Pacjenci.pl > Żywienie > 5 filarów skutecznego odchudzania. To naprawdę wystarczy!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 05.06.2023 17:03

5 filarów skutecznego odchudzania. To naprawdę wystarczy!

odchudzanie
canva

Któż nie marzy o pięknym, wysportowanym ciele? Niejedna osoba chciałaby sięgnąć po tabletkę odchudzająca, która w cudowny sposób spaliłaby tłuszcz i wyrzeźbiła sylwetkę. Producenci suplementów o tym wiedzą i reklamują swoje produkty wykorzystując to pragnienie. Jednak same suplementy nie wystarczą. W redukcję wagi trzeba włożyć wysiłek. Wbrew pozorom to nie jest trudne – wystarczy znać 5 filarów skutecznego odchudzania. A na czym polegają? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.

Same suplementy to za mało

„Często, chcąc zrzucić zbędne kilogramy chcemy iść trochę na skróty i sięgamy po suplementy na odchudzanie. Niestety, prawda jest taka, że żaden suplement nie pomoże nam pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej”. - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.

Stosowanie suplementów diety nie wystarczy, aby zredukować wagę ciała. Co prawda, wśród nich można znaleźć te, które mogą w pewien sposób wspomóc ten proces np. przez zmniejszenie apetytu, lecz zadziałają tylko w niewielkim stopniu. Każdy, kto chce pozbyć się zbędnych kilogramów w zdrowy sposób, musi… włożyć w to wysiłek. 

Nic nie przyspieszy naszego metabolizmu tak, jak zbilansowana dieta, odpowiednia podaż błonnika i wody oraz aktywność fizyczna”. - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.

Projekt bez nazwy - 2023-06-02T011703.529.png

Pijesz kieliszek wina po posiłku na trawienie? Eksperci alarmują, tylko sobie szkodzisz Dlaczego warto jeść ogórki kiszone? To samo zdrowie!

Dieta i podaż błonnika

„Abyśmy mogli chudnąć, musimy utrzymywać ujemny bilans energetyczny, czyli dostarczać organizmowi mniej kalorii, niż wynosi całkowite dzienne zapotrzebowanie”. - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.

Ujemny bilans energetyczny powoduje, że ciało zostaje zmuszone do skorzystania z zapasu energii. Najpierw sięga do mięśni i wątroby, później do tkanki tłuszczowej. Dzienne zapotrzebowanie energetyczne to kwestia indywidualna – inną przemianę materii ma osoba regularnie uprawiająca sport, inną ktoś, kto przez większość dnia siedzi przy biurku.

Aby osiągnąć ujemny bilans energetyczny, należy ustalić, ile wynosi nasze zapotrzebowanie kaloryczne i dostarczać organizmowi mniej kalorii niż wynosi ta wartość. Deficyt kaloryczny powinno się zmniejszać stopniowo.

Drugi filar odchudzania do podaż błonnika.

Warte uwagi są naturalne źródła błonnika, takie jak babka płesznik czy siemię lniane”. - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.

Spożywanie babki płesznik ogranicza wchłanianie węglowodanów i tłuszczy. A ilości błonnika w niej zawarte są ogromne! Co więcej, jej włókna pokarmowe nie podlegają trawieniu, pęcznieją w żołądku i tym samym przyspieszają metabolizm. Babka płesznik zwiększa też uczucie sytości.

Siemię lniane zawiera białko pomocne w redukowaniu wagi ciała. Dzięki niemu zmniejsza się apetyt, więc nie dochodzi do przejadania. Siemię lniane zawiera niewielką ilość cukru i skrobi, więc kolejną jego zaletą jest niska kaloryczność.

Możemy wspomóc się piperyną czy kurkumą, które delikatnie przyspieszą trawienie”. - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.

Aktywność fizyczna i picie wody

„Pamiętajmy jednak, że suplementy nie sprawią, że jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki znikną zbędne kilogramy i nie zastąpią dobrze zbilansowanej redukcji, czyli odpowiednio zaplanowanego odchudzania”. - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.

Aktywność fizyczna jest niezbędna w procesie odchudzania. Jednak aby wysiłek sprzyjał redukcji wagi, musi zostać dobrany do możliwości ćwiczącego. W przeciwnym wypadku może wręcz utrudnić odchudzanie. Warto robić z mięśni użytek przy każdej okazji – np. zamiast z windy lepiej wchodzić po schodach. Najskuteczniejsze ćwiczenia na odchudzanie to te angażujące wiele mięśni.

Bez wody nie ma metabolizmu i ustają procesy życiowe. Picie wody zwiększa też spalanie kalorii i sprawia, że zmniejsza się apetyt. Ile wody pić dziennie? To kwestia indywidualna, lecz przyjmuje się, że dorosły człowiek potrzebuje 35 ml wody na 1 kg masy ciała.

Higiena snu

Dużą rolę odgrywa także higiena snu”. - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.

Im zdrowszy sen, tym organizm lepiej funkcjonuje. Jakościowy sen usprawnia też metabolizm. Im niższa jakość snu, tym większe zaburzenie ośrodka głodu i sytości – to sprawia, że wzrasta ochota na produkty wysoko przetworzone i słodkie przekąski.

Osoby chcące zrzucić wagę powinny się wysypiać. Podczas snu dochodzi do regeneracji organizmu, uwalniają się hormony i reguluje się układ hormonalny. Osoby niewysypiające się mają niższy poziom leptyny i więcej kortyzolu, który z kolei zwiększa apetyt.

Dorosły człowiek powinien spać od 6 do 8 godzin w ciągu doby.

Polecane