Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > To typowy objaw raka trzustki. Ma go 75 proc. chorych
Daria  Siemion
Daria Siemion 07.10.2024 12:33

To typowy objaw raka trzustki. Ma go 75 proc. chorych

Zatroskana lekarka patrzy w monitor
Fot. Shutterstock / fizkes

Rak trzustki to podstępny i cichy nowotwór, który latami może nie dawać żadnych objawów, by ostatecznie zaatakować z pełną siłą. Są jednak pewne symptomy, które mogą świadczyć o rozwoju choroby. Niektóre z nich widać na skórze.

Rak trzustki – jeden z najgorszych nowotworów

Rak trzustki zajmuje w Polsce 9. miejsce wśród najczęściej występujących nowotworów złośliwych u mężczyzn i 10. u kobiet. Jedynie 5 proc. pacjentów przeżywa 5 lat od momentu rozpoznania choroby. 

Głównym powodem tak wysokiej śmiertelności jest późne postawienie diagnozy. Rak trzustki rozwija się powoli, dając niespecyficzne objawy, które łatwo przypisać innym, mniej groźnym schorzeniom, np. niestrawności czy bólom żołądka.

Dopiero zaawansowane stadium choroby, wiążące się z obecnością przerzutów i znacznym wyniszczeniem organizmu, zmusza pacjentów do szukania pomocy. Wielu z nich do wizyty u lekarza skłania zmiana zabarwienia skóry, a dokładniej żółtaczka.

1 na 8 kobiet zachoruje na ten nowotwór. Ważny apel ekspertów Kapsuła onkologiczna. Nowa maszyna do wykrywania raka piersi testowana w Krakowie

Żółtaczka objawem raka trzustki

Żółtaczka to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów raka trzustki, który występuje u około 75 proc. chorych. Choć sama żółtaczka nie jest chorobą, jej obecność może świadczyć o poważnych schorzeniach, jak właśnie nowotwór. 

Żółtaczka objawia się żółtym zabarwieniem skóry oraz białek oczu i jest spowodowana nadmiarem bilirubiny – substancji powstającej w wyniku rozkładu hemoglobiny, znajdującej się w zużytych krwinkach czerwonych.

Żółtaczka
Żółtaczka objawia się żółtym zabarwieniem białek oczu Fot. Dr. Thomas F. Sellers / Emory University

W przypadku raka trzustki, żółtaczka jest efektem ucisku dróg żółciowych przez guz, najczęściej zlokalizowany w głowie trzustki. Ucisk ten utrudnia odpływ żółci z wątroby do jelita, co prowadzi do wzrostu poziomu bilirubiny we krwi i w konsekwencji do zażółcenia skóry. 

W niektórych przypadkach żółtaczka może być wywołana przez powiększone węzły chłonne lub przerzuty do wątroby, które uszkadzają jej funkcję. Schorzenie może mieć też inne, niezwiązane z chorobą onkologiczną przyczyny, jak np. marskość wątroby czy zespół Gilberta.

Inne objawy raka trzustki

  • osłabienie organizmu, 
  • szybkie uczucie sytości,
  • spadek masy ciała,
  • ból w jamie brzusznej,
  • ból promieniujący do pleców lub łopatki,
  • świeżo wykryta cukrzyca,
  • świeżo wykryte zakrzepowe zapalenie żył,
  • smoliste stolce i ciemny mocz,
  • świąd skóry,
  • nudności i wymioty.

Diagnostyka i leczenie raka trzustki

W diagnostyce raka trzustki wykorzystuje się badania obrazowe takie jak ultrasonografia (USG), tomografia komputerowa (TK) i rezonans magnetyczny (MRI). Na chorobę może wskazywać obecność guza i poszerzenie dróg żółciowych, jednak do postawienia ostatecznej diagnozy konieczna jest biopsja.

Jedyną skuteczną metodą leczenia raka trzustki, dającą szansę na całkowite wyleczenie, jest operacja chirurgiczna polegająca na usunięciu trzustki (resekcja). Niestety można ją wykonać tylko u 15 proc. chorych – reszta trafia do lekarza zbyt późno, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium. 

Zobacz też:
Tak wygląda mocz przy raku trzustki. Nigdy go nie ignoruj

Ten kolor stolca to sygnał ostrzegawczy! Onkolog kliniczny wskazał na niepokojący objaw

10 sygnałów alarmowych, że w jelicie rozwija się rak! Nie przegap ich!