Pacjenci.pl Choroby Po tym poznasz, że możesz mieć tętniaka. Ten objaw pojawia się na twarzy
Fot. Freepic

Po tym poznasz, że możesz mieć tętniaka. Ten objaw pojawia się na twarzy

2 sierpnia 2024

Tętniak to patologiczne poszerzenie naczynia tętniczego, które jest niezwykle niebezpieczne. W znaczącym stopniu odpowiada za powstanie samoistnych krwawień wewnątrzczaszkowych. I choć choroba jest zazwyczaj bezobjawowa, to warto przyjrzeć się swojemu ciału, bo możemy z niego wiele wyczytać. Ten objaw tętniaka mózgu pojawia się na twarzy.

Tętniaki mózgu najczęściej rozpoznaje się u osób między 20. a 60. rokiem życia, ale średni wiek postawienia diagnozy wynosi 45 lat. Ze schorzeniem tym częściej borykają się kobiety, niż mężczyźni. W wielu przypadkach nie można im zapobiec, jednak osoby obciążone genetycznie powinny korzystać z przesiewowych badań obrazowych, co pozwoli na wczesne wykrycie choroby i zapobiegnięcie najgorszemu.

Opadająca powieka to jeden z objawów tętniaka mózgu

Opadająca powieka po jednej stronie najczęściej wskazuje na udar mózgu, jednak może pojawić się również w przebiegu tętniaka mózgu. Rosnący tętniak naciska na nerwy, wskutek czego dochodzi do porażenia mięśni twarzy. Czy można odróżnić tętniaka od udaru? Ta k. W przypadku udaru mózgu pojawia się również opadanie powieki i kącika ust, natomiast w przebiegu tętniaka mózgu jest to niezwykle rzadkie.

193553.jpg
Fot. Freepic


Jak rozpoznać tętniaka w głowie?

Najczęstszymi dolegliwościami związanymi z tętniakiem mózgu są: silny ból głowy, utrata przytomności, światłowstręt, sztywnienie karku, nudności i wymioty oraz wspomniana już opadająca powieka . Jeśli zauważmy takie objawy, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Warto pamiętać, że natychmiastowa reakcja po zauważeniu niepokojących objawów może uratować życie.

Chorzy przed pęknięciem tętniaka mogą skarżyć się na bóle głowy, podwyższone ciśnienie tętnicze, poszerzenie jednej źrenicy oraz podwójne widzenie. W przypadku większych tętniaków mogą występować oznaki zbliżone do tych, które pojawiają się przy guzach mózgu.

Rozpoznanie tętniaka mózgu zaczyna się od wywiadu, badania fizykalnego i badania obrazowego. Zalecane jest wykonanie angiografii tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Pacjentowi podawany jest kontrast, który pozwoli lekarzom dokładniej przyjrzeć się tętniakowi. W następnym kroku neurochirurg na podstawie badania obrazowego podejmuje decyzję o leczeniu zabiegowym.

Jak odbywa się leczenie tętniaka?

Leczenie tętniaków w głowie może odbywać się poprzez operacyjne założenie klipsa na szyję tętniaka, który zamyka dopływ krwi do tej zmiany. Zabieg przeprowadzany jest na otwartej czaszce. Kolejnym sposobem jest embolizacja, która polega na wypełnieniu tętniaka specjalnymi sprężynkami wprowadzanymi przez cewnik w tętnicy udowej w pachwinie. Zdarza się, że podczas tego zabiegu konieczne jest użycie specjalnych stentów lub systemów zmieniających przepływ krwi.

W przypadku tętniaków konieczne są regularne wizyty i badania obrazowe, które pomogą śledzić ich rozwój. Skutki mogą być bardzo groźne - udar mózgu, zawał nerki, niedokrwienie jelit bądź kończyn dolnych lub pęknięcie, a w jego następnie pojawienie się zagrażającego życiu krwawienia.

Czytaj też:

To schorzenie wykrywane jest przypadkowo. Nazywane jest tykającą bombą

Aktorka „Klanu”: „Modliłam się, żeby zobaczyć córkę”

Tomasz Karolak przekazał tragiczne wieści. Nie żyje Helenka Karolak.

Tak kaszlą chorzy na krztuśca. Ten dźwięk przypomina jednego zwierzaka
To najczęstszy nowotwór w Polsce. Wiele osób nie dostrzega pierwszych objawów
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na co dzień pisze o zdrowiu i kwestiach medycznych, a w wolnych chwilach pochłania niezliczone ilości książek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko