Całe życie się odchudzasz, ale nie widzisz efektów? To może być lipodemia
Restrykcyjna dieta, liczenie kalorii, ćwiczenia, a efektów nie widać… Jeśli ten schemat nie jest Ci obcy, być może cierpisz na lipodemię, czyli “chorobę grubych nóg”.
Lipodemia to choroba, która choć nie powoduje groźnych powikłań, uprzykrza życia. Chorzy wyglądają nieproporcjonalnie – mogą mieć szczupłe ręce i tęgie nogi, choć nie mają nadwagi. Jakie są objawy lipodemii? Skąd się bierze i jak z nią walczyć?
Czym jest lipodemia?
Lipodemia, nazywana też "chorobą grubych nóg" czy obrzękiem tłuszczowym, to schorzenie polegające się na nadmiernym odkładaniu tkanki tłuszczowej na nogach – od kostek aż po uda, omijając stopy.
Osoby chore na lipodemię wyglądają nieproporcjonalnie – mogą mieć chudy brzuch, twarz, ale tęgie kończyny. Ważne jest to, że chorzy nie muszą cierpieć na otyłość – ich BMI może być w normie. Choroba przebiega w kilku stadiach.
Stadia lipodemii:
- pierwsze – trwa kilka lat, skóra staje się mniej elastyczna, pojawiają się na niej drobne guzki przypominające cellulit,
- drugie – guzki z tkanki tłuszczowej zaczynają twardnieć, na skórze pojawiają się widoczne gołym okiem nierówności,
- trzecie – ostatnie stadium choroby, zmiany są już widoczne z daleka i bardzo bolesne, obwód kończyn zwiększa się kilkukrotnie.
Jakie są przyczyny lipodemii?
Przyczyny lipodemii nie są dobrze znane. Wiadomo jednak, że choroba ma związek ze zmianami hormonalnymi, ponieważ jej pierwsze objawy obserwuje się najczęściej w okresie dojrzewania, gdy zmienia się ciało.
Możliwe przyczyny lipodemii:
- uwarunkowania genetyczne,
- zmiany hormonalne,
- zaburzenia krążenia,
- zaburzenia lipidowe.
Mitem jest, że choroba bierze się z braku aktywności fizycznej, siedzącego trybu życia czy nieodpowiedniej diety. Te czynniki wpływają na masę ciała, ale nie na rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, która w przebiegu lipodemii odkłada się niemalże wyłącznie na nogach.
Jakie są objawy lipodemii?
Lipodemia – objawy:
- zwiększenie obwodu nóg,
- podskórne guzki,
- bolesność i pieczenie nóg,
- uczucie ciężkich nóg,
- obcieranie się od wewnętrznej strony ud,
- nadwrażliwość skórna.
Jak wygląda diagnostyka lipodemii? Jakie badania wykonać?
Nie istnieją badania, które mogłyby potwierdzić lub zaprzeczyć zachorowaniu na lipodemię. Diagnoza jest stawiana przez lekarza na podstawie obserwacji pacjentki, badania fizykalnego oraz wywiadu. Konieczne jest również wykluczenie innych chorób, np. zakrzepicy.
Lipodemii niestety nie da się wyleczyć. Można jedynie łagodzić jej skutki: robić masaże, drenaż limfatyczny, kompresoterapię, zabiegi aparatem Boa. Pomóc mogą również zabiegi lipolizy oraz liposukcja.
Zobacz też:
Jak schudnąć z brzucha? Wyeliminuj trzy produkty i zbadaj jeden hormon
Operacja zmniejszenia żołądka. Kto się do niej kwalifikuje?
Prof. Mariusz Wyleżoł: Nie istnieje coś takiego jak „zdrowa otyłość”