Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby cywilizacyjne > To najpopularniejszy lek na zgagę i refluks w Polsce. Powoduje groźne niedobory
Daria Siemion
Daria Siemion 21.03.2024 15:51

To najpopularniejszy lek na zgagę i refluks w Polsce. Powoduje groźne niedobory

Kobieta przyjmuje lek na zgagę
Fot. Canva / Getty Images

Zgaga to przykra dolegliwość, która dotyczy wielu osób. Uczucia pieczenia w klatce piersiowej doświadcza nawet 20 proc. mieszkańców Europy. Zgaga należy do typowych objawów choroby refluksowej, w której mamy do czynienia z zarzucaniem kwaśnej treści żołądkowej z żołądka do przełyku. Popularnym sposobem na radzenie sobie z tymi dolegliwościami są leki – niestety nie zawsze są one bezpieczne.

Inhibitory pompy protonowej (IPP) stosowane w leczeniu refluksu i zgagi przy długotrwałym przyjmowaniu mogą powodować niedobory pokarmowe. O jakich składnikach mowa? Wyjaśniamy. 

Inhibitory pompy protonowej (IPP) na zgagę i refluks

Inhibitory pompy protonowej (IPP) to leki, których zadaniem jest zmniejszenie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Wykorzystuje się je w leczeniu chorób związanych z nadmierną produkcją kwasu, np. choroby refluksowej. 

Wskazania do leczenia IPP:

 • choroba wrzodowa żołądka,
 • choroba wrzodowa dwunastnicy,
 • owrzodzenia błony śluzowej przełyku,
 • owrzodzenia błony śluzowej żołądka,
 • refluksowe zapalenie błony śluzowej przełyku,
 • zakażenie Helicobacter pylori.

Działanie IPP opiera się na hamowaniu pompy protonowej w komórkach okładzinowych żołądka, co skutkuje obniżeniem poziomu kwasowości. Aktualnie jest to jedna z najczęściej nadużywanych grup leków, co wynika z jej dużej dostępności i niskiej ceny.

Jednak IPP, tak jak większość leków, może powodować skutki uboczne. Należą do nich przede wszystkich niedobory pokarmowe, ale również choroby sercowo-naczyniowe, zapalenie płuc i osteoporoza. Dziś jednak skupimy się na tym pierwszym.

pexels-julie-viken-593451.jpg
IPP to jedne z najczęściej nadużywanych leków Fot. Pexels / Julie Viken
Cierpisz na refluks? Oto 10 złotych zasad, aby pozbyć się dolegliwości Pieczenie w przełyku a zgaga – czy to ta sama dolegliwość?

Niedobory pokarmowe a stosowanie leków z grupy IPP

Badania naukowe dowodzą, że długotrwałe stosowanie leków z grupy IPP może wpływać negatywnie na wchłanianie niektórych składników odżywczych, w tym ważnych dla organizmu folianów.

Foliany to sole kwasu foliowego – substancji kluczowej w wielu procesach, m.in. w tworzeniu czerwonych krwinek, podziału komórkowego czy syntezy DNA. Niedobór tego składnika może prowadzić do anemii i zaburzać pracę układu nerwowego.

Ponadto, przy długotrwałym stosowaniu leków z grupy IPP mogą wystąpić niedobory innych cennych składników, które wchłaniają się w kwaśnym środowisku żołądka: witaminy B12, witaminy C, wapnia, magnezu czy żelaza.

Długotrwałe stosowanie IPP może prowadzić do niedoborów:

 • witaminy B12,
 • kwasu foliowego,
 • witaminy C,
 • wapnia,
 • magnezu,
 • żelaza.

Skutki niedoborów pokarmowych przy leczeniu za pomocą IPP są różne i zależą od danego składnika, np. niedobór magnezu może powodować bolesne skurcze, a witaminy C spadek odporności. Warto obserwować swoje ciało, by w porę zainterweniować.

Zobacz też: Sałatkę jarzynową robię bez grama majonezu. Z tą mieszanką możesz jeść ją bez obaw o kalorie

Zapobieganie niedoborom przy leczeniu IPP

Ryzyko niedoborów przy leczeniu IPP da się zminimalizować poprzez wzbogacenie diety o produkty bogate w witaminy, wapń, magnez i foliany. Tych ostatnich najwięcej znajdziemy w zielonych warzywach liściastych, np. w jarmużu i szpinaku.

Istotne są również inne zmiany w stylu życia. – Przy otyłości, bądź nadwadze musimy tę wagę zredukować. Powinniśmy zmienić nasze przyzwyczajenia dietetyczne, unikać palenia papierosów i nadużywania alkoholu – radzi gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Poziom witamin, składników odżywczych i witamin warto monitorować na bieżąco, co pozwoli na wczesne wykrycie niedoborów i zmniejszenie ryzyka wystąpienia ich skutków, np. anemii. Takie badania warto wykonywać raz w roku.

Po wykonaniu badań krwi warto skontaktować się z lekarzem lub dietetykiem w celu wprowadzenia suplementacji. Najważniejsze jest jednak to, by być świadomym potencjalnego ryzyka i nie nadużywać leków – nie tylko tych z grupy IPP.

Źródło: Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne

Zobacz też:

Zgaga i refluks to nie to samo. Gastroenterolog wskazuje, czym się różnią

Refluks - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Podejrzewasz, że dopadły Cię pasożyty? Sprawdź to w laboratorium