Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Twój kark tak wygląda? To tzw. wdowi garb. Te 3 proste ćwiczenia pomogą go usunąć
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 24.09.2023 10:45

Twój kark tak wygląda? To tzw. wdowi garb. Te 3 proste ćwiczenia pomogą go usunąć

ból karku
canva

Wdowi garb jest potocznym określeniem na deformację tkankową. Dawniej był to problem głównie starszych kobiet, obecnie wadę tę mają również młodzi ludzie, zbyt długo przesiadujący przed komputerem. Jak rozpoznać wdowi garb? Dlaczego powstaje? Jak go leczyć? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Czym jest wdowi garb?

Wdowi garb, nazywany również bawolim karkiem lub garbem tłuszczowym, jest deformacją tkankową w pobliżu odcinka szyjno-piersiowego. Jest to zgrubienie powstałe na karku. Garbem jest nagromadzona tkanka tłuszczowa, stanowiąca dla niektórych wręcz źródło kompleksów, ale i bólu. Z jego powodu sylwetka zaczyna się pochylać. Zazwyczaj jest to problem kobiet. Wdowi garb nie jest tylko problemem natury estetycznej. Może powodować również:

 • nawracające bóle głowy i potylicy,
 • szumy uszne,
 • zawroty głowy,
 • drętwienie kończyn,
 • sztywność mięśni,
 • osłabienie siły rąk,
 • osłabienie siły mięśni okolicy obręczy barkowej,
 • pieczenie skóry w okolicy karku.

Projekt bez nazwy - 2023-09-23T184244.352.png

Nietypowy ból, który wywołuje nowotwór. Bardzo łatwo go zbagatelizować Bóle kręgosłupa – przyczyny, diagnostyka oraz leczenie bólu kręgosłupa

Ćwiczenia na wdowi garb

Wdowiego garbu można się pozbyć. Jednak osoby z tą dolegliwością warto by skonsultowały się ze specjalistą, by ustalił przyczyny choroby, które trzeba usunąć. Są nimi niewłaściwe przyzwyczajenia związane z przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała. Ćwiczenia warto zacząć wykonywać już po konsultacji ze specjalistą. By okazały się skuteczne, należy ćwiczyć systematycznie i być cierpliwym – wdowiego garbu nie pozbędziemy się z dnia na dzień.

 • 1 ćwiczenie

Stań tyłem do ściany, by pośladki, kręgosłup, szyja i głowy mogły jej dotknąć. Spleć palce dłoni i podnieś do góry, próbując przy tym dotknąć nimi ściany. W pozycji wytrzymaj ok. 10-15 sekund i się rozluźnij. Wykonaj od 5 do 10 powtórzeń.

 • 2 ćwiczenie

Połóż się plecach na płaskiej powierzchni. Podegnij nogi. Następnie przesuń wyprostowane lub zgięte ręce tak, jakbyś robił na śniegu aniołka. By ćwiczenia było efektywne, pracuj w maksymalnym możliwym zakresie ruchu.

 • 3 ćwiczenia

Do wykonania ćwiczenia potrzebna będzie guma oporowa lub pasek do spodni czy szlafroka. Złap przedmiot w dłonie tak, by rozłożyć ręce szeroko na boki. Następnie przenieś gumę lub pasek nad głową i później za plecy. Powróć do pierwotnej pozycji, przenosząc przedmiot przed siebie.

Każde z ćwiczeń powinno się wykonać kilkukrotnie. Warto traktować je przede wszystkim jako uzupełnienie fizjoterapii.


 

 

Dlaczego powstaje wdowi garb?

Wdowi garb jest obecnie dolegliwością zarówno młodszych, jak i starszych osób. Powodem jest siedzący tryb życia i nieprawidłowa, pochylona pozycja ciała podczas korzystania z telefonu lub komputera. Wdowi garb powodują także nadwaga, otyłość, osteoporoza, schorzenia kręgosłupa i predyspozycje genetyczne. Powstaje on latami, dlatego tak ważne jest zapobieganie

 

Tagi: Zdrowie
Polecane