Pacjenci.pl Zdaniem Lekarza Prawdopodobnie to dwa największe błędy osób dbających o zdrowie. Dietetyk tłumaczy
fot. pixels / Yaroslav Shuraev

Prawdopodobnie to dwa największe błędy osób dbających o zdrowie. Dietetyk tłumaczy

12 marca 2024
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Stosowanie suplementów diety i probiotyków jest obecnie światową modą. W trosce o zdrowie i w pogoni za coraz piękniejszym ciałem wiele osób zapomina, że jedne i drugie nie są lekami, nie zapobiegają chorobom, ani w cudowny w sposób nie spalą nadmiernej tkanki tłuszczowej. Wręcz przeciwnie – stosowane w nadmiarze mogę pogorszyć stan zdrowia.

Do czego może doprowadzić niewłaściwe korzystanie z suplementów diety i probiotyków? O zdanie poprosiliśmy dietetyka. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, psychodietetykiem SaskaMed mgr Katarzyną Sobolewską.

Nadużywanie suplementów

Jest to poważny problem, dotyczący również Polaków – wg danych zebranych przez Instytut Żywności i Żywienia sięgamy po suplementy diety często. Największym zainteresowaniem suplemenciarzy cieszy się magnez i suplementy wspomagające odchudzanie. Konsekwencją stosowania preparatów odchudzających bywają problem z sercem, a nawet choroby nowotworowe. Nadużywanie suplementów może także spowodować hiperwitaminozę.

- Stosując suplementy, których nie potrzebujemy, możemy doprowadzić do hiperwitaminozy, czyli zbyt wysokiego stężenia poszczególnych witamin i minerałów w organizmie. Nie możemy łykać suplementów, tak jak przysłowiowe cukierki, ponieważ mają wpływ na nasz organizm i mogą nam zaszkodzić. Należy podkreślić, że nadmiar witamin jest równie szkodliwy dla zdrowia, jak ich niedobór - powiedziała mgr Katarzyna Sobolewska, psychodietetyk SaskaMed.

Stosowanie suplementów może stać się nałogiem. Objawami hiperwitaminozy są między innymi:

• osłabienie,
• senność,
• bóle głowy,
• bóle brzucha,
• spadek apetytu,
• biegunki,
• zaparcia,
• depresja,
• wymioty,
• kamica nerkowa,
• wielomocz.

Hiperwitaminoza to skutek przedawkowania głównie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli witamin A, D, E, K. Jednak chorują na nią także osoby stosujące przez dłuższy czas mało urozmaiconą dietę.

Projekt bez nazwy - 2024-03-12T154955.333.png
fot. canva / DragonImages
Suplementy na stres - jak działają i czy naprawdę pomagają?
5 filarów skutecznego odchudzania. To naprawdę wystarczy!

Stosowanie probiotyków bez konsultacji z dietetykiem

Probiotyki to żywe drobnoustroje przyjmowane np. by zahamować rozwój patogennych mikroorganizmów i by zwiększyć odporność. Niejeden miłośnik zdrowego stylu życia przyjmuje probiotyki profilaktycznie – jednak jest to błąd.

- Probiotyki to suplementy, ponieważ firmom łatwiej jest wprowadzić na rynek suplement, niż lek. Dostępne mamy najróżniejsze szczepy probiotyków i ciężko samu stwierdzić, który będzie dla nas najlepszy. Powinniśmy wybrać się do specjalisty, który w zależności od problemu dobierze odpowiedni preparat. Nie zalecam brania probiotyków na własną rękę - powiedziała mgr Katarzyna Sobolewska.

Badania kliniczne wykazały, że probiotyki mogą mieć niekorzystny wpływ na ludzki organizm.

- Jeśli sięgniemy po nieodpowiedni dla nas szczep, nie pomoże na nasz problem, a może nawet zaszkodzić. Jeżeli borykamy się z problemami układu pokarmowego, należy udać się do specjalisty, wykonać badania i przy ewentualnych zaleceniach rozpocząć suplementację probiotykami pod okiem specjalisty - powiedziała mgr Katarzyna Sobolewska.

Objawami nadużywania probiotyków są:

• wzdęcia,
• ból brzucha,
• nadmierne gazowanie w jelitach,
• trądzik (nie zawsze).

Zobacz też: Suplementy w ciąży – tak czy nie? Najważniejsze witaminy i minerały w diecie przyszłej mamy

Czy suplementy diety są rzeczywiście potrzebne?

Z preparatów witaminowych należy korzystać tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba – w przeciwnym wypadku stosowanie ich jest niepotrzebne.

- Jedynie magnez i witamina D są substancjami, które należałoby włączyć do codziennej suplementacji, najlepiej w formie leku. Warta uwagi jest witamina E, która będzie wspierać zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci. Jeśli jednak chodzi o wszelkie szeroko reklamowane suplementy na odchudzanie, stres czy energię to wszystko to jest trochę korzystaniem producentów na problemach ludzi dzisiejszych czasów - powiedziała mgr Katarzyna Sobolewska.

Suplementacja umożliwia szybkie usprawnienie funkcjonowania organizmu. Mimo to nie jest najlepszym sposobem, by eliminować niedobory składników odżywczych. Zanim sięgnie się po preparaty witaminowe, warto naprawić błędy żywieniowe i urozmaicić dotychczasową dietę.

Po suplementy najlepiej sięgać tylko w razie szczególnych sytuacji, gdy zapotrzebowanie na dany składnik odżywczy jest większe i gdy przyswajanie go jest zaburzone np. ze względu na wiek.

Przeczytaj też:

Polacy łykają je jak cukierki. Lekarz wskazuje, które z nich mają najwięcej skutków ubocznych

Witaminy przyjmować przed śniadaniem czy po posiłku? Od tego zależy ich działanie

Tych leków lepiej nie brać po godzinie 18:00. Mogą całkowicie zrujnować spokojny sen

Pielęgniarki dla Pacjenci.pl: „Polacy bez fachowej opieki? Potrzebujemy wsparcia"
Tych produktów chorzy na celiakię powinni unikać. Rozmowa z gastroenterologiem
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja