Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Tych leków lepiej nie brać po godzinie 18:00. Mogą całkowicie zrujnować spokojny sen
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 18.07.2023 17:00

Tych leków lepiej nie brać po godzinie 18:00. Mogą całkowicie zrujnować spokojny sen

Leki, które źle wpływają na sen
canva.com

Pewne leki i suplementy mają wpływ na nasz sen. Niektóre z nich mogą nas usypiać, inne zaś utrudniać zasypianie i powodować bezsenność. Aby zapewnić sobie spokojny sen, lepiej unikać przyjmowania niektórych środków farmakologicznych po godzinie 18. Jakich preparatów nie powinniśmy przyjmować wieczorem?

Bierzesz suplementy? Przeczytaj poniższy wywiad:

Kortykosteroidy

Niektóre leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, takie jak kortykosteroidy, mogą pobudzać organizm i nasilać bezsenność. Lekarze zalecają ich zażywanie rano, również z tego powodu, że ból zazwyczaj jest najbardziej dokuczliwy po przebudzeniu.

Projekt bez nazwy - 2023-07-18T163500.177.png
 

Cała prawda o suplementach diety w rozmowie z dietetykiem. Wszystko, co warto wiedzieć! Polacy nagminnie stosują te środki na biegunkę. Lekarz przed nimi ostrzega!

Antydepresanty

Leki przeciwdepresyjne, takie jak selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) mogą powodować znaczne pobudzenie i zaburzenia snu bądź też przeciwnie - nadmierną senność. Należy więc dostosować porę ich przyjmowania w zależności od reakcji pacjenta. 

Glukozamina i chondroityna

Glukozamina i chondroityna to suplementy diety stosowane w leczeniu bólu i zapalenia stawów, które wspomagają ochronę chrząstki przed zniszczeniem. Mogą jednak wywoływać niepożądane skutki, takie jak bezsenność czy bóle głowy. 

Multiwitaminy

Niektóre suplementy diety, takie jak multiwitaminy, mogą zawierać składniki pobudzające, np. kofeinę, zieloną herbatę lub inne ekstrakty roślinne wpływające na naszą energię i koncentrację. Aby nie zakłócać snu, lepiej nie zażywać ich wieczorem. Najlepszym czasem na przyjęcie multiwitamin jest poranek.

Zobacz też:

Skąd się biorą kurzajki i jak się ich pozbyć? Podolog tłumaczy

Domowy sposób na gładką skórę. Wystarczą te dwa produkty

Kosztują grosze, a napinają chomicze policzki jak botoks. Te maści warto kupić

Polecane