Pacjenci.pl Zdaniem Lekarza Przeciążenia po pieszych wycieczkach. Fizjoterapeutka o tym, jak sobie z nimi poradzić
Fot. Freepic/ Znany lekarz

Przeciążenia po pieszych wycieczkach. Fizjoterapeutka o tym, jak sobie z nimi poradzić

19 sierpnia 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Długo weekend za nami. Część z nas wybrała wypoczynek nad morzem, część zapewne w górach, a jeszcze inni oddali się intensywnemu zwiedzaniu. Ci, którzy wybrali pieszą wędrówkę mogą czuć zmęczenie oraz ból mięśni. To oczywiście normalne, jeśli nasz organizm nie jest przyzwyczajony do długotrwałego wysiłku. Jak zatem złagodzić te dolegliwości? Radzi fizjoterapeutka Agnieszka Zaleska-Czapla.

Jak poradzić sobie z przeciążeniami po pieszych wycieczkach?

Choć piesze wędrówki potrafią dawać radość, relaks i satysfakcję, po powrocie do domu możemy poczuć nie lada zmęczenie, a we znaki daje się nam ból mięśni. Jak zatem w prosty sposób poradzić sobie z powycieczkowym bólem mięśni?

Fizjoterapeutka Agnieszka Zaleska-Czapla na Instagramie Osteomedic Kraków radzi, by najpierw postawić na rozciąganie oraz regenerację . Po każdej pieszej wycieczce warto poświęcić chwilę na rozciąganie . Pomoże to zrelaksować mięśnie praz zmniejszyć ryzyko zakwasów. Nie zapominajmy też o regeneracji, gdyż ciepła kąpiel lub też masaż mogą zdziałać cuda.

Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu i zdrowej diecie

Pamiętajmy też o odpowiednim nawodnieniu oraz zdrowej diecie, gdyż przyspieszają one regenerację. Woda, elektrolity oraz składniki odżywcze są niezbędne do odbudowy mięśni oraz uzupełnienia energii.

Warto też dodać, że jeśli planujemy kolejne piesze wycieczki, stopniowo zwiększajmy dystans oraz intensywność. Dzięki temu nasze ciało z czasem przyzwyczai się do większego wysiłku.

Odpowiedni odpoczynek to podstawa

No i oczywiście nie możemy zapominać o odpowiednim odpoczynku. Trzeba po prostu dać ciału czas na regenerację, aby móc w pełni cieszyć się kolejnymi, wspaniałymi i długimi wycieczkami.

Ważna jest również pomoc fizjoterapeuty. Specjalnie dobrane ćwiczenia mogą wzmocnić mięśnie, poprawić elastyczność oraz koordynację. Fizjoterapeuta może też zastosować techniki manualne, takie jak chociażby masaż tkanek głębokich, które świetnie złagodzą napięcie mięśniowe oraz przyspieszą regenerację.

Czytaj też:

Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie. Wyjaśnia fizjoterapeuta

Całe życie się odchudzasz, ale nie widzisz efektów? To może być lipodemia

Twój kark tak wygląda? To tzw. wdowi garb. Te 3 proste ćwiczenia pomogą go usunąć

Jak często robić pedicure? Podolog tłumaczy. "Stare stylizacje niszczą paznokcie"
Ciała obce w przełyku: Lekarz tłumaczy, co najczęściej wyciąga z gardeł pacjentów
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko