Pacjenci.pl Choroby Polacy wzięli prawie 1,5 miliona zwolnień, które łączy jedno
shutterstock

Polacy wzięli prawie 1,5 miliona zwolnień, które łączy jedno

14 lutego 2024
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Lekarze wystawili w ubiegłym roku ponad 1,4 miliona zwolnień lekarskich, łącznie na 26 milionów dni, które łączy wspólny mianownik. Dane ZUS-u są alarmujące. Polacy czują się psychicznie bardzo źle.

Cudem przeżył. Guz mózgu, depresja. Dziś ratuje zdrowie psychiczne dzieci, nastolatków i menadżerów:

Zdrowie psychiczne Polaków jest w coraz gorszym stanie. ZUS ustalił, że w 2023 r. polscy lekarze wystawili aż 1,4 miliona zaświadczeń lekarskich spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. Coraz więcej osób ma poważne kłopoty ze zdrowiem psychicznym.

Polakom nie jest łatwo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustalił, że coraz więcej zwolnień lekarskich wystawianych jest z powodu zaburzeń zachowania i zaburzeń psychicznych, takich jak: depresja, nerwica, schizofrenia, zaburzenia nerwicowe, zaburzenia osobowości i reakcje na ciężki stres. Lekarze wystawili w ubiegłym roku ponad 1,4 miliona zaświadczeń lekarskich właśnie z  tych dwóch powodów – absencja chorobowa wyniosła aż 26 milionów dni.

W 2022 r. tego rodzaju zwolnień było o 8,7% mniej.

shutterstock_2360135365 (1).jpg

To objawy cichej depresji, choć nie kojarzymy ich z chorobą psychiczną. Psycholog wyjaśnia
Skąd się bierze depresja? Przyczyn jest wiele!

Co ustalił ZUS?

Z danych przedstawionych przez ZUS wynika, że z powodu ciężkiej reakcji na stres wystawiono ok. 477,6 tys. zwolnień lekarskich; z powodu epizodu depresyjnego 251,6 tys. zwolnień; z powodu innych zaburzeń lękowych wystawiono 246 tys. zwolnień.

Wyjątkowo trudnymi miesiącami roku był październik, marzec i wrzesień – właśnie wtedy lekarze wystawili najwięcej elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Najmniej wystawiono ich w lutym.

Jak odróżnić smutek od depresji?

Smutek jest chwilowym obniżeniem nastroju. Depresja natomiast jest już poważną chorobą, utrudniającą codzienne funkcjonowanie w wielu sferach życia.

„Typowe objawy depresji to problemy z nastrojem. Nastrój jest mocno obniżony, a chory nie odczuwa radości z rzeczy, które do tej pory go cieszyły. Przykładowo jazda na rowerze, uprawianie sportu, spotkania ze znajomymi, czy inne aktywności, które wcześniej przynosiły mu radość, nagle przestają “smakować”. Chory ma także poczucie obniżonej samooceny. Osoby w depresji zaczynają myśleć o sobie bardzo negatywnie i przestają widzieć swoje pozytywy. Z ich głowy znikają sukcesy, które osiągnęły. Uważają, że do niczego się nie nadają i dostrzegają w swoim życiu same porażki”. - powiedziała mgr Anna Tulczyńska, psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna.

Depresji w pewnym stopniu można zapobiegać. Najlepszymi sposobami są aktywność fizyczna np. spacery i szybkie marsze oraz stosowanie zbilansowanej diety. Prawidłowe odżywianie ma wpływ na serotoninę, czyli hormon szczęścia.

Masz trudny czas w życiu? Skorzystaj z telefonów pomocowych

  • 800 70 2222 – bezpłatna Całodobowa Linia Wsparcia, przeznaczona dla osób w stanie kryzysu psychicznego.
  • (22) 594 91 00 – Antydepresyjny Telefon prowadzony przez Forum Przeciw Depresji. Czynny w każdą środę i czwartek od 17:00 do 19:00.
  • 116 11 – bezpłatny i ogólnopolski telefon zaufania dla młodych ludzi, prowadzony przez Fundację „Dajemy Dzieciom Siłę”.
  • 800 100 100 – bezpłatny Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci.
  • 800121212 – bezpłatny Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15-20.

źródło: PAP

Dr Sławomir Murawiec dla Pacjenci.pl: Na zaburzeniach psychicznych i lekach psychiatrycznych w Polsce „zna się” każdy
Konsekwencje niedoboru jednej witaminy. Wśród nich zmęczenie, a nawet depresja
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja