Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Tak kaszlą chorzy na krztuśca. Ten dźwięk przypomina jednego zwierzaka
Daria  Siemion
Daria Siemion 02.08.2024 12:06

Tak kaszlą chorzy na krztuśca. Ten dźwięk przypomina jednego zwierzaka

Kaszel, krztusiec
Fot. Canva / Getty Images

Krztusiec jest niebezpieczną i bardzo zakaźną chorobą. Wystarczy, że chory przy nas kaszlnie. Niestety wielu z nas nie wie, jak brzmi kaszel przy krztuścu. Na szczęście można łatwo go poznać. Wystarczy uświadomić sobie, że brzmi podobnie do jednego zwierzaka. 

Krztusiec – zapomniana choroba, która wraca

Krztusiec nazywany inaczej kokluszem to choroba układu oddechowego wywoływana przez pałeczki krztuśca, bakterie Bordetella pertussis. Pierwsze objawy krztuśca pojawiają się w ciągu 7-14 dni od kontaktu z osobą zarażoną. Krztuśca o wiele lżej przechodzą osoby zaszczepione.

Niestety, chociaż szczepienie przeciwko krztuścowi znajduje się na liście obowiązkowych szczepień ochronnych, wielu rodziców nie szczepi swoich dzieci, co może skutkować śmiertelną chorobą – przypomnijmy, że w tym roku z powodu krztuśca zmarło miesięczne dziecko.

Co istotne, w 2004 roku odnotowano najwyższą od 1973 roku liczbę zachorowań na krztusiec w Polsce, dokładnie było to 2955 przypadków, natomiast do czerwca 2024 roku w naszym kraju zgłoszono 5423 zakażenia krztuściem

– Liczba zachorowań w Polsce wzrasta w tej chwili przede wszystkim dlatego, że spadła liczba zaszczepionych osób – tłumaczył w rozmowie z TVN 24 Główny Inspektor Sanitarny, Paweł Grzesiowski.

Kaszel
Głównym objawem krztuśca jest kaszel Fot. Freepik
Krztusiec – przyczyny, objawy, powikłania, leczenie, profilaktyka Kaszel - rodzaje, przyczyny, leczenie

Krztusiec – objawy i przebieg

Krztusiec jest chorobą, która przebiega w trzech fazach:

1. Faza nieżytowa – trwa od 7 do 14 dni. Objawy są podobne do przeziębienia: katar, gorączka lub stan podgorączkowy, ból gardła oraz kaszel, który nie jest jeszcze bardzo intensywny, ale nasila się w nocy. W tym okresie pacjent zaraża najbardziej.

2. Faza napadowego kaszlu – charakteryzuje się bardzo silnymi napadami kaszlu, zwłaszcza w nocy. Powoduje go gęsta wydzielina zalegająca w drogach oddechowych. Ta faza może trwać nawet do 2 miesięcy.

3. Faza rekonwalescencji – kaszel stopniowo słabnie, ale pełne wyzdrowienie może trwać jeszcze 8 tygodni lub dłużej.

Tak kaszlą chorzy na krztusiec

Krztuścowi towarzyszą bardzo silne napady kaszlu, zwłaszcza w nocy. Kaszel przy krztuścu jest bardzo charakterystyczny, ponieważ przypomina pianie koguta. Chory próbuje wziąć głęboki wdech i zaczyna kaszleć, nie mogąc nabrać powietrza. Czasami może prowadzić to do bezdechu i wymiotów. Zdarza się, że kaszlowi towarzyszy świst.

Zobacz też:
Termometry z rakotwórczą rtęcią wycofane. Polacy wciąż je kupują

Grypa groźna głównie seniorów. Wiesz, że słynna hiszpanka zabijała też młodych? Nowe odkrycie naukowców

Grypa żołądkowa – przyczyny, objawy i sposoby leczenia