Czy można cofnąć objawy Alzheimera? Japońscy naukowcy testują właściwości owoców jujuby
Jujuba to owoc stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej. W ostatnim czasie owoc ten wzbudził zainteresowanie naukowców, którzy odkryli jego potencjalne działanie neuroprotekcyjne. Czy ta wiedza pozwoli na stworzenie przełomowego środka stosowanego w walce z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera czy Parkinsona? Badania japońskich uczonych z Uniwersytetu Medycznego w Osace przynoszą obiecujące odpowiedzi.
Co wiemy o jujubie?
Jujuba (Zizyphi spinosi), w Polsce zwana głożyną pospolitą, to roślina pochodząca z Chin. Jej słodkie i chrupiące owoce mają swoich zwolenników. Poza walorami smakowymi cenione są za właściwości prozdrowotne 0 z tego powodu od wieków są powszechnie stosowane w tradycyjnej chińskiej medycynie. Wykazują m.in.:
- działanie uspokajające
- wzmacniające układ sercowo-naczyniowy
- poprawiające funkcjonowanie układu pokarmowego
- ochronne dla układu nerwowego
Owoce jujuby zawierają mnóstwo składników aktywnych, m.in. polisacharydy, antyoksydanty, fenole, terpeny, witaminy z grupy B i związki mineralne, takie jak potas, żelazo oraz cynk.
Zakazane połączenie. Gnije w jelitach, powoduje wzdęcia i zaparciaBadania naukowe nad jujubą
Ostatnie doniesienia ze świata nauki potwierdzają, że składniki zawarte w owocach jujuby wykazują działanie ochronne przeciw chorobom neurodegeneracyjnym, w tym chorobie Alzheimera. Choroby neurodegeneracyjne to zaburzenia związane z wiekiem, a ich przyczyną jest starzenie się komórek. Aby zapobiegać tym chorobom i minimalizować ryzyko ich wystąpienia, należy opóźnić starzenie się komórek, zadbac o uszkodzone neurony i usuwać z organizmu toksyczne białka APP. Japońscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Osace, na łamach magazynu eLife, opisali właściwości owoców jujuby.
„Jako źródło takich środków profilaktycznych wybraliśmy nasienie Zizyphi spinosi (ZSS), zioło lecznicze stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej” – podają naukowcy.
Wykazali oni, że podawanie proszku z nasion jujuby myszom wykazało pozytywne działanie w przypadku chorób neurodegeneracyjnych, takich jak Parkinson i choroba Alzheimera, odwracając starzenie się mózgu. Pozwolił też zahamować starzenie komórkowe u zdrowych osobników. Dowiedziono, że ziarna jujuby pomagają zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym, zapobiegając spadkowi funkcji poznawczych.
Inne właściwości owoców jujuby
Poza działaniem neuroprotekcyjnym, owoce jujuby wykazują również właściwości przeciwzapalne i antynowotworowe, wspierając działanie układu immunologicznego na wielu płaszczyznach. Dbając o prawidłową motorykę jelit i działanie układu pokarmowego, zmniejszają ryzyko problemów żołądkowo-jelitowych, redukując negatywne skutki dla całego organizmu. Owoce jujuby można kupić w postaci suszonej i dodawać do potraw, które spożywamy np. na śniadanie lub kolację. Można je dodawać do owsianki, jogurtu lub sałatek, aby wzbogacić posiłki w wartościowe składniki odżywcze. Warto wiedzieć, że mimo iż są dosyć słodkie, wykazują pozytywny wpływ na gospodarkę węglowodanową organizmu, działając przy tym profilaktycznie w przypadku chorób sezonowych, takich jak grypa i przeziębienie. Odkrycia japońskich naukowców, choć obiecujące, wymagają jeszcze wielu badań i analiz. Warto jednak już teraz włączyć owoce jujuby do swojej diety, ze względu na ich właściwości prozdrowotne.
Źródło: eLife
Zobacz także:
Dodaj te składniki do kawy, a wymieciesz tłuszcz z brzucha
Ta szynka jest szkodliwa. Nigdy jej nie kupuj
Zdziwisz się, jakie mogą być skutki picia kawy na pusty żołądek