Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Stary lek na cukrzycę też odchudza. Ozempic ma konkurencję
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 21.03.2024 16:06

Stary lek na cukrzycę też odchudza. Ozempic ma konkurencję

pacjent z otyłością u lekarza
Fot. canva / pixelshot

Ten lek jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 od bardzo dawna, bo aż od 50 lat. Jednak naukowcy wciąż odkrywają jego nowe właściwości. Właśnie okazało się, że odchudza. A mechanizm tego działania jest zaskakujący. 

Metformina znana jest od dawna w leczeniu cukrzycy. Wiadomo było też, że działa antynowotworowo, wspomaga leczenie zespołu policystycznych jajników, a nawet może spowalniać starzenie. Teraz okazało się, że po jej przyjęciu w ciele pacjenta wytwarza się lac-phe - związek, który organizm produkuje w dużej ilościach po wysiłku fizycznym. Informację podało pismo “Nature Metabolism”.

Czym jest metformina?

Metformina jest lekiem na cukrzycę typu 2, pochodną biguanidów. Co ciekawe, wywodzi się z ziołolecznictwa. Stosowanie jej obniża poziom glukozy we krwi i stabilizuje gospodarkę węglowodanową w organizmie. Mimo to pełen zakres jej możliwości nie został jeszcze poznany, lecz za główną jej funkcje uznaje się zwiększanie insulinowrażliwości w komórkach wątroby, mięśniach szkieletowych i komórkach tkanki tłuszczowej.

Okazuje się, że metformina to również środek odchudzający, powodujący umiarkowaną utratę wagi. Dzieje się tak ponieważ stymuluje wytwarzanie lac-phe, związku naturalnie powstającego w dużej ilości po wysiłku fizycznym. Odkryli to badacze ze Stanford Medicine w 2022 r. Cząstka lac-phe jest produktem połączenia mleczanu i fenyloalaniny.

Do tej pory nie było jasne, w jaki sposób metformina przepisana w celu kontrolowania poziomu cukru we krwi wpływa również na utratę wagi. Teraz wiemy, że działa w ten sam sposób, co energiczne ćwiczenia, aby zmniejszyć głód. Zrozumienie, w jaki sposób te ścieżki są kontrolowane, może prowadzić do realnych strategii obniżania masy ciała i poprawy zdrowia milionów ludzi". – powiedział kierujący badaniami dr Jonathan Long.

Zobacz też: Dieta ketogeniczna w ciąży. Czy to na pewno dobry pomysł?

Projekt bez nazwy - 2024-03-20T174545.691.png
fot. SUWANNAR_KAWILLA
Ten owoc to genialny "spalacz tłuszczu". Włącz go do diety i schudnij Najsłynniejszy lek na odchudzanie i cukrzycę ma konkurencję. Jest już w Polsce

Ile można schudnąć na metforminie?

Wielu chorych na cukrzycę w ciągu pierwszego roku leczenia metforminą traci ok.2-3% masy ciała. W porównaniu z cukrzykami stosującymi Ozempic i Wegovy to jednak niewiele – ci z kolei tracą ok.15% masy ciała. Metformina pobudza rozkład glukozy. Jej właściwości odchudzające potwierdzono podczas eksperymentu na otyłych myszach – po podaniu im omawianej substancji, poziom lac-phe we krwi się podwyższył. 

Przebadano również ludzi. W eksperymencie wzięło udział 79 uczestników z różnych grup etnicznych. Wszyscy jednocześnie przyjmowali metforminę i okazało się, że w porównaniu z osobami nieprzyjmującymi leku, mają znaczne wyższy poziom lac-phe we krewi: „Fakt, że metformina i ćwiczenia wpływają na masę ciała w ten sam sposób, jest zarówno dziwny, jak i interesujący”.- powiedział Long

Metformina i jej właściwości lecznicze

Metformina stosowana bywa przez kobiety z zespołem policystycznych jajników. Sprawia, że zwiększa się szansa zajścia w ciążę i maleje ryzyko poronienia. Ogranicza także ryzyko zachorowania na raka jajnika, wspomaga owulację i reguluje cykl miesiączkowy. Jest uznawana także za preparat opóźniający starzenie ze względu na to, że zwiększa aktywność enzymu AMPK i zmniejsza ilość wolnych rodników – teoretycznie może więc zapobiegać chorobie Alzheimera, choć nie zostało to potwierdzone naukowo. 

 Wiele mówiło się o antynowotworowych właściwościach metforminy. Potwierdzono, że ma pozytywny wpływ na rokowania pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem i może zmniejszać częstotliwość zachorowania na nowotwór, na który działa bezpośrednio i pośrednio. Jednak i to zagadnienie wciąż wymaga dalszych badań.

W jakich lekach znajduje się metforomina?

Serwis lekinfo24.pl podaje, że preparaty zawierające substancję czynną Metformin (Metformina), to m.in.:

  • Avamina (tabletki powlekane),
  • Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu),
  • Etform (tabletki powlekane),
  • Etform 500 (tabletki powlekane),
  • Etform 850 (tabletki powlekane),
  • Formetic (tabletki powlekane),
  • Glucophage 500 (tabletki powlekane),
  • Glucophage 850 (tabletki powlekane),
  • Glucophage 1000 (tabletki powlekane).

Czytaj też: 

Jak uniknąć efektu jo-jo po Ozempicu? Kluczowa jest jedna rzecz. Ekspertka wyjaśnia

Nowy lek na odchudzanie podbija rynek. Ma być lepszy niż Ozempic

Ozempic face po odchudzaniu. Co to jest i jak go uniknąć? Pytamy lekarza

Źródło: Nature Metabolism, Pap. 

Polecane