Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Rak piersi i przerzuty do kości. Najnowsze badania zespołu naukowców
Fot. Canva/Africa images

Rak piersi i przerzuty do kości. Najnowsze badania zespołu naukowców

21 października 2024
Autor tekstu: Aneta Paniczko

Rak piersi to jedno z najpoważniejszych zagrożeń zdrowia i życia kobiet na całym świecie. Szacuje się, że każdego roku diagnozuje się 1,5 miliona nowych przypadków nowotworu piersi, a sam nowotwór odpowiada za blisko 400 tysięcy zgonów.

Zdaniem naukowców te dane są jeszcze wyższe i wynoszą odpowiednio 2,3 miliona i 700 tysięcy. Najskuteczniejszą metodą obniżenia statystyk jest samobadanie, diagnostyka i podjęcie natychmiastowego leczenia.

Profilaktyka a badania naukowe

Według danych około 80% pacjentek z rakiem piersi można wyleczyć, pod warunkiem szybkiej diagnozy i terapii. W wielu przypadkach niestety dochodzi do przerzutów, zanim jeszcze nowotwór zostanie wykryty – co czyni go niemal nieuleczalnym. Przerzuty są odpowiedzialne za ponad 90% zgonów w wyniku zachorowania na nowotwór.
Profilaktyka raka piersi bazuje na regularnych badaniach, samokontroli oraz prowadzeniu zdrowego stylu życia. Jednym z najważniejszych i najskuteczniejszych narzędzi wczesnego wykrywania jest mammografia, która zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Na całym świecie naukowcy poszukują nowych rozwiązań, pozwalających zrozumieć, dlaczego dochodzi do przerzutów, jak im zapobiegać i skutecznie je leczyć.

rak piersi.png
Fot. Canva/RyanKing999
Kobieta w ciąży i karmiąca piersią nie może zachorować na raka piersi? Badania mówią co innego!
Samobadanie piersi może uratować życie. Jak prawidłowo wykonać je w domu?

Nadzieja w finlandzkich i tureckich naukowcach

Jednym z najnowszych wyników tych poszukiwań jest badanie naukowców z Uniwersytetu w Tampere w Finlandii oraz Instytutu Technologii w Izmirze w Turcji. Zespół badaczy opracował model nowotworu in vitro, który pozwala na badanie przerzutów raka piersi do kości. Wyniki badania pozwalają przypuszczać, że stanie się ono sposobem na ocenę ryzyka i lepsze zrozumienie mechanizmów odpowiedzialnych za przerzuty, zwłaszcza do kości. W przyszłości będą wspierać diagnostykę i leczenie raka piersi.

Badania z potencjałem

Rak piersi najczęściej przerzuca się właśnie do kości – szacuje się, że ten rodzaj przerzutów występuje w 53% przypadków zaawansowanego raka piersi. Skutki przerzutów do kości są zwykle tragiczne: powodują m.in. patologiczne złamania, ucisk na rdzeń kręgowy.

Nasze badania dostarczają laboratoryjnego modelu, który szacuje prawdopodobieństwo i mechanizm przerzutów kostnych występujących w żywym organizmie. Pogłębia to wiedzę na temat mechanizmów molekularnych w przerzutach raka piersi do kości i stanowi podstawę do opracowania przedklinicznych narzędzi do przewidywania ryzyka przerzutów kostnych” – mówi Burcu Firatligil-Yildirir, badaczka z Uniwersytetu w Tampere.

Wyniki badań otwierają nowe perspektywy do opracowania specjalistycznych narzędzi, które mogą zrewolucjonizować leczenie nowotworów piersi z przerzutami.

Źródło: ScienceDaily, Krajowy Rejestr Nowotworów

Zobacz także:

1 na 8 kobiet zachoruje na ten nowotwór. Ważny apel ekspertów

Tak bolą piersi przy raku. Wiele kobiet to bagatelizuje

Chorowała na raka piersi. Teraz polska dziennikarka ma ważną radę dla kobiet

To typowy objaw raka kości. Ma go mnóstwo chorych
Ten objaw raka pojawia się w nocy. Nigdy go nie ignoruj
Obserwuj nas w
autor
Aneta Paniczko

Redaktorka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem. Lubi wyszukiwać ciekawostki naukowe i kulinarne oraz dzielić się nimi z innymi – uważa, że każdy powód do merytorycznej dyskusji jest dobry. Z wykształcenia socjolog o specjalizacji medialnej. Miłośniczka wysokich gór i niskich jamników. Aktualnie opiekunka jednego, który lubi pokazywać swój uparty charakter.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko