Przepukliny zewnętrzne – rodzaje i leczenie
Przepukliny zewnętrzne – przyczyny
Przepukliny zewnętrzne – objawy
Przepukliny zewnętrzne – rodzaje
Przepukliny zewnętrzne – leczenie
Przepukliny zewnętrzne – przyczyny
Przyczyny powstawania przepuklin zewnętrznych to przede wszystkim:
- wady w budowie anatomicznej płodu,
- choroby współistniejące dotyczące jamy brzusznej,
- przeciążenia fizyczne,
- wady przepony,
- palenie papierosów,
- osłabione mięśnie brzucha,
- niedrożność jelit,
- częste wzdęcia i problemy gastryczne.
Przepukliny zewnętrzne – objawy
Objawy przepuklin zewnętrznych uzależnione są od danego rodzaju przepukliny, jednak można wyróżnić zestaw objawów, który towarzyszy wszystkim przepuklinom
Pierwszym charakterystycznym objawem przepukliny jest miękki, elastyczny guz, który w pierwszej fazie choroby daje rozprowadzić się po jamie brzusznej.
Drugim objawem przepukliny zewnętrznej jest ból, który charakteryzuje się uczuciem ciągnięcia. Do tego dochodzi także pieczenie podczas uciskania guza oraz w trakcie przemieszczania się zawartości worka przepuklinowego.
Kolejnym objawem przepukliny zewnętrznej, po którym można rozpoznać u siebie tę przykrą dolegliwość, jest promieniowanie bólu na inne okolice ciała zwłaszcza podczas wprowadzania ciśnienia do jamy brzusznej, tj. kasłania, śmiechu, podnoszenia ciężarów, wypróżniania. Ból promieniuje także po długim siedzeniu lub staniu w jednym miejscu i każdych pozycjach bez ruchu, które przyjmujemy długotrwale.
Przepukliny zewnętrzne – rodzaje
Przepukliny zewnętrzne są często występującym schorzeniem w obrębie jamy brzusznej. Rodzaje przepuklin zewnętrznych to:
1. Przepuklina brzuszna:
a. Przepuklina pępkowa: to przepuklina powstała u dzieci z wrodzoną wadą anatomiczną. Przepuklina pępkowa, która pojawia się u dorosłych, jest chorobą nabytą, zwykle wśród kobiet, w wyniku ciąży.
b. Przepuklina pachwinowa: to najczęściej występująca postać przepukliny w obrębie brzucha. Stanowi aż 75% wszystkich przypadków przepuklin zewnętrznych. Wyróżnia się dwa rodzaje przepukliny pachwinowej: skośną i prostą. Objawia się jelitem przeciskającym się do pachwiny i silnym bólem w jej obrębie.
c. Przepuklina kresy białej: to przepuklina charakteryzująca się objawami podobnymi do choroby wrzodowej. Pojawia się w linii pośrodkowej ciała w nadbrzuszu między pępkiem a mostkiem.
d. Przepuklina po operacji: powstaje w momencie gojenia się rany. Przyczyną powstawania tego rodzaju przepukliny jest nieprawidłowy przebieg operacji chirurgicznej. Problem powstaje w momencie zamykania jamy brzucha lub przez krwiaki i zakażenia.
e. Inne rodzaje przepuklin brzusznych: przepukliny brzuszne zewnętrzne można podzielić jeszcze na przepuklinę nadbrzuszną, przepuklinę podbrzuszną, przepuklinę okołostomijną oraz przepuklinę lędźwiową.
2. Przepuklina pępowinowa: pojawia się u płodu i jest skutkiem ostrych zaburzeń na tle genetycznym. Dzieci, które rodzą się z tą przepukliną mają wiele innych chorób współistniejących, które dotyczą przede wszystkim wad mózgu czy serca.
3. Przepuklina kręgosłupa: przepuklina kręgosłupa to innymi słowy wypadający dysk, który dotyczy lędźwiowego odcinka kręgosłupa.
4. Przepuklina cewy nerwowej: charakteryzuje się wadami cewy nerwowej i powstaje już w życiu płodowym.
a. Przepuklina mózgowa: to jeden z rodzajów przepukliny cewy nerwowej. Objawy to uwypuklenie tkanki mózgu w wyniku ubytku części kości czaszki. Prowadzi do trwałego upośledzenia umysłowego.
b. Przepuklina rdzenia kręgowego: drugi rodzaj przepukliny cewy nerwowej objawia się wadą kręgosłupa, która objawia się niedorozwojem kręgów otaczających rdzeń kręgowy i jego struktury.