Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Badania naukowe przy użyciu AI. Chcą opracować lek na starzenie
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 10.01.2025 07:00

Badania naukowe przy użyciu AI. Chcą opracować lek na starzenie

badania naukowe, starość
Fot. Canva/anusorn nakdee, KatarzynaBialasiewicz, Getty Images

Czy starość i związane z nią choroby wieku starczego można odsunąć w czasie lub ich uniknąć przy użyciu sztucznej inteligencji? Zespół polsko-brytyjskich naukowców jest przekonany, że tak, i to całkiem niedługo.

Długowieczność - czy to możliwe?

Badania nad problemem starzenia się ludzkiego ciała, choć jest to zjawisko naturalne i dotyczy każdego organizmu na ziemi, są podejmowane przez wielu badaczy na całym świecie. Jeden z zespołów wykorzystuje w tym celu współczesną technologię, opracowując leki oparte na sztucznej inteligencji. W swoich działaniach badacze koncentrują się na długowieczności i chorobach związanych z wiekiem. Założona przez dwie siostry (Carina Kern i Serena Kern Libera) firma badawcza LinkGevity, zrzeszająca polsko-brytyjskich naukowców, otrzymała na swoją pionierską pracę cel m.in. grant Women TechEU, finansowany w ramach programu Horizon Europe, flagowego programu finansowania badań i innowacji UE.

Z czego bierze się zakrzepica? Z nią „nie ma żadnych żartów” 7 objawów guza mózgu. Nigdy ich nie przegap

Identyfikacja chorób przy udziale technologii

Naukowcy w swoich badaniach wykorzystują swoją teorię starzenia się Blueprint (Blueprint Theory of Ageing). Jej działanie oparte jest na identyfikacji krytycznych ścieżek patologicznych, które są wspólne dla wielu chorób i stanów. Zdaniem naukowców jest to rozwiązanie o tyle przełomowe, że pozwala wyjść poza tradycyjne terapie pojedynczych chorób, umożliwiając w ten sposób rozwój terapii o szerszym zasięgu – ukierunkowanych na przyczyny wielu stanów chorobowych, które związane są z wiekiem.

Innowacja na najwyższym poziomie

Do tej pory badacze opracowali już dużo obiecujący środek terapeutyczny Anti-Necrotic, ukierunkowany na ścieżkę biologiczną powiązaną z sześcioma głównymi przyczynami zgonów na świecie. Co ciekawe, działania badaczy, które mogą pomóc w realizacji misji w odległych przestrzeniach kosmicznych i ochronie zdrowia astronautów zostały docenione nawet przez program Space-H NASA.

„Nasza platforma, oparta na sztucznej inteligencji, identyfikuje wspólne ścieżki molekularne w różnych chorobach, oferując potencjał do skuteczniejszego leczenia złożonych, wieloaspektowych schorzeń” – potwierdza dr Carina Kern, dyrektor generalna i współzałożycielka LinkGevity. 

Działania naukowców są niezwykle szerokie – nie chodzi bowiem o odkrywanie jednego leku na jedną chorobę, ale opracowanie terapii, która może być zastosowana w wielu schorzeniach. Odkrywanie leków za pomocą sztucznej inteligencji może skutecznie konkurować z tradycyjnymi metodami leczenia, które mają trudności z efektywnym leczeniem chorób związanych z wiekiem. Z czego to wynika? Wiele wskazuje na to, że jednym z powodów jest charakter chorób związanych z wiekiem – pojawiają się pod wpływem połączenia wielu czynników, a obecne, pojedyncze terapie sobie z tym nie radzą. 

Co ciekawe, opracowana technologia ma szerszy potencjał również poza ciałem człowiek, ponieważ może być stosowana w takich działaniach jak: konserwacja narządów, bioinżynieria i kriokonserwacja. Opracowane leki przeciwmartwicze Anti-Necrotic mają pomagać również w tworzeniu sztucznych tkanek i narządów człowieka poza jego ciałem. Czekamy na długofalowe efekty badań. 

Źródło: Global News, LinkGevity
 

Zobacz także:

Po tym poznasz, że masz zapchane żyły. Tak objawiają się zakrzepy

5 oczywistych oraz 5 nietypowych objawów raka nerek. Poznaj wczesne sygnały choroby

7 sygnałów z ciała, że może ci brakować witaminy D