Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Alkohol "karmi" raka przełyku. Przeżywa tylko 5 procent chorych
Daria Siemion
Daria Siemion 18.03.2024 12:35

Alkohol "karmi" raka przełyku. Przeżywa tylko 5 procent chorych

Smutny pacjent wyglądający przez szpitalne okno
Fot. Canva / Getty Images

Nadwaga, otyłość, refluks, palenie papierosów – jest wiele czynników sprzyjających rakowi przełyku, ale najważniejszy jest jeden – to alkohol. Badania dowodzą, że regularne spożywanie alkoholu nawet w niewielkich ilościach zwiększa ryzyko zachorowania na ten nowotwór nawet o 90 procent.

Chorobę zdiagnozowano niedawno u polityka Zbigniewa Ziobry, który jak sam przyznaje, zignorował pierwsze objawy. Jak rozpoznać raka przełyku na wczesnym etapie i czego nie robić, żeby go nie mieć?

Rak przełyku – nowotwór ze złym rokowaniem

Rak przełyku jest jednym z najrzadszych nowotworów w Polsce – co roku nad Wisłą diagnozuje się ok. 1300 nowych przypadków. Niedawno usłyszeliśmy o nim za sprawą polityka Zbigniewa Ziobry, któremu usunięto część przełyku.

Nowotwór przełyku cechuje się złym rokowaniem. 5 lat po diagnozie przeżywa zaledwie 5-10 proc. chorych. Najbardziej poprawia je wczesne wykrycie zmian – wtedy szanse na wyleczenie ma nawet 90 proc. chorych. 

W raku przełyku kluczowa jest profilaktyka. Jest mnóstwo rzeczy, które sprzyjają tej chorobie. Jednym z najważniejszych z nich jest alkohol. U osób pijących regularnie ryzyko choroby wzrasta o 34 proc.
 

pexels-tima-miroshnichenko-6010929.jpg
Rokowania w przypadku raka przełyku są słabe Fot. Pexels / Tima Miroshnichenko
Cierpisz na refluks? Oto 10 złotych zasad, aby pozbyć się dolegliwości Pieczenie w przełyku a zgaga – czy to ta sama dolegliwość?

Alkohol głównym czynnikiem ryzyka

Rak płaskonabłkonkowy przełyku, który stanowiąc aż 90 proc. przypadków, jest najczęstszy wśród nowotworów złośliwych przełyku. Niestety choroba często daje przerzuty: do węzłów chłonnych, wątroby i płuc.

Alkohol, zwłaszcza wysokoprocentowy, wpływa na częstość występowania raka przełyku, żołądka i jelit – mówi w rozmowie z Pacjentami specjalistka onkologii klinicznej dr Olga Urbanowska-Domańska.

Według naukowców ryzyko zachorowania na ten rodzaj raku u osób regularnie pijących jest o 34 proc. wyższe niż u osób pijących rzadko, a przy połączeniu alkoholu z papierosami, ryzyko wzrasta do 90 procent.

U osób nadużywających alkoholu wzrasta też ryzyko innych nowotworów, m.in. żołądka, trzustka, jelita grubego i wątroby. Palenie papierosów sprzyja z kolei rakowi krtani, jamy ustnej i płuc – to kolejny powód, by rzucić nałóg.

Zobacz też: Zbigniew Ziobro opublikował zdjęcie ze szpitala. “Codziennie prosiłem Boga”

Pierwsze objawy raka przełyku

U większości pacjentów rak przełyku rozwija się bezobjawowo, a pierwsze symptomy pojawiają się dopiero w bardziej zaawansowanych stadiach choroby. Niestety bywają one ignorowane.

Pierwsze objawy raka przełyku:

 • trudności w przełykaniu (dysfagia), 
 • nudności i wymioty, 
 • krwawienie z przewodu pokarmowego, 
 • ból za mostkiem oraz duszności,
 • czkawka, 
 • chrypka, 
 • utrzymujący się kaszel, 
 • osłabienie, 
 • utrata apetytu i spadek masy ciała. 

Ponadto ze względu na możliwość wytworzenia przetoki, która powoduje przemieszczenie substancji pokarmowych z przełyku do dróg oddechowych, u pacjentów cierpiących na nowotwór przełyku niekiedy występuje także zapalenie płuc.

Gorące napoje i inne czynniki ryzyka

Rakowi przełyku mogą sprzyjać też niektóre napoje, a dokładniej wysoka temperatura, w której są podawane. Chodzi przede wszystkim o kawę i herbatę, ale ta tendencja wg Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem dotyczy również zup.

Przypomnijmy, że badania opublikowane na łamach  "International Journal of Cancer" dowodzą, że picie 700 ml gorącego napoju o temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza, zwiększa ryzyko raka przełyku o 90 proc.

Czynniki ryzyka raka przełyku:

 • refluks,
 • dieta uboga w witaminy A, B2, C i E,
 • niedobór magnezu, cynku, manganu,
 • urazy mechaniczne przełyku,
 • uszkodzenia chemiczne przełyku,
 • oparzenie przełyku,
 • zakażenie Helicobacter pylori,
 • spożywanie nieświeżych warzyw i owoców.

Niebezpieczne są również pikatne przyprawy, które spożywane w dużych ilościach i regularnie, mogą podrażniać błonę śluzową przewodu pokarmowego, co sprzyja rakowi. Do rozwoju choroby przyczynia się również nazywana "matką wszystkich chorób".

Źródło: International Journal of Cancer

Zobacz też:

Nowy lek na odchudzanie podbija rynek. Ma być lepszy niż Ozempic

Prof. Mariusz Wyleżoł: Nie istnieje coś takiego jak „zdrowa otyłość”

Tych 6 produktów nie jedz na czczo. Podrażniają żołądek i mogą powodować otyłość