wady. Nowa możliwość wykorzystania MRI staje się ważnym narzędziem w wykrywaniu zmian przednowotworowych, które zazwyczaj rozwijają się wiele lat przed wykryciem guza.
„To nie jest nowa metoda — po prostu nigdy nie była stosowana w kontekście zmian prekursorowych raka trzustki”, powiedział dr Noam Shamesh, główny badacz i kierownik przedklinicznego laboratorium MRI w Champalimaud Research.
Przez ostatnie 30 lat DTI było wykorzystywane w badaniach tkanki mózgowej.
Luka w ubezpieczeniu? Po 30 dniach możesz sam zacząć płacić za leczenie Neuroarchitekt zawodem przyszłości. Na czym polega i co ma wspólnego z ludzką psychiką?Obrazowanie tensora dyfuzji
Nowotwory trzustki to jedne z najgroźniejszych chorób onkologicznych. Winna jest przede wszystkim opóźniona diagnostyka, prowadząca do leczenia pacjentów w mocno zaawansowanym stadium raka. Wykorzystaniu obrazowania tensora dyfuzji (DTI) umożliwia wykrywanie śródnabłonkowej neoplazji trzustki (PanIN), która poprzedza rozwój gruczolakoraka przewodowego trzustki (PDAC). Metoda ta może w przyszłości stać się podstawą wczesnej diagnozy i skuteczniejszego leczenia. Co więcej, pierwsze testy na ludzkiej tkance już potwierdziły jej skuteczność.
PanIN to zmiany prekursorowe, które rozwijają się wiele lat przed pojawieniem się nowotworu. Często rozwija się bezobjawowo, a jego wykrycie wymaga zaawansowanych technik.
„PanIN nie są diagnozowane za pomocą obecnych metod obrazowania. Istnieje pilna potrzeba opracowania metod obrazowania do diagnozy i charakteryzacji PanIN” – napisali badacze.
Wczesne rozpoznanie tych zmian mogłoby radykalnie zwiększyć skuteczność leczenia gruczolakoraka przewodowego trzustki (PDAC), którego wskaźnik przeżycia po pięciu latach wynosi zaledwie 11 proc.
Jak to działa?
DTI, zaawansowana forma rezonansu magnetycznego (MRI), pozwala na analizę mikrostruktury tkanek poprzez śledzenie ruchu cząsteczek wody. Metoda ta była wcześniej stosowana w badaniach nad tkanką mózgową, ale dopiero teraz naukowcy dostosowali ją do wykrywania zmian w trzustce. Wykazuje wysoką skuteczność w wykrywaniu zmian przednowotworowych PanIN. Kolejne badania kliniczne z wykorzystaniem poznanej metody sa już w planach. Naukowcy rozważają integrację metody z innymi technologiami, takimi jak biopsje płynne czy sztuczna inteligencja, aby poprawić dokładność diagnostyki. Główną przeszkodą w klinicznej adopcji jest rozdzielczość skanerów MRI, które zwykle znajdują się w klinice, zapewniając obrazy o niższej rozdzielczości. Jeśli uda się pokonać obecne ograniczenia technologiczne, DTI może stać się przełomowym narzędziem w walce z jednym z najgroźniejszych nowotworów.
Źródła: Invastigtive Radiology, Inside Precision Medicine, MRI Technique Detects Pre-Malignant Pancreatic Cancer Lesions
Zobacz także:
Laryngolog o chrapianiu: "Tej dolegliwości nie można lekceważyć"
Zdrowie na święta w 15 minut? Lepiej mieć receptę niż zostać bez leków
Napoje procentowe wyniszczają organizm. Narażone jest także uzębienie