Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Czy to już hipochondria? Oto 5 sygnałów, że możesz mieć problem
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 09.09.2024 14:14

Czy to już hipochondria? Oto 5 sygnałów, że możesz mieć problem

Kobieta w maseczce w kolejce do lekarza
Fot. Shutterstock / Irina Mikhailichenko

Troska o zdrowie jest bardzo ważna, o ile mieści się w pewnych granicach. Gdy przybiera obsesyjny charakter, podszyty stałym lękiem o własne życie, warto skonsultować się ze specjalistą.

Hipochondria, zwana także zaburzeniem somatycznym, to stan, w którym dana osoba nadmiernie martwi się o swoje zdrowie, interpretując normalne funkcje organizmu jako objaw poważnych chorób. Zazwyczaj doszukuje się w swoim ciele przynajmniej jednej, a czasem kilku poważnych schorzeń, a sama świadomość ewentualnej dysfunkcji może wręcz zatruwać jej życie.  Oto jej 5 typowych objawów.
 

1. Obsesyjne poszukiwanie informacji o chorobach

Hipochondryk spędza dużo czasu na czytaniu artykułów medycznych, poszukiwaniu informacji w sieci i na forach, analizowaniu własnych, często wyimaginowanych objawów. Każda najmniejsza dolegliwość staje się potencjalnym i niebezpiecznym objawem poważnego schorzenia.

2. Częste i zbędne wizyty u lekarzy

Umawianie się do wielu specjalistów z powodu samodzielnie zdiagnozowanych objawów może przybrać rodzaj obsesji. Mimo braku poważnych powodów, hipochondryk regularnie odwiedza różne gabinety, szukając potwierdzenia swoich obaw, prosząc o kolejne skierowania na badania i wizyty u specjalistów. Charakterystyczne dla osoby, o której podejrzewana jest hipochondria, może być brak zaufania do lekarza z obawy, że może coś zostało przeoczone. 

Co robić, jeśli bliski zmarł w domu? Tych przesądów unikaj 6 oznak, że Twój partner nie ma do Ciebie za grosz szacunku. Lepiej go zostaw

3. Nadmierne skupienie na ciele

Drobny uraz, zmiana w wyglądzie ciała, każda nowa plamka czy pieprzyk, a także dolegliwości bólowe są traktowane jako objaw poważnej choroby, który koniecznie należy skonsultować z ekspertem. Zdarza się, że osoby z hipochondrią wykupują w aptece cały oręż do samodzielnego monitorowania funkcji swojego ciała: badanie pulsu, notoryczne sprawdzanie poziomu cukru i ciśnienia czy mierzenie temperatury kilka razy dziennie itp.

Mierzenie ciśnienia
Ciągłe mierzenie cukru, ciśnienia? Uważaj, to może być hipochondria! Fot. Shutterstock / Reshetnikov_art

4. Lęk przed różnymi chorobami (teraz i w przyszłości)

Obawa przed zachorowaniem może na stałe zagościć w życiu osoby z hipochondrią. Obsesyjne doszukiwanie się sygnałów choroby, najmniejsze uchybienie od normy, stają się potwierdzeniem danej choroby. Hipochondryk wyobraża sobie najgorszy scenariusz, żyje w ciągłym lęku, napięciu i permanentnym stresie, a objawy wywołane tym stanem (mylone z objawami chorób!) utrudniają mu codzienne funkcjonowanie.

5. Unikanie sytuacji związanych ze zdrowiem

Paradoksalnym objawem hipochondrii może być celowy brak kontaktu z lekarzem. Powtarzanie sobie w myślach, że lepiej czegoś nie wiedzieć to tak naprawdę zaklinanie rzeczywistości. Unikanie sytuacji związanych ze zdrowiem, opuszczanie wizyt i badań lekarskich, w obawie przed wykryciem i potwierdzeniem swoich obaw mogą w efekcie doprowadzić do poważnej choroby.
 

Pamiętajmy, że choć na pierwszy rzut oka może wydawać się niegroźna, hipochondria potrafi sparaliżować codzienne funkcjonowanie, poważnie obniżając jakość życia, prowadząc do niepotrzebnych badań lekarskich, wydatków, poświęcania czasu, angażowania rodziny i znajomych oraz ogromnego stresu. Jeżeli podejrzewamy u siebie to schorzenie, warto skonsultować się z psychologiem.

Zobacz też:
6 rzeczy, których nie mówić kobietom po poronieniu. Ciągle to słyszą

Wyczerpanie psychiczne może mieć wiele twarzy. Psycholog wskazuje 6 typowych objawów

Po czym poznać, że bliski umiera? 5 oznak, że ukochana osoba odchodzi