Pierniki i serniki dla alergika. Jak przetrwać święta bez ryzyka
Zwykłe ciasta i pierniki dla alergika oraz osób z nietolerancją pokarmową mogą stanowić źródło przykrych niespodzianek. Nie inaczej jest w czasie świąt, kiedy dostęp do alergenów, ale i ochota na słodycze może być większa. Na szczęście stosując do ulubionych potraw smaczne i mniej inwazyjne zamienniki, możemy temu zaradzić.
Brak tradycyjnej mąki, mleka, a nawet orzechów nie musi oznaczać… braku smaku. Dzięki odpowiednim składnikom przygotujemy równie pyszne i zdrowe potrawy, aby cieszyć się świętami bez obaw o zdrowie.
Pyszne ciasta dla alergików
Alergie i nietolerancje pokarmowe to zmora wielu osób, które nawet w święta muszą się martwić tym, jak ich organizm zareaguje na daną potrawę.
Najczęściej spotykamy się z nietolerancją glutenu i laktozy.
Problemem mogą być też jajka i orzechy, które pojawiają się w wielu tradycyjnych przepisach. Na szczęście osoby, które muszą sprawdzać skład niemal każdego produktu, mogą liczyć na słodki poczęstunek przy świątecznym stole bez obaw, że im zaszkodzi.
Podanie wypieku stworzonego z myślą o osobach z nietolerancją zawsze będzie wyrazem troski o samopoczucie i zdrowie wszystkich gości, bez wyjątku.
Co więcej, właściwie dobrany przepis sprawi, że po udany wypiek z chęcią sięgną nawet osoby bez alergii – będzie bowiem równie pyszny, a dzięki zamiennikom, takim jak mąka bezglutenowa czy napój roślinny, może stać się ciekawym urozmaiceniem tradycyjnej kuchni.
Jakie zamienniki są naprawdę zdrowe
Zamiast mąki pszennej warto sięgnąć po mieszanki bezglutenowe albo mąkę ryżową, gryczaną czy kokosową . Każda z nich ma inny smak i nieco inne właściwości, dlatego warto wcześniej sprawdzić, który rodzaj najbardziej spełni nasze oczekiwania. Mleko krowie z powodzeniem zastąpią napoje roślinne , np. migdałowe, owsiane, sojowe. Jajka z kolei można zastąpić siemieniem lnianym . Wystarczy mielonego lnu zmieszana z trzema łyżkami wody. Po kilku minutach zacznie przypominać surowe białko jaja, a w cieście będzie pełnić rolę naturalnego zagęstnika. Równie łatwo zastąpimy orzechy: chrupiącym dodatkiem do słodkich potraw mogą być nasiona, takie jak pestki dyni lub słonecznika . A zamiast miodu możemy użyć syropu klonowego. Współczesna dietetyka znalazła również alternatywę dla masła. Najlepiej sprawdzi się tłuszcz roślinny, np. olej kokosowy. Wybór odpowiednich zamienników nie tylko pozwoli zminimalizować ryzyko alergii i zwiększyć wartość odżywczą ciast , będzie także sposobem na poznanie nowych smaków. Pamiętaj też, aby kupując gotowe produkty, zwracać uwagę na informacje o możliwych śladowych ilościach alergenów.
Przepisy na świąteczne klasyki bez alergenów
Bezglutenowe pierniki
Wymieszaj 200 g mąki gryczanej, 100 g mąki ryżowej i 50 g mąki ziemniaczanej. Dodaj 3 łyżki miodu, 2 łyżki oleju kokosowego i przyprawy korzenne do smaku. Po wyrobieniu ciasta odstaw je do lodówki na godzinę, a następnie rozwałkuj i wycinaj ulubione kształty. Piecz w 180°C przez 12–15 minut.
Wegański sernik z tofu
Opakowanie naturalnego tofu (400 g) rozdrobnij np. blenderem i wymieszaj ze szklanką mleka kokosowego, odrobiną soku z cytryny i syropem klonowym do smaku. Masę przełóż na bezglutenowy spód z płatków owsianych (wystarczy zblendować je z daktylami i wyłożyć na blaszkę). Całość piecz przez 40 minut w temperaturze 170°C.