Pacjenci zdigitalizowani? Nowy system e-Doręczeń zrewolucjonizuje nie tylko szpitale
Od przyszłego roku zmieni się sposób prowadzenia korespondencji urzędowej. Nowy system e-Doręczeń, który obejmie m.in. szpitale, przychodnie, NFZ oraz ZUS, ma przyspieszyć proces komunikacji. W zamyśle oznacza to również większą wygodę dla pacjentów, którzy unikną konieczności odwiedzania placówek pocztowych.
Elektroniczne listy polecone
System e-Doręczeń według podanych informacji, ma być elektroniczną alternatywą dla listów poleconych. Będzie pozwalał na dostarczanie dokumentacji w formie cyfrowej, co więcej – działanie to będzie miało pełną moc prawną. W ten sposób zarówno odbieranie, jak i nadawanie pism urzędowych stanie się możliwe bez wizyty w urzędzie czy w placówce pocztowej. Ponadto przesyłki będą rejestrowane, a dostęp do nich ma być możliwy w dowolnym momencie. Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Cyfryzacji, planowana usługa będzie bezpłatna nie tylko dla pacjentów, ale i samych instytucji. Rozwiązanie to docelowo uprości komunikację między obywatelami czy pacjentami, a urzędami, znacząco minimalizując dotychczasowe formalności i ponoszone opłaty. Nowelizacja ustawy wprowadzającej owe zmiany została właśnie podpisana przez prezydenta. Według informacji przekazanej z kancelarii prezydenta:
Część emerytur do zwrotu. ZUS może zabrać do 1780 zł Zamiast 500 dostaną 1000 zł. Senat zatwierdził nowe przepisy„Celem ustawy jest wprowadzenie dodatkowego okresu przejściowego - do dnia 31 grudnia 2025 r., w którym podmioty obowiązane do stosowania e-Doręczeń będą stopniowo dostosowywały się do nowego sposobu prowadzenia korespondencji”.
System e-Doręczeń z długą listą odbiorców
Według wstępnych informacji, obowiązek wprowadzenia systemu e-Doręczeń ma objąć większość instytucji publicznych oraz zawodów zaufania publicznego, m.in.
- publiczne szpitale, przychodnie oraz ośrodki zdrowia
- Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ)
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)
- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS)
- urzędy miast, gmin i starostwa
- osoby wykonujące zawody adwokata, notariusza, doradcy podatkowego
- uczelnie niepubliczne
- system szkolnictwa wyższego i nauki
Wprowadzony system ma ułatwić pacjentom i pozostałym obywatelom załatwienie formalnych spraw administracyjnych. Skorzystają na nim zwłaszcza osoby starsze, seniorzy wymagający opieki i osoby mające trudności z wyjściem z domu, m.in. ze względów zdrowotnych. Nie chodzi tylko o brak możliwości dojechania do takiego miejsca, np. z powodu wykluczeń komunikacyjnych, ale i narażenie na kontakt z drobnoustrojami w sezonie infekcyjnym.
Digitalizacja korespondencji – warto poczekać na zmiany
Do końca przyszłego roku potrwa okres przejściowy, pozwalający na pełne wdrożenie i dostosowanie się instytucji do działania i wymogów systemu. W ciągu tego okresu będzie również prowadzona kampania edukacyjna kierowana do obywateli, informująca o możliwościach i zaletach wprowadzanych rozwiązań. Będzie dotyczyć m.in.: adresu do doręczeń elektronicznych, korzystania z platform takich jak ePUAP, odbierania i wysyłania dokumentów za pomocą system e-Doręczeń. Według zapewnień ministerstwa, system e-Doręczeń ma przynieść wiele korzyści, w tym:
- Gwarancja szybszego dostępu do decyzji i usług administracyjnych (refundacja leków, dostęp do świadczeń)
- Zminimalizowanie ryzyka utraty dokumentów podczas ich doręczenia
- Komfort, oszczędność czasu i ponoszonych dotychczas kosztów środków, zarówno dla instytucji zdrowotnych, jaki i pacjentów
Źródło: Rynek Zdrowia
Zobacz także:
Psychiatra dla biednych i bogatych. Nowe plany NFZ to "stomatologizacja" psychiatrii?
Program Profilaktyka 40 Plus się kończy. Wnioski nie są optymistyczne
#PrawoiZdrowie. Co zrobić, gdy prawa pacjenta są łamane? Radca prawny wskazuje kilka możliwości