Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Jak boli rak jelita grubego? Gastroenterolog podpowiada, co powinno niepokoić
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 13.04.2024 16:16

Jak boli rak jelita grubego? Gastroenterolog podpowiada, co powinno niepokoić

Jak boli rak jelita grubego?
Fot. Canva

Rak jelita grubego co roku jest diagnozowany u kilkunastu tysięcy osób. Pierwszym symptomem są charakterystyczne bóle brzucha. Nie wolno ich bagatelizować, bowiem wcześnie wykryta choroba daje dobre rokowania do całkowitego powrotu do zdrowia. Gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow, w rozmowie z nami powiedział, na co zwrócić szczególną uwagę.

Pierwsze objawy raka jelita grubego

W wielu przypadkach rak jelita grubego rozwija się latami, nie powodując żadnych dolegliwości. Kiedy rozwija się w prawej części jelita mogą pojawić się bóle brzucha, ale tym, co powinno nas zaniepokoić jest narastająca niedokrwistość. 

- Nie jesteśmy też w stanie wychwycić wizualnie krwawienia z przewodu pokarmowego. Może objawiać się ono narastającą niedokrwistością - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow. Dodał także, że objawem sugerującym nieprawidłowości są bóle brzucha, które wybudzają pacjenta w nocy. 

Z kolei jeśli rak rozwija się w lewej części jelita, to bardziej charakterystycznym objawem będzie krwawienie, zauważalne podczas wypróżniania. - W tym przypadku dochodzi również do zaburzeń rytmu wypróżniania - dodał lekarz.

Czujność powinny wzbudzić także jawne krwawienie z odbytu (może świadczyć o umiejscowieniu raka w odbytnicy) oraz stolce ołówkowate.

Nie bój się kolonoskopii

Kolonoskopia to podstawowe badanie, które może zdiagnozować raka jelita grubego. Jest zalecana w ramach badań profilaktycznych u wszystkich pacjentów po 50. roku życia i bez występowania raka jelita grubego w wśród najbliższych członków rodziny. Jeśli w rodzinie są przypadki zachorowań, badanie należy wykonać już po 40. roku życia. 

Kolonoskopia pozwala także na wykrycie i usunięcie polipów, jeśli takie znajdują się w jelicie grubym lub, w przypadku wykrycia podejrzanej zmiany, do pobrania wycinka do badań histopatologicznych.

- W diagnostyce coraz szerzej wykorzystywane są też testy immunochemiczne na obecność krwi utajonej w kale. Jeśli chodzi o badania obrazowe (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny jamy brzusznej) służą głównie do zakresu określenia zaawansowania choroby, bądź też do zlokalizowania przerzutów - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

Leczenie raka jelita grubego

Wiele zależy od zaawansowania nowotworu. Na ogół stosowane jest leczenie chirurgiczne oraz radio- lub chemioterapia. Możliwe jest także wykonanie tzw. endoskopii zabiegowej:

- W postaciach wczesnych, które dotyczą głównie błony śluzowej jelita grubego, możemy zastosować m.in. zabieg ESD, czyli endoskopową dyssekcję podśluzówkową. Dzięki niej możemy usunąć wczesne zmiany bez potrzeby operacji chirurgicznej. - mówi gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow. 

Zobacz też:

Borderline nazywane jest zaburzeniem osobowości naszych czasów. Skąd się bierze? Psychiatra tłumaczy

Farmakologiczne leczenie zaburzeń osobowości – czy to bezpieczne?

Psychopaci chodzą wśród nas. Te zachowania mogą ich zdradzić!

Polecane