Miał raka jelita 4. stopnia. Tych objawów nie dostrzegł
48-letni Jon Hutton, oglądając film z synem, poczuł objawy grypopodobne, czyli m.in. uczucie zimna. Następnego dnia odwiedził lekarza, który przepisał mu paracetamol. Objawy dalej nie ustąpiły, a tydzień później wykonano badanie krwi.
“Kilka godzin po przybyciu lekarz powiedział, że to może być rak” – powiedział Jon Hutton redakcji Manchester Evening News.
Takiej diagnozy ten mężczyzna nie spodziewał się
Takiej diagnozy 48-letni Jon Hutton nie spodziewał się. Tym bardziej że początkowo miał objawy związane z grypą i przeziębieniem. Podejrzenie lekarza było jak najbardziej słuszne, a testy oraz skany wykazały, że pacjent choruje na raka jelita grubego w czwartym stadium. Niestety, choroba doprowadziła do powstania dużego guza w jelicie, a także dziesięciu mniejszych guzów rozprzestrzenionych w wątrobie.
“Pamiętam, że lekarz powiedział mi wszystko bardzo wyraźnie, ale nic do mnie nie docierało. Nie zareagowałem. Ta wiadomość nie docierała do mnie jeszcze przez kilka tygodni. Rak w 4 stadium był trochę jak bomba. Zaledwie 24 godziny wcześniej myślałem, że mam grypę i że za dzień lub dwa będę zdrowy” - wyjaśniał mężczyzna lokalnym mediom.
Opowiedział swoją historię, by ostrzec innych
48-letni mężczyzna postanowił opowiedzieć swoją historię po to, by ostrzec inne osoby przed nietypowymi objawami, jakie niestety może dawać rak jelita grubego . Dodajmy, że poszerzenie diagnostyki wykazało, że poza guzem w jelicie grubym Jon ma aż 10 guzów w wątrobie, czyli rozwinęły się przerzuty.
Zdaniem lekarzy rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce i jedną z najczęstszych przyczyn zgonów nowotworowych
“Przyjmujemy, że w Polsce nowych zachorowań jest około 17 -18 tysięcy, natomiast zgonów z powodu raka jelita grubego mamy około 12 tysięcy” - mówił w rozmowie z Pacjentami lek. Jacek Kowerzanow.
Przyczyny raka jelita grubego
Warto podkreślić, że przyczyny raka jelita grubego są bardzo różne, lecz ogromny wpływ na jego rozwój mają nasze codzienne nawyki. Czynniki ryzyka raja jelita grubego można podzielić n a czynniki genetyczne i środowiskowe, związane ze stylem życia . W większości przypadków mamy do czynienia z rakiem sporadycznym, w momencie gdy w rodzinie chorej osoby nie było przypadków raka jelita grubego . Rak sporadyczny najczęściej rozwija się na bazie gruczolaków - zmian polipowatych w jelicie grubym.
“W 90% mówimy o tzw. raku sporadycznym, czyli niezwiązanym rodzinnie. Nowotwory występujące rodzinnie stanowią 10% raka jelita grubego” - wyjaśnił w rozmowie z Pacjentami gastroenterolog lek. Jacek Kowerzanow.
Lekarz dodawał też, że do czynników środowiskowych w głównej mierze zalicza się dieta bogata w tłuszcze zwierzęce oraz czerwone mięso. Nieprawidłowa dieta oraz niska aktywność fizyczna prowadzą do otyłości, która niestety przyczynia się do rozwoju raka jelita grubego. Trzeba też wspomnieć o takich czynnikach ryzyka jak, chociażby palenie tytoniu oraz nadużywanie alkoholu.
Czytaj też:
Taki stolec to znak, że w jelitach rośnie nowotwór. Nigdy go nie ignoruj
Jak boli rak jelita grubego? Gastroenterolog podpowiada, co powinno niepokoić
Badanie krwi zamiast kolonoskopii ma wykryć raka. Lekarz komentuje