Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > #PrawoiZdrowie > #PrawoiZdrowie. System przyjęć na świadczenia z NFZ ma swoje zasady
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 19.12.2024 18:24

#PrawoiZdrowie. System przyjęć na świadczenia z NFZ ma swoje zasady

kolejki na nfz, prawo i zdrowie
Fot. Canva/Robert Kneschke

- Działanie tzw. kolejki do świadczeń zdrowotnych finansowanych przez NFZ jest dość skomplikowane i w praktyce może przysporzyć wielu problemów zarówno podmiotom leczniczym jak i pacjentom - wskazuje radca prawny, Wojciech Koguciuk, z którym rozmawialiśmy na temat tego, jak w rzeczywistości działa kolejka przyjęć na NFZ i według jakich - enigmatycznych dla wielu osób - kryteriów wyznaczane są terminy wizyt. 

Każda placówka, która ma zawartą umowę z NFZ, prowadzi własną kolejkę przyjęć. Różnica pojawia się szczególnie w przypadku tzw. pacjentów pierwszorazowych, czyli osób, które rejestrują się po raz pierwszy albo też kolejny, z tym że na nowe świadczenie w danej placówce. Umieszcza się na ich listach oczekujących inaczej niż pacjentów kontynuujących leczenie, których termin udzielenia świadczenia wynika po prostu z planu leczenia. 

Pierwszeństwo w udzielaniu świadczeń zdrowotnych

Najważniejsza jest zasada pierwszeństwa, czyli przyznawanie świadczeń w kolejności zgłoszeń pacjentów, z reguły zgodnie z harmonogramem pracy danej placówki, m.in. dni i godzin przyjmowania pacjentów. Jest to podyktowane chęcią zapewnienia równego, sprawiedliwego i nikogo niedyskryminującego dostępu do opieki zdrowotnej.

– „Czyli zgodnie z ogólną zasadą, że liczy się termin zgłoszenia się pacjenta do placówki” – potwierdza Wojciech Koguciuk. – „W związku z powyższym prowadzone są listy oczekujących, które w teorii mają zapewniać poszanowanie zasady sprawiedliwego, równego, niedyskryminującego i przejrzystego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej”.

Dodatkowo listy oczekujących muszą być prowadzone zgodnie z kryteriami medycznymi. 

Luka w ubezpieczeniu? Po 30 dniach możesz sam zacząć płacić za leczenie Zmiany w systemie wsparcia. Nowe zasady przyznawania świadczeń dla osób niepełnosprawnych

Kryteria medyczne w udzielaniu świadczeń zdrowotnych

Kwalifikacja na listę oczekujących odbywa się na zasadzie kryteriów medycznych stosowanych względem każdego pacjenta. Jak podkreśla nasz ekspert, umieszczając pacjentów na listach oczekujących, świadczeniodawca powinien wziąć pod uwagę:

  1. stan zdrowia pacjenta
  2. rokowania co do dalszego przebiegu choroby
  3. obecność chorób współistniejących, które mają wpływ na daną chorobę
  4. ryzyko wystąpienia, utrwalenia lub pogłębienia niepełnosprawności

Powyższe wytyczne nie dotyczą pacjentów znajdujących się w stanie wymagającym udzielenia nagłej pomocy. W takich przypadkach świadczenie jest udzielane poza kolejnością.

Kategoria medyczna, do której przydzielany jest pacjent

Radca prawny Wojciech Koguciuk zaznacza, że stosując wskazane kryteria medyczne, dany pacjent kwalifikowany jest do określonej kategorii medycznej, w której uwzględnia się:

  1. przypadek pilny (jeżeli istnieje konieczność pilnego udzielenia świadczenia ze względu na dynamikę procesu chorobowego i możliwość szybkiego pogorszenia stanu zdrowia lub znaczącego zmniejszenia szans na powrót do zdrowia)
  2. przypadek stabilny

I tak, świadczeniobiorcę zakwalifikowanego do kategorii medycznej „przypadek pilny” umieszcza się na liście oczekujących przed osobami zakwalifikowanymi do kategorii „przypadek stabilny”.  

„Dodatkowo jest szeroka grupa pacjentów, która ma prawo do świadczeń finansowanych z NFZ poza kolejnością. Czas oczekiwania w kolejce do lekarza jest często uzależniony od możliwości danej placówki, np. ilości łóżek i specjalistów, a także liczby zgłaszających się pacjentów” – podsumowuje ekspert. 
 

Zobacz także:

Męska depresja. Najgroźniejsze objawy można łatwo przeoczyć

#PrawoiZdrowie. Co zrobić, gdy prawa pacjenta są łamane? Radca prawny wskazuje kilka możliwości

#PrawoiZdrowie. Pacjenci nie mają pełnej wiedzy nt. swoich praw. Radca prawny wyjaśnia

#PrawoiZdrowie. Poszanowanie godności pacjenta. Czy polskie szpitale spełniają wymagania?
prawa pacjenta, informacja w szpitalu, dostęp do informacj
Wyniki kontroli Najwyższej Izby Kontroli (NIK) z lipca 2024 roku ujawniają, że prawo pacjentów do informacji jest najczęściej naruszanym prawem w polskich szpitalach. Aż 65% skontrolowanych placówek nie zapewniało pacjentom pełnego dostępu do wymaganych prawem informacji. Dodatkowo, na porządku dziennym były naruszenia prawa do intymności – zdewastowane łazienki, brak parawanów i sanitariaty bez zamków to tylko niektóre z przykładów.Radca prawny Wojciech Koguciuk, zajmujący się na co dzień szkoleniami z praw pacjenta, obsługą podmiotów leczniczych, instytutów badawczych oraz badaniami klinicznymi, w rozmowie z portalem Pacjenci.pl wyjaśnia, jakie prawa przysługują pacjentom w tych kwestiach i jak wygląda ich przestrzeganie w praktyce. 
Czytaj dalej
95 proc. osób nie wie, że na nią choruje. Nieleczona prowadzi do nowotworów
95 proc. osób nie wie, że na nią choruje. Nieleczona prowadzi do najgorszych nowotworów
Celiakia to jedna z najbardziej nieuchwytnych chorób autoimmunologicznych. Nieleczona jest jednak bardzo niebezpieczna. Może prowadzić do groźnych chorób, takich jak nowotwory przełyku czy gardła. Aż 95 proc. nie wie, że na nią choruje.Jak podaje labtestonline.pl, z danych szacunkowych wynika, że choroba występuje z częstością 1 na 300 osób. Z badań wynika jednak, że występuje znacznie częściej, bo nawet u 1 na 100 osób. Zachorować można w każdym wieku, choć celiakię najczęściej diagnozuje się u dzieci i dorosłych w wieku 30-40 lat.
Czytaj dalej