Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie psychiczne > Suplementy na stres - jak działają i czy naprawdę pomagają?
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 05.06.2023 12:09

Suplementy na stres - jak działają i czy naprawdę pomagają?

kobieta i suplement diety
canva

Mniejszego lub większego stresu doświadcza każdy z nas. Natłok codziennych obowiązków sprawia, że w pewnym momencie możemy potrzebować wsparcia, chociażby w postaci suplementów diety. Jednak czy preparaty tego rodzaju są rzeczywiście pomocne? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.

Suplementy na stres – pomagają, ale doraźnie

Przewlekły stres i przebodźcowanie to stany, z którymi współczesny człowiek jest dobrze zaznajomiony. Dotykają coraz większą grupę osób, więc nie jest niczym dziwnym, że zainteresowanie suplementami wspomagającymi jakość zdrowia psychicznego jest również coraz większa.

Tabletka na stres może zadziałać, ale jest to pomoc doraźna. W pewnym momencie będziemy musieli rozładować swoje napięcie emocjonalne”. - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.

Suplementy dla zestresowanych istnieją i są skuteczne. Jednak zanim po nie się sięgnie, warto również nauczyć się rozładowywać napięcie emocjonalne. A możliwości, by to zrobić jest naprawdę dużo. Sprawdzone sposoby na rozładowanie stresu to:

 • aktywność fizyczna,

Umiarkowana aktywność fizyczna to świetny sposób na złagodzenie stresu – każdy, powinien wybrać tę, która sprawia mu przyjemność i jest dopasowana do jego możliwości fizycznych. Warte polecenia są: pływanie, tenis, bieganie i spacery.

 • dieta

Poziom stresu podnoszą pewne produkty np. kofeina. Warto więc ograniczyć picie kawy, ale też alkoholu. Z pewnością pomocne będzie też ograniczenie spożycia cukrów rafinowanych, znajdujących się m.in. w pikantnych daniach i sosach do sałatek. W diecie nie powinno za to zabraknąć wody i herbat ziołowych.

W łagodzeniu objawów stresu pomocne mogą okazać się preparaty ziołowe, zawierające witaminy i związki mineralne wspomagające walkę ze stresem. Zdecydowanie warte polecenia są m.in. preparaty z magnezem, ale nie tylko. „Na stres mogę polecić magnez, ashwagandhę oraz kurkumę”. - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.

Projekt bez nazwy - 2023-06-02T213658.019.png

Biotyna — popularny suplement, którego... nikt nie potrzebuje? Ekspert nas zaskoczył! Witamina D — darmowy lek na osteoporozę. Jak ją zdobyć?

Preparaty z magnezem

Preparaty z magnezem są pomocne zarówno w łagodzeniu objawów stresu, jak i dodają energii oraz wspomagają regenerację po wysiłku.

Składnikiem, który warto włączyć do codziennej suplementacji, jest magnez, będący budulcem każdej komórki w organizmie. Na co dzień nasz organizm zużywa ogromne ilości magnezu. Aby mógł się regenerować i prawidłowo funkcjonować, potrzebuje bardzo dużej podaży tego składnika. Nawet jeśli wyniki badań nie wskazują na niedobory magnezu, warto go suplementować”. - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.

Na rynku suplementów diety dostępnych jest wiele preparatów z magnezem. Najlepiej wybierać te, które dobrze się przyswajają i zawierają dodatkowe substancje łagodzące stres.

Oprócz suplementów diety magnez można znaleźć także w pożywieniu. Produkty bogate w niego to:

 • produkty zbożowe,
 • kasza gryczana,
 • kakao,
 • gorzka czekolada,
 • orzechy i migdały,
 • świeże owoce,
 • warzywa,
 • woda wysoko zmineralizowana.

Ashwagandha

Ashwagandha to roślina adaptogenna, dlatego korzystnie wpływa na układ nerwowy i immunologiczny. Co więcej, dodaje energii i sprawia, że mniej odczuwa się zmęczenie. Swoją skuteczność zawdzięcza zawartym w niej witanolidom i glikowitanolidom. Obecnie cieszy się ogromną popularnością i uznawana jest za naturalny lek na wiele dolegliwości. Dostępna jest w formie tabletek lub proszku.

Przy wyborze preparatu tego rodzaju należy zwrócić uwagę, ile wynosi zawartość witanolidów – najlepszym wyborem będzie zakup preparatów przekraczających 2,5%. Jeśli na opakowaniu nie ma takiej informacji, to prawdopodobnie jest to produkt niskiej jakości. 

Szczególną ostrożność w stosowaniu jej powinny zachować osoby m.in.

 • ze schorzeniami tarczycy,
 • z cukrzycą i nadciśnieniem,
 • z wrzodami,

Ashwagandhy nie powinny stosować kobiety w ciąży, matki karmiące i dzieci.

Kurkuma

Kurkuma to przyprawa z Dalekiego Wschodu, która znalazła zastosowanie w lecznictwie. Zawarty w niej tumeron pobudza namnażanie się komórek nerwowych w mózgu i wspomaga go w procesie regeneracji np. po chorobie. Kurkumina wykazuje też działanie antydepresyjne i przeciwlękowe.

Podczas wybierania preparatów z kurkumą warto wybierać te ze standaryzowaną zawartością kurkuminoidów.

Szczególną ostrożność w przyjmowaniu kurkumy powinny zachować kobiety w ciąży. Każdy, kto przyjmuje leki, dobrze by przed skorzystaniem z niego skonsultował się z lekarzem. Kurkumy nie należy łączyć np. z lekami na nadciśnienie, przeciwcukrzycowymi i przeciwpłytkowymi.

Polecane