Oto nowe najczęstsze choroby na świecie. Ma je nawet 5 milionów Polaków
Instytut Pomiarów i Ewaluacji Zdrowia (IHME) w Stanach Zjednoczonych zaprezentował nową główną przyczynę zachorowań na świecie. Problem jest o wiele większy, niż się wydaje – może dotyczyć prawie połowy osób.
Z danych IHME wynika, że w 2021 roku ponad 3,4 miliarda ludzi na świecie, a więc ponad 40 proc. populacji, zmaga się z chorobami układu nerwowego. W porównaniu do poprzednich lat to wzrost o 60 procent. Z czego to wynika i o jakich chorobach mowa?
Choroby neurologiczne – wzrost zachorowań
Naukowcy z IHME dowiedli, że w ciągu ostatnich 30 lat liczba pacjentów z chorobami neurologicznymi wzrosła o 59 procent . Badacze sprawdzili też, jak wpłynęło to na ogólny stan zdrowia populacji w latach 1990-2021 i ile lat zdrowego życia utracono.
Okazało się, że gdyby nie choroby neurologiczne żylibyśmy łącznie o 443 mln lat dłużej. Rzeczą, która odebrała nam – jako populacji – najwięcej zdrowia, był udar. Według szacunków łącznie utraciliśmy przez niego ok. 160 mln lat życia.
Wzrost liczby zachorowań na
choroby neurologiczne
wynika głównie ze
starzenia populacji
i wzrostu liczby seniorów. Jest jednak wiele chorób mózgu, które objawiają się u młodych osób, jak chociażby migrena czy stwardnienie rozsiane i nie są one rzadkie.
Najczęstsze choroby neurologiczne na świecie
Nawet co trzecia osoba doświadczy w swoim życiu zaburzeń pracy mózgu, a w samej tylko Polsce jest ok. 5 mln pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą neurologiczną. W całej Europie może to być nawet 165 mln osób.
Do najczęstszych chorób neurologicznych zaliczamy:
- udar mózgu,
- encefalopatię noworodkową,
- chorobę Alzheimera
- polineuropatię cukrzycową,
- migrenę,
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych ,
- demencję,
- epilepsję.
Skutki tych chorób mogą być poważne – zwłaszcza udaru, który jest
główną przyczyną niepełnosprawności
u osób dorosłych i trzecią najczęstszą przyczyną zgonów (po chorobach kardiologicznych i nowotworach).
– Część pacjentów po przebytym udarze nie wraca całkowicie do zdrowia. Mogą utrzymywać się zaburzenia świadomości, poważne dysfunkcje poznawcze , niedowłady z przykurczami, duże trudności w poruszaniu – mówi Pacjentom dr n. med. Ewa Uścińska
Zapobieganie chorom neurologicznym to podstawa
Przyczyną chorób neurologicznych są zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego. Częściowo można im zapobiec, stosując odpowiednią dietę – bogatą w orzechy, kakao, warzywa, owoce.
Należy też zadbać o
odpowiednią ilość snu
(minimum 7 godzin dziennie), unikać palenia papierosów i częstego spożywania alkoholu. Równie istotne są
ćwiczenia fizyczne
i kontrola poziomu
witaminy D
.
– Profilaktyka w tym przypadku to nic innego jak zmiana stylu życia, utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz leczenie zaburzeń metabolicznych – podsumowuje w rozmowie z Pacjentami dr n. med. Ewa Uścińska.
źródło: IHME
Zobacz też:
Tak bolą nogi w stwardnieniu rozsianym. To jeden z pierwszych objawów
Te rodzaje śmierci są najbardziej bolesne. Oto co czuje człowiek, kiedy umiera
Alkohol "karmi" raka przełyku. Przeżywa tylko 5 procent chorych