Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Ciała obce w przełyku: Lekarz tłumaczy, co najczęściej wyciąga z gardeł pacjentów
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 16.08.2024 10:29

Ciała obce w przełyku: Lekarz tłumaczy, co najczęściej wyciąga z gardeł pacjentów

Ciało obce, gardło
Fot. Freepic

Ciała obce w przełyku to przedmioty, które po przedostaniu się do światła przełyku zostają zawieszone na jego ścianie lub też nie są w stanie go przejść z uwagi na swoją wielkość oraz kształt. Najczęstszymi miejscami zatrzymywania się ciał obcych w przełyku są fizjologiczne zwężenia przełyku. Dominuje pierwsze zwężenie, czyli okolica ust przełyku.

Obecność ciała obcego w przełyku to jedna z najczęstszych przyczyn hospitalizacji pacjentów na oddziałach laryngologii. Dr  hab.n.med. Mirosław Szczepański, laryngolog za pośrednictwem mediów społecznościowych zdradził,  co lekarze znajdują najczęściej u pacjentów dorosłych lub też u dzieci w drogach oddechowych i górnym odcinku przewodu pokarmowego.

Co lekarze znajdują najczęściej w przełykach pacjentów?

Ciała obce w przełyku to przedmioty i kęsy jedzenia, które po dostaniu się do przełyku przyczepiły się do jego ścian lub z powodu dużego rozmiaru nie są w stanie przejść dalej. Ciała obce zatrzymują się w okolicy ust przełyku, najczęściej połykane są monety, plastikowe lub też metalowe fragmenty przedmiotów i baterie, a najpewniejszą metodą ich usuwania jest metoda endoskopowa.

Dr hab.n.med. Mirosław Szczepański tłumaczy, co lekarze najczęściej znajdują u pacjentów w przełyku. “Numer jeden to ość i tutaj dominuje okres wigilijny. Numer dwa protezy zębowe u osób starszych. Numer trzy fragmenty jedzenia, jakieś twarde najczęściej. Numer cztery - różne rzeczy typu zabawki, monety, klocki i tak dalej” - podkreśla lekarz.

Dlaczego ciała obce są tak bardzo niebezpieczne?

Szczepański wyjaśnia też, dlaczego ciała obce są tak niebezpieczne, zwłaszcza te ostre. “Dlatego że numer jeden, mogą spowodować perforacje, czyli przedziurawienie przełyku. Numer dwa, mogą zatkać drogi oddechowe, prowadząc do duszności bądź uduszenia się. Numer trzy, powodują stan zapalny, a co za tym idzie infekcja” - zdradza.

Lekarz wyjaśnia też, co zrobić w sytuacji podejrzenia ciała obcego. Najważniejszą zasadą jest to, by nie panikować. Po drugie, starajmy się raczej nie wyciągać samemu, chyba że jest to w jamie ustnej. Po trzecie, warto udać się do lekarza.

Kogo najczęściej dotyczy ten problem?

Warto zaznaczyć, że choć wypadek z utknięciem ciała obcego w przełyku może się zdarzyć każdemu, najczęściej ten problem dotyczy: osób w podeszłym wieku, zwłaszcza cierpiących na zaburzenia połykania, nieposiadających zębów lub będących po zabiegach operacyjnych w okolicy krtani i gardła, osób chorych psychicznie, alkoholików, więźniów, osób chorujących na zapalenie przełyku, raka przełyku i zwężeń wynikających z innych jednostek chorobowych.

Czytaj też:

Tak wyleczysz zapalenie krtani w domu. Lekarz zdradza sprawdzone sposoby

Sprawdzone sposoby, jak odetkać zatkany nos?

Prof. Henryk Skarżyński: Pandemia zapoczątkowała gwałtowny rozwój telemedycyny