Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Przy tych chorobach należy się 21 dodatkowych dni urlopu. Większość chorych o tym nie wie
Daria  Siemion
Daria Siemion 03.08.2024 07:15

Przy tych chorobach należy się 21 dodatkowych dni urlopu. Większość chorych o tym nie wie

Urlop, morze
Fot. Canva / Getty Images

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że niektórzy pracownicy mogą skorzystać z dodatkowych 21 dni urlopu rocznie, które mogą wykorzystać na turnus rehabilitacyjny lub badania. Są jednak pewne warunki dotyczące stanu zdrowia. Sprawdź, komu przysługuje dodatkowe wolne i jak je załatwić.

Dodatkowe 3 tygodnie płatnego urlopu na rehabilitację

Każda pracownik zatrudniony w oparciu o umowę pracę na pełen etat ma do dyspozycji od 20 do 26 dni urlopu wypoczynkowego zależnie od stażu pracy. Oprócz tego Kodeks pracy uwzględnia również inne formy urlopów, jak np. urlop macierzyński czy zwolnienie chorobowe L4. Jest jednak jeszcze jeden typ urlopu, o których wiele osób nie wie. Chodzi o urlop dla niepełnosprawnych, który może wynosić aż 21 dni

Art. 20 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 44) przewiduje, że  osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługuje prawo do 21 dodatkowych w pełni płatnych dni wolnego, jeśli w tym czasie będą uczestniczyć w turnusie rehabilitacyjnym lub udadzą się na specjalistyczne badania, jeśli nie będzie to możliwe w godzinach pracy. 

Co ważne, zgodnie z prawem pracodawca nie może odmówić osobie z niepełnosprawnością takiego urlopu. "Prawo do zwolnienia jest niezależne od urlopu wypoczynkowego, a więc pracodawcy nie mogą także żądać od pracowników niepełnosprawnych, aby wyjeżdżali na turnusy rehabilitacyjne w okresie urlopu wypoczynkowego" – czytamy w uzasadnieniu wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi (sygn. akt VIII Pa 27/16).
 

Niepełnosprawny
Osoby z niepełnosprawnością mogą liczyć na dodatkowe 21 dni urlopu Fot. Freepik
Dodatkowe 620 zł bez względu na wiek. Wystarczy złożyć jeden wniosek ZUS wysyła chorym 1431 zł. Pieniądze na koncie nawet w 14 dni

21 jeden dodatkowych dni urlopu – jakie choroby?

Orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą otrzymać osoby, które są niezdolne do pracy albo zdolne do pracy wyłącznie w warunkach pracy chronionej lub z pomocą innych osób. Mogą to być m.in. osoby z chorobami kardiologicznymi, np. dotknięte zawałem czy udarem. Bardzo często są to osoby cierpiące na zaburzenia funkcji poznawczych, niedowłady. O to, jak ważna w ich przypadku jest rehabilitacja, zapytaliśmy lekarkę.

– Szansa na poprawę, a nawet całkowite ustąpienie ubytków neurologicznych istnieje, gdyż część komórek mózgowych jest tylko ogłuszona, a w odpowiednich warunkach może się „obudzić” i zacząć prawidłowo funkcjonować. Ponadto komórki mózgowe są plastyczne, co oznacza, że nawet jeśli część z nich zostanie zniszczona, sąsiadujące neurony mogą całkowicie lub częściowo przejąć funkcje obumarłych komórek – tłumaczy w rozmowie z Pacjentami dr n. med. Ewa Uścińska, kardiolog.


Na dodatkowe 21 urlopu mogą liczyć również osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, czyli takie, które z powodu stanu zdrowia nie mogą podjąć pracy zarobkowej lub potrzebują na co dzień pomocy innej osoby. Są to np. osoby niepełnosprawne umysłowo, chore psychicznie (np. na schizofrenię) albo z ciężkimi schorzeniami układu oddechowego, narządu wzroku itd.

Jak załatwić dodatkowe 21 dni urlopu?

Osoba, które chce wykorzystać dodatkowe 21 dni urlopu, powinna zgłosić się do lekarza rodzinnego z prośbą o skierowanie na turnus rehabilitacyjny, którego celem jest przywrócenie całkowitej lub częściowej sprawności, złagodzenie dolegliwości lub spowolnienie postępu choroby. Taki dokument należy przedstawić pracodawcy.

Na turnusie rehabilitacyjnym pacjentom oferowane są różnego rodzaju zabiegi, jak chociażby jonofereza, krioterapia, masaże lecznicze czy elektrostymulacja mięśni. Zależnie od rodzaju działają one na zdrowie tak, że łagodzą dolegliwości bólowe, zmniejszają obrzęki, redukują stany zapalne, przyspieszają regenerację – trudno zliczyć ich wszystkie zalety. 

Z zabiegów rehabilitacyjnych mogą skorzystać osoby z wadami wrodzonymi, przewlekle chore, a także po urazach czy wypadkach. Turnus rehabilitacyjny jest wskazany również w przebiegu chorób kardiologicznych i neurologicznych, np. przy stwardnieniu rozsianym. Dzięki rehabilitacji można znacząco poprawić jakość życia

Po zakończeniu rehabilitacji należy pamiętać o tym, aby przedstawić pracodawcy zaświadczenie o udziale w turnusie. W przeciwnym razie pracodawca może odmówić wypłaty pełnego wynagrodzenia.

Zobacz też:

Chciałabyś wyjechać do sanatorium z mężem? To możliwe, lecz są pewne warunki

Pacjenci z tymi schorzeniami skorzystają z darmowego sanatorium. Za pobyt zapłaci ZUS

Top 5 sanatoriów w Polsce. Gdzie spędzić urlop? Sanatoria na NFZ i pełnopłatne