Profilaktyka zdrowia. Skierowania na bezpłatne badania tylko do końca kwietnia
Tylko kilkanaście tygodni zostało do zakończenia programu Profilaktyka 40 plus, który został przedłużony do końca kwietnia 2025 r. Ministerstwo Zdrowia przedłużyło możliwość wykonania bezpłatnych badań dla osób po 40. roku życia, aby nawet spóźnialscy mogli z niego skorzystać.
Dla kogo bezpłatne badania?
Więcej czasu na wykonanie badań w ramach ubezpieczenia zdrowotnego to dodatkowa możliwość troski o swoje zdrowie. Program 40 plus ma na celu nie tylko profilaktykę, ale też skuteczną pomoc we wczesnym wykrywaniu wielu chorób. A wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy, że znajdują się w grupie ryzyka.
Dlaczego warto skorzystać z programu
„Program Profilaktyka 40 PLUS został stworzony z myślą o wykrywaniu ryzyka najczęstszych chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zaburzenia pracy wątroby i nerek, a także nowotwory – w tym prostaty (dla mężczyzn). Dzięki badaniom możesz zyskać pełny obraz swojego stanu zdrowia i odpowiednio wcześnie zareagować na niepokojące wyniki” – wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia.
Samo badanie to oczywiście za mało. Jeśli zostaną wykryte nieprawidłowości, pacjent ma świadomość, że należy wprowadzić pewne zmiany w swoim stylu życia, a w razie czego rozpocząć leczenie, aby jak najlepiej zadbać o swoje zdrowie. C
o ważne, realizacja badań w ramach programu nie wymaga osobistej wizyty w przychodni POZ w celu odebrania skierowania
. Pacjent korzysta w tym celu z e-skierowania, dostępnego po wypełnieniu ankiety online.
Prosty program i proste zasady
Aby do końca kwietnia skorzystać w możliwości, jakie oferuje Ministerstwo Zdrowia w ramach profilaktyki zdrowotnej, należy wypełnić ankietę zdrowotną, korzystając z:
- IKP (Internetowe Konto Pacjenta) w zakładce „Profilaktyka”
- aplikacji mojeIKP w zakładce „Profilaktyka”
- w przychodni POZ, która uczestniczy w programie
Po wypełnieniu ankiety pacjent automatycznie na konto IKP otrzymuje e-skierowanie na badania profilaktyczne . Kolejny krok to umówienie się na badania, a następnie wizyta u lekarza w celu ich analizy.
Ile razy mogę wziąć udział w programie?
Wbrew pozorom, nie jest to program jednorazowy i w razie potrzeby można wziąć w nim udział więcej niż raz (dwa, a nawet trzy razy). Wystarczy, jeśli od badań minie 12 miesięcy, aby ponownie umówić się na ich wykonanie.
„Jeśli minęło 12 miesięcy od Twojego pierwszego badania, automatycznie otrzymasz skierowanie na drugie badania. Skierowanie zostanie wystawione bez potrzeby ponownego wypełniania ankiety, a badania będą takie same, jak poprzednio” – tłumaczy Ministerstwo Zdrowia.
Należy przy tym pamiętać, aby każdorazowo skonsultować swoje wyniki z lekarzem POZ.
Do udziału w programie uprawnionych jest ok. 20 mln osób po 40. roku życia.
Skorzystało z nich nieco ponad 4 mln.
Źródło: gov.pl
Zobacz także:
Naukowcy potwierdzają: zimą rośnie liczba zawałów i ryzyko zatoru
#PrawoiZdrowie. System przyjęć na świadczenia z NFZ ma swoje zasady