Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Gdy udar jest blisko, Twoje ciało wysyła ostrzeżenia. Lekarz wskazał charakterystyczne objawy
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 25.07.2023 17:53

Gdy udar jest blisko, Twoje ciało wysyła ostrzeżenia. Lekarz wskazał charakterystyczne objawy

udar mózgu
canva

Mało kto spodziewa się, że dostanie udaru mózgu. Jest następstwem zaburzeń krążenia mózgowego. Gdy się pojawia, życie chorego często zmienia się diametralnie. Jednak nasz organizm wysyła sygnały ostrzegające, że zbliża się udar. Jak je rozpoznać? Jakie sprawdzić, czy dana osoba ma udar? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ekspertem, kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

W ten sposób zaczyna się wiele udarów!

Ok. 25-30% osób mających rozległy udar mózgu ma wcześniej epizody, które sugerują, że choroba się zbliża. Jednym z nich jest epizod przemijającego niedokrwienia mózgu (TIA): „czyli krótkotrwałe i samoistnie ustępujące zaburzenia widzenia, mowy, pamięci czy świadomości, a także drętwienie i osłabienie siły mięśniowej ręki, nogi czy twarzy. Zwykle całkowicie ustępują po kilku minutach lub kilku godzinach, natomiast nie wolno ich bagatelizować, gdyż oznaczają wysokie ryzyko wystąpienia pełnoobjawowego udaru mózgu w najbliższym czasie”. - powiedziała dr n.med Ewa Uścińska

Przemijający atak niedokrwienia mózgi (TIA) to stan przypominający udar. W tym stanie mózgu nie otrzymuje wystarczająco dużej ilości krwi, lecz w odróżnieniu od typowego udaru, objawy te mijają po 24 godzinach. Przyczyną jest zmiana elastyczności naczyń pod wpływem miażdżycy. Osoba w tym stanie ma: 
   • zawroty głowy, 
   • mrowienie niektórych części ciała, 
   • porażenie twarzy (często jednostronne), 
   • problemy z mówieniem, 
   • problemy z pamięcią, 
   • trudność z utrzymaniem równowagi, 
   • brak orientacji.

Projekt bez nazwy - 2023-07-25T173544.667.png

Te grupy ludzi są najbardziej narażone na udar. Lekarz ostrzega! Afazja po udarze mózgu – co to jest i jakie ma objawy?

Migotanie przedsionków – drugi sygnał ostrzegający przed udarem

„Czujność pacjenta i lekarza prowadzącego powinny również wzbudzić napadowe kołatania serca, szczególnie kilkunastominutowe czy kilkugodzinne epizody nierównej pracy serca, zwykle szybszej niż zwykle, wywołującej złe samopoczucie, pogorszenie tolerancji wysiłku i osłabienie. Mogą one okazać się migotaniem przedsionków czyli kardiologiczną chorobą, która jest jedną z głównych przyczyn udaru niedokrwiennego mózgu. W takiej sytuacji powinna być przeprowadzona diagnostyka w kierunku zaburzeń rytmu serca”. - powiedziała dr n.med Ewa Uścińska

Migotanie przedsionków to nieregularna praca przedsionków serca. Z tego powodu powstają skrzepliny krwi, które mogą dostać się do mózgu, zatkać naczynie i spowodować udar. Chory odczuwa w tym stanie kołatanie serca, ma przyspieszone bicie serca, sprawiające wrażenie, jakby galopowało. By ustalić, czy mamy do czynienia z migotaniem przedsionków konieczne jest wykonanie badania EKG. Jest to przyczyna ok. 20% udarów.

Osoby mające migotanie przedsionków są 5-krotnie bardziej narażone na udaru mózgu niż osoby zdrowe.

Test na udar – wykonaj, gdy widzisz niepokojące objawy!

Jeśli w Twoim otoczeniu jest osoba, u której dostrzeżesz zmiany, mogące świadczyć o udarze, zadaj jej te pytania:

   1. Poproś, by osoba się uśmiechnęła – gdy uśmiech jest niepełny tzn. podniesiona jest tylko połowa ust, może to oznaczać, że doszło do porażenia. 
   2. Poproś o podniesienie nad głowę obu rąk – niemożność podniesie rąk nad głowę, może oznaczać, że nastąpił niedowład połowy ciała.
   3. Poproś, by o osoba ta powtórzyła proste zdanie – gdy słowa są niewyraźne, osoba ta bełkocze, wezwij pogotowie.

Pamiętaj! Udar to nie tylko problem osób starszych: „Udar mózgu to choroba osób starszych, gdyż ryzyko jego wystąpienia wzrasta z wiekiem i jest wynikiem współistnienia kilku chorób czy czynników wywołujących. Niemniej jednak również wśród młodych istnieje pewna grupa osób narażonych - są to pacjenci z wrodzonymi malformacjami naczyń mózgowych np. tętniakami. Bardzo często dochodzi u nich do samoistnego krwotoku wewnątrzczaszkowego, poważnych powikłań, a nawet śmierci. Druga grupa pacjentów młodych, którym grozi udar mózgu, to osoby otyłe, palące papierosy, z zaburzeniami metabolicznymi i nadciśnieniem tętniczym, które pomimo młodego wieku metrykalnego nazbierały dużo czynników ryzyka i tym samym biologicznie zbliżyły się do osób starszych”. - powiedziała dr n.med Ewa Uścińska

Polecane