Pacjenci.pl Żywienie Przyczynia się do nowotworów układu pokarmowego. Jemy to codziennie
Fot. Canva/instagram.com/dr_paulaihnatowicz

Przyczynia się do nowotworów układu pokarmowego. Jemy to codziennie

8 października 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Dieta ma zasadniczy wpływ na stan naszego zdrowia, podkreślają to zarówno specjaliści od żywienia, jak i dietetycy. Weźmy np. czerwone mięso. Zgodnie z rekomendacjami, nie powinniśmy przekraczać 1-2 posiłków z tym produktem tygodniowo. Jemy go natomiast o wiele więcej, podczas gdy badania jasno wskazują, że wiąże się to z wyższym prawdopodobieństwem zachorowania np. na cukrzycę, chorobę wieńcową, czy nowotwór.

Nowotwory przewodu pokarmowego, w tym rak żołądka, rak przełyku i rak jelita grubego, stanowią 15 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory w Polsce. Choć czynniki, które sprzyjają tym chorobom, są różne, wiele zależy tu od tego, w jaki sposób się odżywiamy. „Top produkt, który przyczynia się do raka przełyku, żołądka, czy jelita grubego to przetworzone czerwone mięso” – podkreśla dr dietetyki, Paula Ihnatowicz.

Ile mięsa dziennie można jeść?

Wiele osób nie jest w stanie wyobrazić sobie, że można nie jeść mięsa. Mało tego – dla nich obiad bez mięsa, to nie obiad. To myślenie stereotypowe, bo obiad w żadnym razie nie jest równoznaczny ze spożyciem mięsa. By dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych do życia i zdrowia składników, danie można skomponować zupełnie inaczej. Wegetarianie i weganie także mają doskonałe wyniki badań , jeśli dbają o to, co jedzą i jaki tryb życia prowadzą.

Jednak to myślenie, że bez mięsa nie można się porządnie najeść, zbiera żniwo. Mnóstwo ludzi je mięso, często czerwone i przetworzone , pod postacią wędlin, kiełbas, kabanosów – nie tylko karkówki czy schabowego na obiad – kilka razy dziennie. Dziennie! Podczas gdy nie powinniśmy przekraczać 2 porcji tygodniowo...

Fot. Pixabay/ congerdesign
To typowy objaw raka trzustki. Ma go 75 proc. chorych
215 zł co miesiąc dla chorych na cukrzycę. Z początkiem listopada wchodzi nowy okres zasiłkowy

Jedzenie dużych ilości czerwonego mięsa prowadzi do licznych chorób

Wysokie spożycie przetworzonego czerwonego mięsa wiąże się z wyższym ryzykiem zachorowania m.in. na chorobę wieńcową, cukrzycę, udar, czy nowotwór:

Z metaanalizy 9 badań prospektywnych z  udziałem 1  330  352 osób wynika, iż  wysokie spożycie mięsa w  porównaniu z  niskim, wiąże się ze  wzrostem ryzyka zgonu o  10% dla mięsa nieprzetworzonego, o  23% dla mięsa przetworzonego i  o 29% dla mięsa ogółem.

W innym badaniu amerykańskim naukowcy wykazali, iż spożywanie jednego posiłku dziennie z  mięsa przetworzonego wiązało się ze  wzrostem ryzyka zgonu ogółem o  20%, zgonu sercowo-naczyniowego o  21% i  ryzyka raka o  16%. Autorzy tej pracy wykazali również, iż zastępowanie mięsa czerwonego innym produktem (drób, ryby, produkty pełnoziarniste) zmniejsza ryzyko zgonów o  7-19%.  Zmniejszenie spożycia mięsa czerwonego do  około 42 g /dobę wiązało się ze  zmniejszeniem ryzyka zgonów  o  9,3% u  mężczyzn i  o 7,6% u  kobiet – pisze prof. dr hab. n. med. Longina Kłosiewicz-Latoszek z  Instytutu Żywności i  Żywienia dla ncez.pzh.gov.pl.

„Przetworzone, czerwone mięso” to samo zło

Przetwarzanie mięsa obejmuje metody takie jak solenie, wędzenie, peklowanie i dodawanie konserwantów (np. azotanów i azotynów). Podczas tych procesów mogą powstawać szkodliwe substancje chemiczne, takie jak nitrozoaminy czy wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, o potwierdzonym działaniu rakotwórczym. Ponadto regularne spożywanie przetworzonych produktów mięsnych może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego w organizmie, co jest jednym z mechanizmów wspierających rozwój raka.

Na ten temat wypowiedziała się także dr dietetyki Paula Ihnatowicz (@ dr_paulaihnatowicz) na Instagramie:

Top produktem, który przyczynia się bardzo szybko do nowotworów, szczególnie żołądka , przełyku, czy jelita grubego jest przetworzone czerwone mięso. To jest bardzo ważne: przetworzone-czerwone-mięso. Przetworzone czerwone mięso będzie działało najbardziej niekorzystnie na nasze zdrowie, kontra, np., nieprzetworzone czerwone mięso, nieprzetworzone białe mięso, czy kontra przetworzone białe mięso”.

„Ta biała szynka nadal pozostaje lepszą opcją i nie ma aż tak kancerogennego działania, ale nadal nie jest to zdrowy produkt i nadal powinien on być bardzo ograniczony. Natomiast najgorszymi produktami są wszelkie szynki, kabanosy, parówki i kiełbasy, czyli przetworzone czerwone mięso, z dodatkiem soli, konserwantów, i innych szkodliwych dodatków, które przyczyniają się do wielu dolegliwości zdrowotnych”.

Zobacz także:

To mięso to skarbnica wartości odżywczych. Polacy boją się je jeść

Wiele osób nie myje mięsa i naraża swoje zdrowie. Biotechnolożka załamuje ręce: To nielogiczne

W tych 5 częściach kurczaka roi się od pasożytów. Jedną z nich jemy non stop i zachwalamy, jak chrupie

To oznaki, że trzeba zrobić gastroskopię. Nawet przed 45. rokiem życia
28-latek zmarł podczas leczenia zębów. Rodzina chce zadośćuczynienia od szpitala
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko