Tętniak aorty brzusznej to odcinkowe poszerzenie średnicy aorty o co najmniej 50 proc. w stosunku do wymiaru zdrowej arterii. Wykrywa się go na ogół przypadkowo, np. podczas badania USG, wykonywanego z zupełnie innego powodu. Ten tętniak może przez wiele lat nie dawać żadnych objawów. A te, które z czasem się pojawiają, często są niecharakterystyczne. Chory może np. od czasu do czasu odczuwać ból w lędźwiach, podobny do bólu związanego z korzeniami nerwowymi.
Bywa opisywany jako "tykająca bomba", ponieważ przez długi czas może rozwijać się bezobjawowo, a jego pęknięcie prowadzi do groźnego krwotoku. Mowa o tętniaku mózgu, który może rozwinąć się u każdej osoby. Zdarza się, że daje objawy na twarzy. Po jakich zmianach w wyglądzie można go poznać?
Tętniak mózgu zazwyczaj rozwija się bezobjawowo, a jego pęknięcie może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że śmiertelność w przypadku pęknięcia tętniaka sięga 67 proc. Oto objawy, które mogą na to wskazywać.
Niektóre objawy tętniaka mogą pozostać niezauważone lub przypominać inne, mniej groźne dolegliwości. Ignorowanie tych sygnałów może prowadzić do poważnych konsekwencji. Warto poznać ten często pomijany symptom.Tętniak to patologiczne poszerzenie ściany naczynia tętniczego, które może prowadzić do jej pęknięcia i poważnych powikłań zdrowotnych. Tętniaki przez wiele lat mogą nie dawać żadnych objawów, a w związku z tym często są diagnozowane dopiero po 40 roku życia. W wielu przypadkach objawy są mylone z innymi schorzeniami, co prowadzi do zbyt późnej wykrywalności.
Tętniak to patologiczne poszerzenie naczynia tętniczego, które jest niezwykle niebezpieczne. W znaczącym stopniu odpowiada za powstanie samoistnych krwawień wewnątrzczaszkowych. I choć choroba jest zazwyczaj bezobjawowa, to warto przyjrzeć się swojemu ciału, bo możemy z niego wiele wyczytać. Ten objaw tętniaka mózgu pojawia się na twarzy.Tętniaki mózgu najczęściej rozpoznaje się u osób między 20. a 60. rokiem życia, ale średni wiek postawienia diagnozy wynosi 45 lat. Ze schorzeniem tym częściej borykają się kobiety, niż mężczyźni. W wielu przypadkach nie można im zapobiec, jednak osoby obciążone genetycznie powinny korzystać z przesiewowych badań obrazowych, co pozwoli na wczesne wykrycie choroby i zapobiegnięcie najgorszemu.
W większości przypadków wykrywane są przypadkowo. Tętniaki, bo o nich mowa, są nazywane tykającą bombą. U kogo występują i czym się charakteryzują? Neurolog tłumaczy.
Traciłam wzrok, mowę, nie mogłam się ruszać. Karetka wiozła mnie z planu zdjęciowego do szpitala, a ja nie miała pojęcia, że pękł mi tętniak w mózgu. Jeden z czterech – wspomina Aldona Orman, aktorka. Dziś czeka na decyzję lekarzy, czy będzie potrzebna kolejna operacja.Tego dnia czuła się źle, w trakcie gry cały czas leciały jej łzy z prawego oka. Jak tylko skończyła grać swoją scenę, zamiast pójść do samochodu i wrócić do domu, poszła do operatorów, by zerknąć jeszcze na monitory, sprawdzić, jak wyszły zdjęcia z jej udziałem, czy może nie trzeba czegoś powtórzyć. I właśnie to prawdopodobnie uratowało Aldonie Orman życie. Zaczęła tracić przytomność, wzrok i nie mogła mówić, tylko coś niewyraźnie mamrotała. Nie dałaby rady sama wezwać karetki. – „Przyjeżdżajcie szybko, bo to chyba zawał albo coś gorszego!" – kierownik planu Krzysiu Puchała zadzwonił po karetkę. O tym wszystkim ludzie z ekipy opowiedzieli mi już później, gdy byłam po operacji i doszłam do siebie, bo niewiele z tamtych chwil pamiętałam – wspomina Aldona Orman. Zdjęcia były kręcone w wytwórni filmów na ul. Chełmskiej w Warszawie, bardzo blisko jest szpital – na ul. Stępińskiej. Karetka była w pięć minut.