Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Po tym poznasz, że masz w domu pluskwy. To robactwo to już plaga, opanowują kolejne mieszkania
Fot. Shutterstock/Georgy Dzyura

Po tym poznasz, że masz w domu pluskwy. To robactwo to już plaga, opanowują kolejne mieszkania

7 października 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Jest ich coraz więcej, choć dysponujemy, teoretycznie skutecznymi, środkami, które powinny zapobiegać rozprzestrzenianiu się pluskiew. Wciąż jednak słychać doniesienia o kolejnych miejscach, w których zadomowiły się te owady. I nie są to wcale jedynie zapuszczone, zaniedbane mieszkania.

Pluskwy przyciąga nie brud, ale krew. Ciągnie je do nas, krótko mówiąc. W Europie, np. w Niemczech czy we Francji, trwa walka z istną plagą. W Polsce także coraz więcej osób zmaga się z pluskwami. Wędrują pomiędzy mieszkaniami w blokach, przedostają się przez kanały wentylacyjne. W Warszawie opanowały Urząd Pragi Południe oraz Sąd Okręgowy. To nie koniec – pogryzły nawet kuracjuszki z Ciechocinka.

Pluskwy rozpanoszyły się na dobre

W ostatnim czasie wciąż słychać doniesienia o kolejnej inwazji pluskiew. Kilka dni temu media obiegła wiadomość o przypadku z Ciechocinka . W szpitalu uzdrowiskowym „Dom Zdrojowy” pluskwy pogryzły kuracjuszki. Czy doszło tam do zaniedbań? Poszkodowane twierdzą, że tak, że ośrodek pod względem czystości pozostawiał wiele do życzenia, a całą sprawą zajął się Sanepid.

Pluskwy jednak niekoniecznie żerują wyłącznie tam, gdzie jest brudno. Te uprzykrzające nam życie owady ściąga zapach krwi – czyli po prostu my sami. Pluskwę możemy przynieść na ubraniu z zakażonego miejsca, nawet autobusu czy pociągu, kompletnie nieświadomie. A w domu wystarczy jedna zapłodniona samica i problem gotowy. Może ona złożyć 200-500 jaj i za dwa miesiące będziemy mieć już plagę robactwa.

To nietypowy objaw tętniaka. Widać go na twarzy
To oznaki, że trzeba zrobić gastroskopię. Nawet przed 45. rokiem życia

Jak wygląda pluskwa?

Pluskwa to mały, jasnobrązowy owad o spłaszczonym ciele, trochę przypominający pestkę jabłka. Wymiary to 4–6 mm długości, i około 3 mm szerokości. Wydziela zapach podobny do kolendry albo gnijących malin. Obecność w domu pluskiew można poznać także po jajach – drobnych, perłowych kuleczkach. Albo po śladach krwi na pościeli...

Pluskwy kryją się w różnych zakamarkach . W spojeniach łóżek, w materacach, w meblach, tuż pod listwami przypodłogowymi, pod naderwanymi fragmentami tapet, pod boazerią. Aktywne są przede wszystkim w nocy , a ściąga je do nas ciepło i zapach. Żywią się krwią ssaków, ale pokarm wystarcza im raz na kilka dni. Natomiast gdy nie mają dostępu do pożywienia, nie giną, tylko zapadają w stan hibernacji, z której może je obudzić znowu nasz zapach.

Jak rozpoznać ugryzienia pluskiew?

Ugryzienia pluskiew często bywają mylone z innymi ukąszeniami, na przykład komarów czy pcheł. Różnią się jednak charakterystycznym układem – zwykle występują w formie linii lub grup, ponieważ owad gryzie wielokrotnie w jednym miejscu. Te ślady są czerwone, swędzą, mogą również pojawić się niewielkie opuchnięcia lub pęcherzyki. Najczęściej pluskwy atakują odsłonięte części ciała, takie jak ramiona, nogi, szyja czy twarz.

Nie każdy jednak reaguje na ugryzienia w ten sam sposób. Niektóre osoby mogą nie odczuwać żadnych dolegliwości, podczas gdy inni cierpią na intensywne swędzenie lub reakcje alergiczne. U niektórych osób powtarzające się ugryzienia mogą prowadzić do stanów zapalnych skóry . Dlatego tak ważne jest, aby w przypadku podejrzenia obecności pluskiew szybko podjąć działania.

Jak pozbyć się pluskiew z domu?

Zwalczanie pluskiew to niestety trudne i czasochłonne zadanie. Najskuteczniejsze bywa wezwanie profesjonalnej firmy dezynsekcyjnej, która dysponuje odpowiednimi środkami chemicznymi i sprzętem, jednak to niestety też nie daje 100 proc. gwarancji.

Gdy jednak mamy podejrzenia, że nasze mieszkanie opanowały pluskwy, warto także podjąć samodzielne kroki, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się tych owadów:

  • na początek dokładnie przeszukaj wszystkie potencjalne kryjówki pluskiew – sprawdź łóżko, materac, meble, listwy przypodłogowe, a także szczeliny w ścianach i podłodze. Miejsca te należy dokładnie odkurzyć, a worek z odkurzacza natychmiast wyrzucić poza dom;
  • pościel, zasłony i inne tkaniny wypierz w wysokiej temperaturze, powyżej 60 st. C ;
  • na rynku dostępne są także preparaty na pluskwy, takie jak insektycydy w formie sprayu – mogą one pomóc w walce z mniejszymi inwazjami. Trzeba jednak pamiętać, że pluskwy mają tendencję do szybkiego adaptowania się do różnych środków chemicznych, dlatego skuteczność takich preparatów może być ograniczona;
  • najważniejsze, to jak najszybciej działać , czy to we własnym zakresie, czy z pomocą profesjonalnej firmy, bo im więcej pluskiew, tym trudniej się ich pozbyć.

Zobacz także:

Pluskwy - ugryzienie, objawy, leczenie. Jak rozpoznać ugryzienia w nocy?

Pluskwy opanowują Europę. Jakie choroby mogą przenosić?

Chodzisz w butach po domu? Robią tak w filmach, ale Ty ryzykujesz zdrowiem

140 tys. Polaków jest zakażonych wirusem, który rozwija raka. Lekarka wylicza alarmujące objawy
Przy tych chorobach należy się 21 dodatkowych dni urlopu. Większość chorych o tym nie wie
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko