Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Pluskwy opanowują Europę. Jakie choroby mogą przenosić?
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 26.01.2024 16:23

Pluskwy opanowują Europę. Jakie choroby mogą przenosić?

pluskwa
canva.com

Najpierw Francja, potem Wielka Brytania, teraz Niemcy. Pluskwy opanowują coraz większe obszary Europy. Czy również Polskę czeka inwazja tych szkodników? Jakie choroby przenoszą pluskwy? Czy stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia? 

Atak pluskiew w Europie

W Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Francji obserwuje się niepokojący wzrost liczby pluskiew. Te niewielkie i drapieżne insekty buszują w hotelach, środkach transportu publicznego, na lotniskach, a nawet w takich miejscach, jak szkoły czy kina.

W drugim kwartale 2023 r. firma Rentokil odnotowała wzrost o 65% liczby pluskiew w Wielkiej Brytanii w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku. To pokazuje, jak ogromna jest skala problemu.

Eksperci uspokajają, że inwazja pluskiew nie zagraża Polsce, choć problem ten nie jest nam obcy. W naszym kraju wspomnianych insektów jest bardzo dużo, a firmy zajmujące się odpluskwianiem otrzymują coraz więcej zgłoszeń. 

Czy spanie w skarpetkach jest zdrowe? Eksperci nie mają wątpliwości Tymi pasożytami można się zarazić od psa i kota! Jakie są objawy zakażenia larwami?

Gdzie czają się pluskwy?

Dorosła pluskwa przypomina wyglądem i rozmiarem pestkę jabłka. Młode osobniki zaraz po wykluciu są przeźroczyste i znacznie mniejsze, więc trudniej jest je dostrzec. Te niewielkie insekty lubią zagnieżdżać się w tapicerowanych meblach, łóżkach, zasłonach oraz za obrazami na ścianach. Zazwyczaj zakładają gniazda w łóżkach, aby być jak najbliżej żywiciela.

Pluskwy można przynieść do domu na ubraniu (np. z autobusu), w bagażu podróżnym czy wraz z używanymi meblami. Zdarza się, że przechodzą kratkami wentylacyjnymi czy rurami od sąsiadów. Najbardziej są na nie narażone osoby, które często podróżują i przebywają w hotelach.

Pamiętajmy, aby dbać o higienę osobistą oraz o czystość pomieszczeń. W miejscach, w których panuje bród i nieporządek, rozwój populacji pluskwy może być bardziej dynamiczny. Zwracajmy uwagę, aby dokładnie oglądać bagaż po podróży, a także meble czy ubrania kupione z drugiej ręki. Niestety, pozbycie się pluskiew jest trudne i wymaga pomocy fachowców. Zdarza się, że trzeba wyrzucić meble, a nawet przeprowadzić remont. 

Projekt bez nazwy - 2024-01-26T160604.661.png

Jakie choroby przenoszą pluskwy?

Pluskwy odżywiają się krwią zwierząt oraz ludzi. Ich ugryzienia nie są bolesne i przypominają ukąszenia komara, jednak są dużo bardziej swędzące i piekące oraz powodują powstawanie znacznie większych bąbli. 

Najczęściej kąsają w jednej linii, zazwyczaj po 3-4 ugryzienia. Przeważnie atakują te okolice ciała, gdzie skóra jest najcieńsza, m.in. wewnętrzne strony rąk i ud, kark i szyję. 

Co ciekawe, te krwiożercze insekty nie gryzą każdego domownika i jest to kwestia indywidualna, kogo wybiorą na swoją ofiarę. Nie przepadają za krwią ludzi przewlekle chorych, przyjmujących na stałe leki. Są też wrażliwe na obecność alkoholu we krwi.

Choroby wywoływane przez pluskwę domową należą do rzadkości, jednak takie ryzyko istnieje zawsze. Przede wszystkim mogą powodować alergie i choroby skórne, szczególnie u osób starszych i dzieci. Objawia się to m.in. intensywnym zaczerwienieniem, opuchlizną i świądem skóry. W skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego prowadzącego do obrzęku języka oraz gardła, co może znacznie utrudniać oddychanie. Pluskwy mogą również zarazić człowieka gronkowcem złocistym, wywołać chorobę Chagasa czy też Gorączkę Q. 

Tagi: pluskwy
Polecane