Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Tak bolą nogi w stwardnieniu rozsianym. To jeden z pierwszych objawów
Daria Siemion
Daria Siemion 20.03.2024 14:38

Tak bolą nogi w stwardnieniu rozsianym. To jeden z pierwszych objawów

Kobieta trzymająca się za obolałe nogi
Fot. Freepik

"Ból doprowadzający do płaczu", "nocny ból nóg", "sztywność nóg" – tak swoje odczucia opisują chorzy. Wśród wielu z nich ból nóg był pierwszym objawem stwardnienia rozsianego. 

Czym jest SM, czyli stwardnienie rozsiane? To przewlekła choroba autoimmunologiczna, której początek można obserwować zwykle u osób w wieku od 20 do 40 lat. Wśród wielu objawów pojawiających się w przebiegu choroby, jednym z najczęściej wymienianych i najbardziej dokuczliwych jest ból nóg. Jak bolą nogi przy stwardnieniu rozsianym?

Ból nóg przy SM – jeden z pierwszych objawów choroby

Znaczna część chorych, u których zdiagnozowano stwardnienie rozsiane, trafiła do lekarza, skarżąc się na ból nóg i zawroty głowy – jedne z pierwszych objawów choroby. Dolegliwości te wynikają z zaburzenia krążenia i uszkodzenia układu nerwowego. Ich wystąpienie powinno zaalarmować każdą osobę.

– Osoba, która szybko otrzymała leczenie nie wypada z rynku pracy, normalnie funkcjonuje w całym swoim środowisku społecznym, może założyć rodzinę, mieć dzieci, realizuje pasje i kieruje swoim życiem, tak jak osoba zdrowa – mówi w rozmowie z Pacjentami Malina Wieczorek, prezeska fundacji “SM – walcz o siebie”. 

Pierwsze objawy SM związane z nogami:

 • drżenie mięśni,
 • osłabienie siły nóg,
 • mrowienie nóg,
 • drętwienie nóg,
 • sztywność nóg,
 • zaburzenia równowagi,
 • ból nóg.


U większości pacjentów dolegliwości nie ustępują wraz z rozwojem choroby, wręcz przeciwnie – stają się coraz bardziej dotkliwe. Dzieje się tak, ponieważ chorzy nie są w stanie uprawiać sportu, a nawet spacerować, przez co mają gorsze krążenie i jeszcze bardziej dokuczają im nogi, a układ nerwowy ulega degeneracji – jest to swego rodzaju błędne koło.

Zobacz też: Walczy z bakteriami i stawia na nogi. Woda miodowa jest jeszcze zdrowsza niż miód

friends-having-fun-together.jpg
SM może prowadzić do niepełnosprawności Fot. Freepik
Karolina Gruszka choruje na stwardnienie rozsiane. Opowiedziała, jak wygląda jej życie Naukowcy twierdzą, że ma go nawet 90% z nas! Ten wirus może spowodować stwardnienie rozsiane

Bolesna spastyczność mięśni w przebiegu SM

Ból nóg w przebiegu SM wynika z nadmiernego napięcia (spastyczności) mięśni ud i łydek. Chorzy opisują go jako przeszywający, palący, uniemożliwiający normalne funkcjowanie, doprowadzający do płaczu. Taki ból pojawia się najczęściej po wysiłku fizycznym, w nocy i przy zmianach temperatury.


Spastyczność mięśni jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności u chorych na SM. Wpływa ona nie tylko na układ ruchu, ale również zaburza pracę pęcherza. Chorzy, przez niekontrolowane skurcze mięśni, mogą wykonywać też szybkie, występujące po sobie ruchy – każdy z nich wiąże się z ogromnym bólem.

Ból nóg u chorych na SM może mieć też stały charakter. Chorzy opisują go wtedy jako pulsujący, kłujący, palący. Występuje on u 12-28 proc. pacjentów z SM. Lekarze nie wiedzą do końca, jak powstaje. Zakładają, że wynika on z uszkodzenia kręgosłupa i rdzeniowych dróg przewodzenia bólu. 

Zespół niespokojnych nóg (ZNN) a SM

Wśród osób chorujących na stwardnienie rozsiane częściej niż u zdrowej części populacji, obserwuje się dolegliwość zwaną Zespołem Niespokojnych Nóg (ZNN). Jest to schorzenie neurologiczne polegające na ogromnej potrzebie ciągłego poruszania nogami, co łagodzi przykre objawy: pieczenie, mrowienie, palenie.


Bolesne odczucia bardzo często pojawiają się w trakcie siedzenia lub leżenia, niekiedy nocą, co może powodować bezsenność lub prowadzić do ciągłego ruszania nogami w trakcie snu. Niestety nie istnieje jeden skuteczny lek na ZNN. Chorzy na SM zazwyczaj ograniczają się do łagodzenia objawów i zapobiegania rozwojowi choroby.


Pacjenci próbują sobie radzić z ZNN i bólami nóg w najróżniejszy sposób. Ćwiczą, leżą na podłodze z uniesionymi nogami, okładają nogi lodem, piją duże ilości płynów – w ten sposób zapobiegają też zakrzepicy i zatorowości płucnej, na które są narażeni dużo bardziej, niż osoby zdrowe.

Inne rodzaje bólu w stwardnieniu rozsianym

Z badań epidemiologicznych wynika, że ból to objaw obecny u ponad połowy chorych z SM, a częstotliwość jego występowania sięga 86 procent. Jego charakter zależy od przebiegu choroby – u jednych pacjentów jest stały, u innych nawracający, jednak niezależnie od częstotliwości występowania, wpływa on negatywnie na jakość życia.


Bóle występujący w przebiegu SM:

 • nerwoból twarzy,
 • objaw Lhermitte’a,
 • dyzystezja kończyn,
 • ból oczu,
 • ból mięśniowo-szkieletowy,
 • ból głowy.


Jest wiele czynników, które predysponują pacjentów z SM do występowania bólu. Zalicza się do nich podeszły wiek, długi czas trwania choroby i przebieg SM bez okresów remisji. Potwierdzono również, że dolegliwości bólowe są znacznie silniejsze u kobiet. Leczenie bólu w SM polega na podawaniu środków przeciwbólowych – nie da się zwalczyć jego przyczyny. 

źródło: journals.viamedica.pl

Zobacz też:

Zakrzepica żył – przyczyny, objawy, leczenie, czynniki ryzyka

5 nieoczywistych symptomów stwardnienia rozsianego - często nie są kojarzone z tą chorobą!

Malina Wieczorek: Dla chorych na SM każdy dzień bez leczenia to strata nie do odrobienia