Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Od kuchni po sypialnię. Poznaj właściwości kurkumy i imbiru
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 07.02.2024 20:03

Od kuchni po sypialnię. Poznaj właściwości kurkumy i imbiru

Imbir i kurkuma
Pixabay

Kurkuma i imbir to dwie przyprawy znane każdemu entuzjaście kuchni orientalnej. Jednak mają do zaoferowania nie tylko smak i aromat, ale też właściwości prozdrowotne. Rozgrzewają i wzmacniają.  Korzyści jest więcej i potwierdzają je zarówno eksperci od medycyny ludowej, jak i tradycyjnej. 


 

Właściwości zdrowotne imbiru

Korzeń imbiru ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwbólowe. Ma też działanie odtruwające. Wszystkie te wyjątkowe właściwości zawdzięcza gingerolom, silnym antyoksydantom mogącym też obniżać poziom tzw. złego cholesterolu LDL. 

Traktowanie imbiru jak typowego leku, po który sięgamy w razie choroby, nie jest najlepszym rozwiązaniem – znacznie lepiej traktować go jako środek prewencyjny. Jego właściwości napotne sprawiają, że można nim łagodzić objawy gorączki. Sproszkowany imbir stosowany jest do przygotowania płukanek na bolące gardło.

Imbir szczególnie docenią kobiety – pomocny jest w uśmierzaniu bólu powodowanego przez bolesne menstruacje i migreny. Łagodzi też objawy zakrzepicy żył, bóle stawów i mięśni. Imbir też rozgrzewa i tym samym poprawia funkcjonowanie mózgu – ułatwia koncentrację i wprowadza w stan pobudzenia. Co ciekawe, w Azji imbir jest traktowany jako afrodyzjak.

shutterstock_1557615005.jpg

Przyprawy skuteczne na wzdęcia - warto dodać je do wigilijnego kompotu Najzdrowsza dieta wytypowana. Czy to może jeszcze dziwić?

Kurkuma jako środek leczniczy

O tym, że kurkuma leczy wiedzą też naukowcy – jej prozdrowotny wpływ jest przez nich potwierdzony. Cennym z tej perspektywy składnikiem kurkumy są kurkuminoidy, mające działanie przeciwzapalane, przeciwutleniające, przeciwnowotworowe, neuroprotekcyjne i antybakteryjne. Właściwości lecznicze kurkumy wykorzystują m.in. ajurweda, czyli medycyna hinduska i chińska medycyna ludowa.

Silne działanie przeciwzapalne sprawia, że kurkuma może być środkiem szczególnie pomocny w łagodzeniu objawów chorób seniorów np.: zapalenia kości, zapalenia mięśni, reumatoidalnego zapalenia stawów. Niekiedy związki kurkumy łączy się z tradycyjnymi środkami farmokologicznymi stawów – rezultatem jest złagodzenie bólu i zwiększenie efektywności leczenia. Warto tu zaznaczyć, by terapii tego rodzaju nie przeprowadzać bez konsultacji z lekarzem.

Psychiatra zakochała się w narcyzie! Mówi, kiedy taki związek może się udać:

Kochasz narcyza. Kiedy ten związek ma szansę? https://www.youtube.com/watch?v=o7DJdTQwi50

Kurkuma działa też ochronnie na wątrobę. Pomocna jest w leczeniu choroby Alzheimera, anemii, łagodzi bóle zębów i stany zapalne dziąseł oraz przyzębia. Uśmierza też ból i goi owrzodzenia. Ponadto stosowana jest też zewnętrznie – w formie okładów.

Imbir i kurkuma – uwaga! Są przeciwwskazania

Imbiru, również jako dodatku do herbaty, nie powinno się podawać dzieciom poniżej 12. miesiąca życia. Przyprawa jest ostra, silnie podrażnia podniebienie i kubki smakowe dzieci. Szkodzić może też osobom chorującym na wrzody żołądka lub dwunastnicy i refluks żołądkowy – a to z powodu obecnych w imbirze substancji podrażniających śluzówkę przewodu pokarmowego. Imbir może też szkodzić osobom z nadciśnieniem tętniczym, gdy stosowany jest w nadmiarze – przyprawa podnosi ciśnienie krwi, więc sercowcy powinni stosować ją ostrożnie. 

Przeszła wielką metamorfozę. Teraz pomaga innym:

Na kurkumę powinny uważać kobiety w ciąży – spożycie przyprawy może wywołać skurcze macicy i przedwczesny poród.

Ostrożność powinny zachować też pacjenci:

  • z niedrożnością dróg żółciowych,
  • z kamieniami żółciowymi,
  • przyjmujące leki rozrzedzające krew,
  • przyjmujące leki na cukrzycę, 
Polecane