Pacjenci.pl Zdaniem Lekarza Po tym poznasz, że możesz mieć wirusa HPV. Wenerolog o typowych objawach u kobiet
Fot. Znany Lekarz, Canva / Getty Images

Po tym poznasz, że możesz mieć wirusa HPV. Wenerolog o typowych objawach u kobiet

27 czerwca 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, odpowiada za ponad 90 proc. przypadków raka szyjki macicy. Jest przenoszony drogą płciową. Rocznie na całym świecie dochodzi do ponad 300 mln nowych zakażeń.

O tym, jak go rozpoznać wirusa HPV, jakie daje objawy, opowiada w rozmowie z Pacjentami dermatolog-wenerolog dr n.med. Ewelina Biało-Wójcicka.

Wirus HPV – główny winowajca raka szyjki macicy

Wirus HPV odpowiada za ponad 90 proc. przypadków raka szyjki macicy . Może też powodować raka odbytu, szyi i krtani. Wirus przenosi się drogą płciową – drobinki wirusa są na tyle małe, że przenikają przez prezerwatywę. Szacuje się, że kontakt z wirusem miało ponad 80 proc. osób. Rocznie na całym świecie dochodzi do 300 mln nowych zakażeń.

Ryzyko zarażenia wirusem HPV można zmniejszyć poprzez szczepienia ochronne, na które decyduje się niewiele osób. Kolejnym elementem profilaktyki raka szyjki macicy są regularne badania – przede wszystkim cytologia LBC , która może wykryć zarówno zmiany nowotworowe, jak i obecność wirusa.

Wirus HPV
Wirus HPV w obrazie mikroskopowym Fot. Wikipedia / Unknown
Na te nowotwory chorują coraz młodsi. Winny wirus przenoszony drogą płciową
Rak piersi – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

Typowe objawy zarażenia wirusem HPV u kobiet

Początkowo wirus HPV znajduje się w fazie utajonej i nie daje żadnych objawów. Z czasem pojawia się świąd okolic intymnych, zaczerwienie i pieczenie . U wielu pacjentek pojawiają ropne upławy oraz kłykciny.

– Występuje kilka różnego typu objawów, pierwszym jest miejscowe wniknięcie wirusa do nabłonka wielowarstwowego płaskiego, który znajduje się w obrębie szyjki macicy, warg sromowych, pochwie i okolicach odbytu. Jest to okolica intymna, wnikając powoduje różnego rodzaju objawy, uzależnione od typu wirusa, od małych zmian, niewielkich, grudek lub barwy skóry, po rozrastające się do dużych rozmiarów w postaci określanej jako kłykciny kończyste, które są uszypułowaną częścią warstwy błony śluzowej, tworzącej twory czasem określane jako kalafiorowate - ze względu na olbrzymie rozmiary – mówi Pacjentom dermatolog-wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.

Objawy zarażenia wirusem HPV:

Wiele kobiet dowiaduje się o zakażeniu wirusem HPV podczas badań w kierunku raka szyjki macicy. Dla porównania, w niektórych krajach, jak np. w Szwecji czy Australii, wirus za sprawą powszechnych szczepień, nie występuje. Rak szyjki macicy tak samo.

Objawy HPV widoczne w gardle

Zarażenie wirusem HPV m oże dawać objawy nie tylko w obrębie okolic intymnych, ale również w jamie ustnej, przyczyniając się do raka gardła . Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że wirus ten odpowiada za ok. 12 proc. przypadków choroby.

– Zmiany w obrębie błon śluzowych i jamy ustnej są często zapominane, ponieważ nie myślimy, że dana okolica również może być dotknięta objawami chorobowymi. Dodatkowo w krtani, gardle i czasem drzewie oskrzelowym mogą występować zmiany grudkowe, kłykciny czy brodawki, czyli usytuowane zmiany, często dające objawy – mówi w rozmowie z Pacjentami. dermatolog-wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.

Zobacz też:

Te objawy oznaczają raka szyi i głowy, ale wielu je lekceważy. Co roku choruje 11 tys. Polaków!

Przewlekły nieżyt gardła – przyczyny, objawy, leczenie

Michael Douglas miał nowotwór. Winny wirus. Wiesz, jak łatwo się zarazić?

Lepiej myć włosy rano czy wieczorem? Wiele osób popełnia ten błąd
Po tym poznasz, że masz insulinooporność. Zdradzi ją jeden objaw
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko