Ten objaw raka pojawia się w nocy. Nigdy go nie ignoruj
O nocnych potach można mówić wtedy, kiedy pocimy się do tego stopnia, że pidżama i pościel są mokre lub wilgotne, nawet jeżeli pomieszczenie, w którym śpimy, nie jest nagrzane. Nocne poty mogą wskazywać na wiele chorób, w tym na nowotwór.
Nowotwór a nocne poty
Nocne poty występują w przebiegu wielu nowotworów, w tym w ziarnicy złośliwej, raku trzustki i chłoniaku Hodgina. Pocenie się w nocy może występować również przy przerzutach do wątroby. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że nocne poty są obecne w 14-18 proc. przypadków nowotworów złośliwych, świadcząc o zaawansowanym stadium choroby.
Jest związek między tatuażami a rakiem? Wskazują na to nowe badania Prof. Wojciech Jurczak: Z tym chłoniakiem można żyć. Nowa szansa dla chorych z najczęstszym chłoniakiemInne choroby, o których mogą świadczyć nocne poty
Przyczyną nocnych potów może, ale nie musi być choroba onkologiczna. Nocne poty mogą pojawić się przy menopauzie, a także w przebiegu zaburzeń psychicznych. Aby ustalić przyczynę intensywnego pocenia się w nocy, należy zastanowić się nad innymi objawami, takimi jak gorączka, osłabienie, kaszel. Każdy z nich może wskazywać na inne schorzenie.
Najczęstsze przyczyny nocnych potów:
- menopauza,
- zaburzenia lękowe,
- zespół stresu pourazowego (PTSD),
- ataki paniki,
- depresja,
- nadwaga i otyłość,
- alkoholizm,
- palenie tytoniu,
- cukrzyca
- zespół niespokojnych nóg,
- nadczynność tarczycy,
- choroba refluksowa przełyku.
Jak ustalić przyczynę nocnych potów?
W przypadku nocnych potów, należy skonsultować się z lekarzem. Nadmierne pocenie się w nocy nie musi oznaczać groźnej choroby, jednak warto ją wykluczyć. W trakcie wywiadu lekarskiego trzeba poinformować lekarza o wszystkim co może mieć wpływ na ilość potu, a więc o przyjmowanych lekach, egzotycznych podróżach, chorobach przewlekłych i ryzykownych zachowaniach seksualnych, jeśli były.
Na podstawie wywiadu lekarskiego, lekarz kieruje pacjenta na odpowiednie badania, w tym na morfologię krwi, badanie poziomy witaminy D oraz badania w kierunku zakażeń wirusem HIV, HCV czy HBV. Niezbędne może być również USG jamy brzusznej i RTG klatki piersiowej. Jeśli lekarz nie znajdzie przyczyny nocnych potów, niezbędne mogą być kolejne, bardziej szczegółowe badania.
Zobacz też:
Pierwsze objawy astmy. Te dolegliwości mogą przypominać przeziębienie
Ta grupa kobiet najbardziej narażona jest na choroby sercowo-naczyniowe. Dlaczego?
Co boli przy menopauzie? 90 proc. kobiet wymienia trzy rzeczy