Pacjenci.pl Choroby Po tym poznasz raka trzustki. Jeśli się pojawi, szybko do lekarza
Fot. Shutterstock

Po tym poznasz raka trzustki. Jeśli się pojawi, szybko do lekarza

7 sierpnia 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Rak trzustki niestety zajmuje 9. miejsce pod względem częstości zachorowań na nowotwory złośliwe u mężczyzn oraz 10. u kobiet. W naszym kraju notuje się blisko 3500 nowych zachorowań rocznie. Jak się okazuje, pierwsze objawy tego raka są dość niespecyficzne, co utrudnia wczesne postawienie diagnozy.

Najczęstszym nowotworem złośliwym trzustki jest rak gruczołowy o różnym stopniu złośliwości. Jakie są pierwsze objawy i jak wygląda diagnostyka choroby?

Rak trzustki wykrywany jest w zaawansowanym stadium

Warto wiedzieć, że zapadalność na raka trzustki rośnie razem z wiekiem. Tak wysoka śmiertelność wynika z faktu, że choroba wykrywana jest w dość zaawansowanym stadium, gdy obecne są już przerzuty, guz trzustki jest nieoperacyjny. W związku z układem i pochodzeniem komórek wyróżniamy następujące typy histologiczne raka trzustki: rak przewodowy trzustki, ok 80. proc, rak zrazikowy trzustki, rak pseudobrodawkowaty.  Ok 3-5 proc. przypadków stanowią nowotwory neuroendokrynne.

Jak wyjaśniała w rozmowie z Pacjentami specjalista onkologii klinicznej, Olga Urbanowska - Domańska, w Polsce rocznie diagnozuje się ok. 5 tysięcy przypadków raka trzustki, ale tylko ok. 10 proc. pacjentów przeżywa 5 lat.

„W Polsce rocznie diagnozuje się około 5 tysięcy przypadków raka trzustki, ale tylko około 10% pacjentów przeżywa 5 lat. Jest to zatrważająca liczba i warto zwrócić na nią uwagę, ponieważ obserwuje się tendencję wzrostową zachorowań, a do tego chorują coraz młodsi pacjenci”. - powiedziała lek. specjalista onkologii klinicznej Olga Urbanowska" - Domańska.

Takie są objawy raka trzustki

Objawy raka trzustki u pacjentów mogą zależeć od wielkości oraz umiejscowienia guza. Na symptomy raka trzustki wpływa też stopień zaawansowania choroby w chwili jej rozpoznania . Do najczęstszych objawów, jakie zgłaszają pacjenci z nowotworem trzustki należą m.in . ból brzucha, nudności, brak apetytu, utrata masy ciała orz chudnięcie. Dość częstym objawem raka trzustki jest żółtaczka.

Natomiast pierwszym symptomem rozwoju tego raka w organizmie jest chudnięcie oraz utrata masy ciała. Na początku guz trzustki rozwija się podstępnie, natomiast jego objawy mają charakter niespecyficzny i zależą od lokalizacji guza. Większość chorych z kolei ma niecharakterystyczne symptomy choroby nowotworowej trzustki już na kilka miesięcy przez jej wykryciem.

Jak wygląda leczenie raka trzustki?

Co ważne, w przypadku raka trzustki okres, kiedy możemy podjąć skuteczne leczenie, a więc resekcję guza, jest bardzo krótki i uzależniony od umiejscowienia guza . Jeśli nowotwór jest nieoperacyjny, a więc nacieka już na okoliczne tkanki i naczynia krwionośne, pozostaje tylko leczenie paliatywne, czyli inaczej objawowe, polegające na spowolnieniu choroby oraz zapewnieniu jak najlepszej opieki nieuleczalnie choremu i podwyższeniu jego standardu życia.

Wciąż jedyną metodą pozwalającą na całkowite wyleczenie raka trzustki jest radykalne operacyjne wycięcie guza. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że są to zabiegi bardzo skomplikowane i okaleczające, odbywające się tylko w ośrodkach wyspecjalizowanych - wyjaśniał w rozmowie z Pacjentami  dr n. med. Maciej Kowalewski, specjalista chirurgii ogólnej i transplantologii klinicznej, założyciel Centrum Medycznego SafiMed.
Resekcja może polegać na wycięciu głowy trzustki, czyli jej przedniej części, razem z dwunastnicą, albo na wycięciu obwodowym trzustki, czyli wycięciu wyłącznie jej tylnej części. Lekarz wyjaśnia też, że bywa i tak, że trzeba usnąć cały narząd razem z dwunastnicą. Jest to największy i najcięższy zabieg chirurgii onkologicznej w obrębie jamy brzusznej, obarczony ogromnym ryzykiem powikłań.

Czytaj też:

Dziś rocznica śmierci Anny Przybylskiej. Rak trzustki zaczyna się nietypowo. Uwaga na te objawy!

Lekarz tłumaczy, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka trzustki. Nie bagatelizuj tych objawów

Tego raka widać po oczach. Co jest sygnałem alarmowym?


Multitasking jest wyniszczający, ale pracodawcy go od nas oczekują. Jak wpływa na mózg?
Oto następca skyru. Zmniejsza apetyt, pobudza jelita do pracy. Waga poleci w dół
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko