Pacjenci.pl > Zdrowie > Tych leków lepiej nie brać po godzinie 18:00. Mogą całkowicie zrujnować spokojny sen
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 18.07.2023 17:00

Tych leków lepiej nie brać po godzinie 18:00. Mogą całkowicie zrujnować spokojny sen

stop
canva.com

Pewne leki i suplementy mają wpływ na nasz sen. Niektóre z nich mogą nas usypiać, inne zaś utrudniać zasypianie i powodować bezsenność. Aby zapewnić sobie spokojny sen, lepiej unikać przyjmowania niektórych środków farmakologicznych po godzinie 18. Jakich preparatów nie powinniśmy przyjmować wieczorem? 

Kortykosteroidy

Niektóre leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, takie jak kortykosteroidy, mogą pobudzać organizm i nasilać bezsenność. Lekarze zalecają ich zażywanie rano, również z tego powodu, że ból zazwyczaj jest najbardziej dokuczliwy po przebudzeniu. 

Projekt bez nazwy - 2023-07-18T163500.177.png
 

Cała prawda o suplementach diety w rozmowie z dietetykiem. Wszystko, co warto wiedzieć! Polacy nagminnie stosują te środki na biegunkę. Lekarz przed nimi ostrzega!

Antydepresanty

Leki przeciwdepresyjne, takie jak selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) mogą powodować znaczne pobudzenie i zaburzenia snu bądź też przeciwnie - nadmierną senność. Należy więc dostosować porę ich przyjmowania w zależności od reakcji pacjenta. 

Glukozamina i chondroityna

Glukozamina i chondroityna to suplementy diety stosowane w leczeniu bólu i zapalenia stawów, które wspomagają ochronę chrząstki przed zniszczeniem. Mogą jednak wywoływać niepożądane skutki, takie jak bezsenność czy bóle głowy. Zaleca się więc, aby przyjmować je wieczorem, po godzinie 18. 

Multiwitaminy

Niektóre suplementy diety, takie jak multiwitaminy, mogą zawierać składniki pobudzające, np. kofeinę, zieloną herbatę lub inne ekstrakty roślinne wpływające na naszą energię i koncentrację. Aby nie zakłócać snu, lepiej nie zażywać ich wieczorem. Najlepszym czasem na przyjęcie multiwitamin jest poranek.

Tagi: Zdrowie
Przyjmujesz leki na nadciśnienie? Uważaj na popularny preparat ziołowy!
brać leki
Niektóre leki pochodzą z natury, czyli zostały pierwotnie wyizolowane z roślin. Zioła i inne substancje naturalne mają działanie lecznicze, jednak często nie wiemy dokładnie, jakie stanowią zagrożenie. Samodzielne stosowanie preparatów ziołowych jest szczególnie niebezpiecznie, jeśli przyjmujemy przewlekle leki. Przyjrzyjmy się bliżej roślinie, która ma szczególną tendencję do interakcji z lekami, między innymi z lekami na nadciśnienie. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 
Czytaj dalej
Skutki uboczne farmakologicznego leczenia choroby afektywnej dwubiegunowej. Lekarz objaśnia
choroba psychiczna
Na chorobę afektywną dwubiegunową choruje ok. 2% populacji. Każdy przypadek jest inny, więc zdiagnozowanie choroby powoduje wiele trudności. Wbrew powszechnej opinii jej ofiarami nie są ludzie słabi psychicznie, lecz osoby, które wyróżnia silna psychika i mocna osobowość.  Właściwie dobrane środki stosowane w celu leczenia ChaD umożliwiają pacjentowi w miarę dobre funkcjonowanie, lecz powodują też skutki uboczne. Jakie są to skutki uboczne? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, psychiatrą lek. Adamem Bełdą, absolwentem Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Czytaj dalej
Polecane