Pacjenci.pl Zdrowie Psychiczne Osoby z ADHD i autyzmem częściej zmagają się z nadwagą. Psychoterapeutka wyjaśnia dlaczego
Fot. Canva/FB Renaty Sikorskiej

Osoby z ADHD i autyzmem częściej zmagają się z nadwagą. Psychoterapeutka wyjaśnia dlaczego

27 września 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Ochota na słodycze i węglowodany, nadmierny apetyt i impulsywne sięganie po przekąski – na skutki takiej „diety” nie trzeba długo czekać. Psychoterapeutka Renata Sikorska wyjaśnia, jakie mechanizmy stoją za tym zjawiskiem.
Winne są między innymi zaburzenia neuroprzekaźników i problemy hormonalne, które sprawiają, że osoby z ADHD i ASD, czyli autyzmem, częściej mają problemy z nadwagą.

Zaburzenia neuroprzekaźników a nadwaga

Jednym z czynników sprzyjających nadwadze u osób z ADHD i ASD są zaburzenia w działaniu neuroprzekaźników dopaminy i serotoniny (tzw. hormonu szczęścia), a także hormonów, takich jak melatonina, kortyzol, grelina i leptyna.
Zaburzenia te wpływają na mechanizmy nagrody w mózgu ” – tłumaczy Renata Sikorska na swoim instagramowym profilu sikorskarenata_psychoterapeuta.
Dopamina odpowiada za odczuwanie nagrody, a jej niedobór prowadzi do poszukiwania szybkiej gratyfikacji , np. w postaci jedzenia pokarmów bogatych w cukry i węglowodany.
Dysregulacja serotoniny wpływa z kolei na nastrój i apetyt, sprzyjając emocjonalnemu jedzeniu ” – pisze Sikorska.
Osoby z zaburzeniami w zakresie regulacji dopaminy i serotoniny są bardziej skłonne sięgać po jedzenie, traktując je jako sposób na poprawę samopoczucia.

Gdy nie dbasz o swoją psychikę, choruje ciało. Oto co może się stać
Rób tych 7 rzeczy, a zmniejszysz ryzyko demencji. Wyjaśnia psychiatra

Hormony i jedzenie emocjonalne

Ważnym czynnikiem wpływającym na nadwagę są również zaburzenia hormonalne oraz b rak snu, który powoduje zakłócenie rytmu głodu i sytości :
„Zaburzona produkcja melatoniny, kortyzolu, greliny i leptyny wpływa na regulację apetytu i rytm snu. Niedobór snu prowadzi do zwiększonego poziomu greliny (hormonu głodu) i obniżenia leptyny (hormonu sytości), co skutkuje nadmiernym apetytem, zwłaszcza późno w nocy, oraz przybieraniem na wadze” – wyjaśnia psychoterapeutka.
Osoby z ADHD i ASD są bardziej narażone na rozwój zaburzeń odżywiania, takich jak kompulsywne jedzenie, bulimia, selektywność jedzeniowa, dodaje Renata Sikorska. W przypadku ADHD występuje trudność z kontrolą impulsów, co sprzyja emocjonalnemu jedzeniu pod wpływem stresu, nudy czy frustracji .
„W ASD emocjonalne jedzenie jest dodatkowo związane z trudnościami w regulacji emocji i potrzebą rutyny, co może prowadzić do kompulsywnego jedzenia” - tłumaczy.
Te zachowania, zwłaszcza w połączeniu z niezdrową dietą, mogą przyczyniać się do nadwagi i problemów zdrowotnych.

Brak aktywności fizycznej powoduje problemy

Kolejnym czynnikiem, który sprzyja nadwadze w ADHD i ASD, jest ograniczona aktywność fizyczna . Zdaniem ekspertki, osoby z tymi zaburzeniami często zmagają się z brakiem motywacji i problemami z koncentracją, co utrudnia regularne uprawianie sportu.
Trudności z integracją sensoryczną mogą sprawić, że niektóre formy ćwiczeń są nieprzyjemne lub zbyt stymulujące , co dodatkowo zniechęca do aktywności fizycznej” – tłumaczy specjalistka.
Mechanizmy stojące za nadwagą u osób z ADHD i ASD, w porównaniu z ogólną populacją, są bardzo złożone – ważną rolę odgrywają w nich zaburzenia biochemiczne i behawioralne .

Źródło: Renata Sikorska, sikorskarenata_psychoterapeuta

Zobacz także:

Myślisz, że nie jesteś uzależniony od telefonu? Psycholożka wymienia objawy tego nałogu

Coraz więcej par tworzy związki DINK. Nazwa kryje niepokojący komunikat

Czy to już hipochondria? Oto 5 sygnałów, że możesz mieć problem

"Jem mało, a nie chudnę". Dietetyk rozprawia się ze słynnym zdaniem i zdradza, czy to możliwe
Trzy sposoby na zdrowe jelita. Zdaniem osteopaty nagminnie popełniamy te błędy
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko